بین‌المللی

فرانسه در اعتصاب، کریسمس مکرون در ساحل عاج

در حالی که اعتصاب‌ها در فرانسه علیه برنامه اصلاح نظام بازنشستگی این کشور امروز(یکشنبه یکم دی‌ماه) به هجدهمین روز خود رسیده، امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور که با یک عقب‌نشینی، وعده اصلاح این قانون در مساله «سِن محوری» را داده، برای گذراندن جشن‌های کریسمس با نیروهای نظامی این کشور به ساحل عاج رفته است.

ایرنا؛ رئیس جمهوری فرانسه ۲۵ آذر /۱۶ دسامبر مقام‌های منطقه ساحل را به فرانسه دعوت کرد تا با آن‌ها در مورد شفافیت بخشیدن به حضور نظامی این کشور بحث و گفت‌وگو کند؛ البته برخی از سران کشورهای منطقه، از چنین دعوتی به مثابه یک اقدام تحقیرآمیز تعبیر کردند؛ در حالی که مردم فرانسه به شدت نگران تداوم اعتصاب‌ها در آستانه جشن‌های کریسمس هستند، رئیس جمهوری این کشور به جای اتخاذ تدابیر اساسی برای فیصله دادن به این اعتراض‌ها به ساحل عاج رفت.

براساس اعلام خبرگزاری فرانسه، مکرون از زمان به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۷، هر سال جشن کریسمس را زودتر از موعد، با نیروهای فرانسوی مستقر در آفریقا برگزار می‌کند. او در سال نخست به قدرت رسیدن، برای کریسمس به نیجر، سال ۲۰۱۸ به چاد و امسال نیز به آبیجان بزرگ‌ترین شهر و پایتخت اقتصادی ساحل عاج رفته است.

مکرون در نشست خبری مشترک با رئیس‌جمهوری ساحل عاج، از اتحادیه‌های حمل‌ونقل خواست اعتصاب‌ها را در تعطیلات کریسمس متوقف کنند. او در عین حال اقدام به اعتصاب را قابل توجیه دانسته که توسط قانون اساسی این کشور حمایت می‌شود، اما این را هم گفته که خوب است بدانید چگونه می‌توان برای احترام به زندگی خانواده‌ها، به طور موقت در این روزهای پایانی سال و جشن‌های سال نو دست از اعتصاب کشید و آتش‌بس موقت اعلام کرد.

با گذشت ۱۸ روز از آغاز اعتصاب‌ها تاکنون، برخی کارگران شرکت‌های ریلی فرانسه با وجود درخواست برخی اتحادیه‌ها برای توقف اعتصاب‌ها در موسم کریسمس، همچنان فعالیت‌های خود را متوقف نگه‌داشته‌اند.

شرکت راه‌آهن فرانسه اعلام کرده که برنامه‌های حرکت قطارهای این شرکت با اختلال شدید در کریسمس همراه خواهد بود.

اصلاح نظام بازنشستگی از وعده‌های انتخاباتی مکرون بوده که بر تحقق آن اصرار دارد. ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه ۱۱دسامبر/ ۲۰آذر طرح اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور شامل ۴۲ برنامه مجزا را رونمایی کرد و از اصلاحات جزئی در بازنگری این طرح اولیه خبر داد.

چهارشنبه گذشته(۲۷ آذر) خبرگزاری فرانسه به نقل از نزدیکان مکرون نوشت که یک اصلاح پیرامون سِن محوری که نقطه تنش اصلاحات بویژه با کنفدراسیون عمومی کار بوده، امکان‌پذیر است؛ رئیس دولت فرانسه نسبت به اصلاح برنامه بازنشستگی ابراز تمایل و نسبت به توقف اعتصاب‌ها در طول جشن‌های کریسمس ابراز امیدواری کرده است.

البته این اظهارات رئیس کاخ الیزه در تضاد با تاکید نخست‌وزیر فرانسه است که می‌گوید آماده دادن امتیاز به معترضان هست اما در مورد سِن بازنشستگی همچنان بر موضع خود تاکید دارد.
طبق نظرسنجی موسسه «ایفوپ» که امروز در روزنامه « لو ژورنال دو دیمانش » منتشر شده، ۵۱ درصد مردم فرانسه همچنان از اعتصاب‌ها علیه برنامه اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور حمایت می‌کنند.
این رقم در اول دسامبر/ ۱۰ آذر و پیش از شروع این جنبش اعتراضی، ۴۶ درصد و در روز پنجم دسامبر/ ۱۴ آذر و در آغاز اعتصاب‌ها ۵۳ درصد بوده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا