زنان

تبعیض بین انسان ها تفکر واپس گرایی است

ایجاد شکاف بین زنان و مردان و تفکیک آنان بر پایه جنسیت از تفکر انسانی دور است. ایجاد چنین فاصله ای بین انسان ها و تقسیم بندی شان بر پایه جنسیت ریشه در تفکر  واپسگرایی دارد و باید با آن مقابله کرد. ..

طبق آماری که «مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی» منتشر کرده، جایگاه ایران بین کشورهای حوزه سند چشم‌انداز که شامل ۲۵ کشور است، رتبه ۱۸ با رفع ۵۹‌درصد از شاخص‌های شکاف جنسیتی است. کشورهای فلسطین، قزاقستان و جمهوری قرقیزستان کمترین و کشورهای یمن، پاکستان و عراق بیشترین شکاف جنسیت را داشته‌اند.

از سوی دیگر روز گذشته مدیرکل بین‌الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری گفت: امسال ۱۵۳ کشور در این گزارش مورد بررسی قرار گرفتند که در این میان ایران در رتبه ۱۴۸ قرار گرفته است. از میان ۱۵۳ کشور، ایران در حوزه مشارکت اقتصادی رتبه ۱۴۷ در حوزه دستاوردهای آموزشی رتبه ۱۱۸ در حوزه سلامت و بهداشت رتبه ۱۳۰ و در حوزه مشارکت سیاسی رتبه ۱۴۵ را به خود اختصاص داده است.همان‌طور که لیلا فلاحتی با استناد بر آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد سال ۲۰۲۰ درخصوص شکاف جنسیتی بیان کرد: ۱۰۰ سال زمان نیاز است تا شکاف جنسیتی در سطح جهانی رفع شود که این زمان در حوزه آموزشی به ۱۲ سال، در حوزه سیاست به ۹۵ سال و در حوزه اقتصاد به ۲۵۷ زمان سال برای رفع شکاف جنسیتی نیاز دارد. وی در ادامه درباره وضعیت شکاف جنسیتی در ایران گفت: بیشترین مسأله ایران در شکاف جنسیتی در حوزه اقتصاد و سیاست مشاهده می‌شود. معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در دولت یازدهم و دوازدهم تمرکز جدی روی مشارکت اقتصادی زنان داشته است، زیرا جمعیت زنان حاضر در بخش اقتصاد غیررسمی نسبت به اقتصاد رسمی بسیار بیشتر است زیرا آنها به‌دلیل میزان بالا‌بودن مالیات و بالا‌بودن هزینه بیمه کردن شاغلان به حوزه اقتصاد غیررسمی علاقه بیشتری دارند. از سوی دیگر نیز شیوه های آمار گیری و گزارش‌گیری در حوزه مشارکت اقتصادی نیازمند بررسی مجدد است که در این زمینه معاونت، کمیته مشترکی میان وزارت کار، معاونت زنان و مرکز آمار تشکیل داده است تا تمام شاخص های اشتغال مورد بازنگری جدی قرار گیرد.

چرا زنان را نادیده می‌گیریم

فرزانه ترکان، عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی درباره عدم مشارکت زنان در کشور به «آرمان ملی» گفت: یکی از شعارهای دکتر روحانی در بدو ورودشان به انتخابات – هم در دوره اول و هم دوره دوم- مشارکت دادن جدی زنان در امروز اجتماعی و سیاسی بود، اما در این سال‌ها این موضوع نه تنها رشد نداشته، بلکه در دولت دوم نسبت به دولت اول در بسیاری از اموری که زنان توانمند و بر حسب شایستگی‌شان می‌توانستند به کار گرفته شوند، شاهد کاهش آمار بودیم و باعث گردید که نیازهای سرخورده مشارکت زنان در جامعه همچنان باقی بماند. بی‌تردید اگر رئیس جمهور آینده نیز چنین شعاری بدهد، جامعه زنان به‌راحتی به او اعتماد نخواهد کرد. وی در ادامه می‌افزاید: امروزه در بسیاری از سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها با وجود اینکه بدنه اصلی آنها را زنان تشکیل می‌دهند و زنان توانمند در آن سازمان‌ها به‌عنوان کارشناس دارای سبقه کافی هستند، اما از وجودشان به اندازه کافی در راس امور بهره برده نمی‌شود و این امر در وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و درمان و وزارت علوم به وضوح دیده می شود. به‌عنوان مثال همواره بحث مطالبه وزیر زن در وزارتخانه آموزش و پرورش به‌عنوان یک شعار مطرح بوده، اما قبل از اینکه ببینیم این شعار تا چه اندازه‌ای جنبه واقعیت دارد، باید دانست که چند‌درصد از مدیران کل آموزش و پرورش در استا‌ن‌ها از قشر زنان هستند و آن‌وقت می‌توان پی برد که تصدی وزارتخانه توسط زنان فعلا میسر نیست، یا در وزارت علوم ما اساتید دانشگاه شایسته‌ای از زنان را داریم که می‌توانند مسئولیت ریاست دانشگاه‌ها را برعهده بگیرند، اما باید از دولت پرسید که چند‌درصد از روسای دانشگاه‌ها را قشر زنان تشکیل می‌دهند. این فعال حوزه زنان در ادامه خاطر نشان می‌کند: در وزارت بهداشت و درمان نیز همین وضعیت حاکم است و انتصاب زنان پزشک مجرب در رأس بیمارستان‌ها همواره مطالبه آنها بوده است. در حقیقت مطالبه زنان از دولت این است که مسیر پیشرفت بر روی آنها باز باشد و به زنان اجازه بدهند در جایگاه خودشان رشد پیدا کنند و بدون سقف شیشه‌ای به جایی که حق‌شان هست برسند، آن زمان مطالبه آنها برآورده خواهد شد. تا زمانی که این مطالبه به شکل عمومی وجود نداشته باشد و زنان در شرایط برابر با توانایی مردان، نتوانند جایگاه خود را در اجتماع و بدنه دولت پیدا کنند، این مطالبه بحق همچنان وجود دارد.
آرمان ملی- رها معیری

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا