از هر دری سخنی

اعتراف به کشتار؟

وقتی نمی‌توانید جلوی حرف دل برخی سرداران که از نظراتی بسیار تکان‌دهنده خبر می‌دهد را بگیرید، وقتی نمی‌توانید جلوی بازگویی داستان‌های تخیلی و کمدی-تراژیک آن‌ها را بگیرید و وقتی نمی‌توانید جلوی آرزو‌کردن امارت داعشیِ برخی فقیهان و پیروانشان که هنوز در هزار سال پیش زندگی می‌کنند را بگیرید، یک روش دیگر اتخاذ کنید…

ابهامات زیادی پیرامون کشتار آبان وجود دارد و اگر احتمال بالای به طغیان کشیده شدن مجدد کشور حسّ شده باشد، حکومت می‌بایست تا دیرنشده به رفع ابهام بپردازد. یکی دو مقام عالی‌رتبه‌ی امنیتی-نظامی از پروژه‌ی کشته‌سازی نام برده‌اند ولی آنان که این پروژه را به دست‌نشاندگان خارجیان نسبت می‌دهند، به قول معروف تف سربالا می‌اندازند.

مجموعه‌ی نیروهای امنیتی ارگان‌های مختلف، ادعای اشراف اطلاعاتی‌شان گوش فلک را کر کرده است به‌طوریکه گفته می‌شود ریگی را در هوا می‌زنند، به هزارتوی اسرار ترور دانشمندان هسته‌ای راه پیدا می‌کنند، زم را با ترفندهای بسیار پیچیده به داخل کشور می‌کشانند و …

بنابراین اگر کشتار آبان کار دشمنان باشد و آن هم بقول سردار در قد و قواره‌ی یک جنگ جهانی، پس این نوابغ جنگ‌های نرم و سخت که هیچیک از تحرکات از چشمان تیزبین آنان پنهان نیست چرا نتوانستند بیخ گوش خودشان پروژه‌ی به این عریض و طویلی را ببینند.

به گفته‌ی یکی از همین‌ها آن نهادی که همه‌کاره مملکت شده ۷۲ ساعت پیش از واقعه، عکس‌العمل‌ها را پیش‌بینی کرده بود پس توطئه‌ی سه کشور خارجی و جنگ جهانی ادعایی، توجیهی است که فقط مورد پذیرش خود و عواملشان و برخی ساده‌اندیشان است. بلافاصله باید گفت این به معنای مترصد فرصت نبودن امپریالیسم جهانخوار نیست ولی باید دید فرصت را چه نیرویی ایجاد کرده بود.

آیا نیرویی همانند دی ۹۶ که با آرزوی ساقط کردن دولت (هرچند که انتقاداتی بس بزرگ به دولت روحانی وارد است) اعتراضات را کلید زد این بار هم عطش تاسیس امارات اسلامی، صاحبان تفکرات داعشی را وادار نکرد تا چشم خود را در آغاز حرکت ببندند؟ و تشویقشان نکرد که از این آب گل‌آلود، ماهی خود را صید کنند؟

آیا درست است که فلان سردار در چارچوب داستان تخیلی کشته‌سازی دشمنان گفته که قرار بوده است دشمن، کشتاری چند هزار نفری راه بیندازد ولی با این کشته‌های چند صد نفره جلوی برنامه‌ی آنان را گرفتیم؟

آیا صحت دارد که یکی دیگرشان گفته برای سالم‌سازی بیمار بعضاً لازم است “حجامت” شود تا خون زائد از بدن خارج شود؟ اگر این تاییدِ ضرورت خونریزی حتی به‌مثابه مداوا صحت داشته باشد، اعترافی بس شفاف است.

آیا این خبر درست است که یکی از نمایندگان مجلس از سرداری پرسیده چرا اینقدر مردم را کشتید و او گفته اگر جلوی آن‎ها را نمی‌گرفتیم شاید به چند پادگان حمله می‌کردند. سوال کننده گفته می‌‌‌‌‌‌توانستید با ماشین آب‌پاش و سایر ابزار ضدشورش این جلوگیری را انجام دهید و او جوابی نداده است. آیا پاسخی که او نداد این نیست که ابزارهای متداول ضدشورش، پروژه‌ی کشته‌سازی داخلی را تعطیل می‌کرد؟

وقتی نمی‌توانید جلوی حرف دل برخی سرداران که از نظراتی بسیار تکان‌دهنده خبر می‌دهد را بگیرید، وقتی نمی‌توانید جلوی بازگویی داستان‌های تخیلی و کمدی-تراژیک آن‌ها را بگیرید و وقتی نمی‌توانید جلوی آرزو‌کردن امارت داعشیِ برخی فقیهان و پیروانشان که هنوز در هزار سال پیش زندگی می‌کنند را بگیرید، یک روش دیگر اتخاذ کنید :

از انرژی مردم کمک بگیرید؛ دریای زیبای کثرت ملت، توهّم و تحّجر زشت آن جمعیت قلیل را با آرامی و لطافت پاک می‌کند. این مردم خواهان آرامشند و اگر حق‌الناس رعایت شود، نه‌تنها خشونت نخواهند ورزید بلکه از تغییر رویّه استقبال می‌کنند و بسیار هم بخشنده‌اند.

کلمه – کیوان صمیمی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا