بین‌المللی

مصر و قبرس به دنبال متوقف کردن توافق دریایی لیبی و ترکیه

رؤسای جمهور مصر و قبرس در تماسی تلفنی با یکدیگر بر سر متوقف کردن توافق همکاری میان رئیس جمهور ترکیه و نخست وزیر دولت توافق ملی لیبی به اتفاق‌نظر رسیدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری اسکای نیوز عربی، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در جریان تماس تلفنی با نیکوس آناستازیادس، همتای قبرسی خود بر سر اتخاذ اقدامات لازم برای توقف اجرای توافق تعیین مرزهای دریایی میان ترکیه و دولت فائز السراج، نخست وزیر دولت توافق ملی لیبی به اتفاق‌نظر رسید و دو طرف این توافق را “توافقی غیر قانونی” توصیف کردند.

سیسی درجریان این گفت‌وگوی تلفنی توافق میان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و دولت توافق ملی لیبی را محکوم کرد و گفت: این توافق هیچگونه مواضع قانونی به دنبال ندارد و حضور نظامیان ترک در لیبی ثبات منطقه را از بین خواهد برد.

نخست‌وزیر دولت توافق ملی لیبی و  رئیس‌جمهور ترکیه ۲۷ نوامبر در استانبول دو یادداشت تفاهم را درباره تعیین مرزهای دریایی میان دو کشور و تقویت همکاری نظامی و امنیتی امضا کردند. این توافق‌ها با اعتراض مسئولان شرق لیبی و مقامات مصر، یونان و قبرس مواجه شده است.

لیبی از زمان سرنگونی نظام عمر قذافی دچار دودستگی سیاسی و نظامی شده است. علاوه بر دولت توافق ملی لیبی که مقر آن طرابلس در غرب این کشور است و از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده، دولت موازی نیز در شرق لیبی وجود دارد و همواره با هم درگیر هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا