بین‌المللی

شکست مذاکرات دولت فرانسه با اتحادیه‌ها و تداوم اعتصاب‌

بعد از آن که گزارش شد مذاکرات دولت فرانسه با سران اتحادیه‌های تجاری و کارگری این کشور برای پایان دادن به ۱۵ روز متوالی اعتصاب بی‌نتیجه مانده، نخست وزیر فرانسه گفت: دولت از اصلاح نظام بازنشستگی که محور اعتراضات اتحادیه‌های کارگری است دست نمی‌کشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یورو نیوز این در حالی است که فلیپ مارتینز، رئیس اتحادیه مهم کارگری موسوم به کنفدراسیون سراسری کار بعد از مذاکرات پنجشنبه با دولت فرانسه گفت: هیچ چیز جدیدی از این مذاکرات حاصل نشد و قرار است این اتحادیه برای ۹ ژانویه اقدامات اعتراضی خود را به اجرا درآورد.

همزمان نخست وزیر فرانسه گفت: دولت از اصلاح نظام بازنشستگی که محور اعتراضات اتحادیه‌های کارگری است دست نمی‌کشد.

دولت فرانسه با اصلاحات مناقشه برانگیز نظام بازنشستگی، دنبال افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال و پایان دادن به یک سری از امتیازات بازنشستگی برای کارمندان بخش حمل و نقل است که در نظام فعلی از ۵۰ سال می‌تواند بازنشسته شوند.

در این میان در ۱۵ روز گذشته فرانسه شاهد اعتصاب اعتراضی سراسری در واکنش به این اصلاحات بوده و انبوهی از معترضان نیز در پاریس و شهرهای دیگر تظاهرات کردند. این تظاهرات همچنان ادامه دارد.

میریام پیتو، یک معترض و روانشناس در یک بیمارستان دولتی به آسوشیتدپرس گفت: شما زمانی که خودتان ۶۴ سال سن دارید نمی‌توانید در یک بیمارستان کارهای دشوار و طاقت فرسا انجام دهید و به بیماران سالمند خدمات ارائه دهید. ما دست کم در فرانسه تاکنون ندیده‌ایم یک فرد ۶۴ ساله مشغول به پرستاری باشد.

در این میان همچنان بخش حمل و نقل فرانسه به دلیل ادامه اعتراض‌ها گرفتار اختلال‌های سنگین در حرکت قطارها و پرواز هواپیماها بوده است.

اتحادیه‌های کارگری فرانسه برای از سر گیری اعتصاب سراسری خود در تاریخ ۹ ژانویه برنامه ریزی کرده‌اند. شرکت راه آهن دولتی فرانسه اخیرا از مسافران قطارها خواسته تا سفرهای خود را به دلیل مختل شدن خدمات قطارها به سبب اعتصابات به تاخیر بیندازند.

روز پنجشنبه از مجموع ۵ قطار سریع السیر فرانسه تنها دو خط فعال بود و دیگر خطوط راه آهن این کشور نیز با اختلال رو به رو بودند. در پایتخت این کشور همچنین ۶ خط مترو کاملا تعطیل بودند.

صاحبان فروشگاه در شهر پاریس اعلام کردند که اعتصاب‌ها شدیدا به کسب و کار آنها لطمه وارد کرده است.

یکی دیگر از بخش‌هایی که شدیدا از این اعتصاب‌ها لطمه خورده هتل‌ها و رستوارن‌ها بوده‌اند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه وعده داده که به دنبال بهبود اصلاحات بازنشستگی دولت خود است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا