از هر دری سخنی

زلزله‌زدگان میانه و سراب فراموش شدند

میهن ما از مناطق زلزله‌خیز جهان است و هر از چند سالی زلزله‌هایی مهیب در آن رخ می‌دهد که ویرانی‌هایی گسترده را سبب‌ گشته و هزاران نفر کشته و خسارت‌های مالی‌ای فراوان بر جای می‌نهد. تا کنون زمین‌لرزه‌های فراوانی در طول صد سال اخیر در کشور ما روی داده است. ایران به‌علت قرار گرفتن روی گسل‌های فعال همیشه با پدیده زلزله دست به‌گریبان است. ولی این دغدغۀ همیشگی روی دادن زلزله هیچ‌گاه به برنامه‌ریزی‌‌ای اصولی و علمی به‌منظور جلوگیری از خسارت‌های جانی و مالی ناشی از وقوع آن منجر نشده است. بعد از زمین‌لرزه، آه و افسوس است و چشم‌ها نگران وقوع زمین‌لرز‌ه‌ای دیگر!…
به گزارش سایت زمانه،بیش از ۴۰ روز از زلزله میانه و سراب که حدود سه هزار واحد مسکونی در چندین روستا را تخریب کرد، می‌گذرد و زلزله‌زدگان در سرما و یخبندان زمستانی همچنان چشم به راه تحقق وعده مسئولان در چادر زندگی می‌کنند و به گفته یک نماینده مجلس؛ فراموش شده‌اند.

فردین فرمند، نماینده میانه در مجلس شورای اسلامی، یکشنبه یکم دی از عدم رسیدگی به وضعیت زلزله‌زدگان میانه انتقاد کرد و گفت: «اکنون در پای کوه‌های میانه میزان زیادی برف باریده و این موضوع زندگی را برای زلزله زدگان در چادر و محل اسکان‌های ابتدایی سخت کرده است».

براساس گزارش خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا)، زلزله‌زدگان در بسیاری از روستاها هنوز به وسایل گرمایشی دسترسی ندارند و ناچارند شبانه روز در چادر بمانند.

مثلا در روستاهای بخش کندوان شهرستان میانه، افرادی هستند که به رغم تحویل چادرشان به بنیاد مسکن، هنوز وام اسکان موقت را به طور کامل دریافت نکرده‌اند و مجبور به زندگی با زلزله زدگان دیگر یا سکونت در بیرون خانه هستند.

یا در روستای چرن، نام شماری از روستاییان در فهرست دهیاری نیست و برای همین نه چادر دارند و نه مشمول دریافت وام کمک هزینه اسکان می‌شوند.

وضعیت در سایر روستاها هم تفاوت چندانی ندارد. در برخی روستاها به شماری از ساکنان چادر تحویل شده و برخی هم بدون چادر مانده‌اند. وام ۱۰ میلیونی اسکان موقت هم در برخی روستاها پرداخت شده و برخی روستاییان همچنان در نوبت دریافت قرار دارند.

عملکرد سلیقه‌ای برخی از شورای اسلامی روستا و دهیاری‌ها هم در این میان سبب شده نام بسیاری از زلزله‌زدگان در فهرست دریافت کمک و خدمات نباشد و آنها همچنان منتظر بازدید کارشناسان برای برآورد خسارت و تخریب به ناچار در چادرهای دیگران زندگی می‌کنند.

سرمای سوزان و بارش برف اما زندگی در چادر را سخت و ناممکن کرده است، به ویژه که وسایل گرمایشی محدودی میان زلزله‌زدگان توزیع شده و همین وسایل محدود هم پرمصرف هستند و هزینه‌زا. روستاییان از این وضعیت انتقاد کردند و به «ایسنا» گفتند که هزینه برق بخاری برقی‌ها زیاد است و در این وضعیت زلزله‌زدگان که دام و محصولاتشان هم از بین رفته باید برای گرما هزینه اضافی از جیب پرداخت کنند.

در این شرایط خلیل احمدیان، رئیس بنیاد مسکن شهرستان میانه، گفته است که تا به حال از حدود ۹۸۵ واحد آواربرداری شده است که کمتر از نصف واحدهای روستایی تخریب شده در زلزله آبان امسال است.

۱۷ آبان امسال زلزله‌ای به بزرگی ۵,۹ ریشتر شهر ترک واقع در شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی را لرزاند، جان ۵ تن را گرفت و سه هزار روستا را در سراب و میانه تخریب کرد.

مدیران استانی در آذربایجان شرقی پیش از این گفته بودند که تا بهمن ماه آواربرداری به پایان می‌رسد و زلزله‌زدگان به سرعت در اتاقک‌های مناسب اسکان داده خواهند شد.

به رغم این وعده‌ها، زلزله‌زدگان همچنان در سرما و یخبندان در چادر زندگی می‌کنند. آنطور که به گفته فرمند، به فراموشی سپرده شده‌اند.

او دلیل این فراموشی را هم اعتراضات به گرانی بنزین روزهای پایانی آبان می‌داند و می‌گوید: «با رخ دادن حوادث اخیر در پی اصلاح قیمت بنزین زلزله میانه هم به دست فراموشی سپرده شد».

مردم مصیبت‌زدۀ بی‌سرپناه با سختی‌ها و مرارت‌های به‌بار آمده بی‌یار و یاور مانده و در چادرها از سوز سرمای جانسوز روزگار اسفناکی را سپری می‌کنند. در رژیم” فقها” در هیچ‌یک از عرصه‌ها کوچک‌ترین گامی به‌سود توده‌های رنج‌دیده برداشته نخواهد شد. بنا بر تجربه‌های کسب شده از چهل سال حکومت نکبت‌بار ولایی، بی‌تردید می‌توان گفت که این رژیم با اعمال وحشیانه‌ترین سیاست‌ها میهن ما را هر دم از قبل افزون‌تر به ورطه هلاکت و نیستی می‌کشاند. بر پایۀ گزارش‌های انتشار یافته‌ای که به برخی از آن‌ها در بالا اشاره شد، مسئولان دولتی برای گریختن از زیر فشار افکارعمومی به نمایش‌هایی مختلف دست می‌زنند و بعد از فروکش کردن فشارها و خارج شدن اخبار از عرصهٔ رسانه‌ها و سطح جامعه، فاجعه‌های اتفاق افتاده را به‌فراموشی می‌سپارند و مصیبت‌دیدگان همراه با معضل‌های‌شان به‌حال خود رها می‌گردند تا زخم‌هایشان را بلیسند و با رنج‌ها و دردهای خود بسازند. مردم رنج‌دیده این مناطق هم بدین روال به‌حال خود رها شده‌اند. مصائب زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی پایان نیافته بلکه تازه آغاز شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا