حقوق بشر

شکنجه در سلول های انفرادی

ماموران امنیتی از سلول انفرادی به‌صورت گسترده و طولانی‌مدت برای شکنجه زندانیان استفاده می‌کنند…

محمد کاظمی،نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: سلول انفرادی ابزاری هست که ما بی‌حد و حساب در اختیار قضاتمان قراردادیم. اینکه ما بی‌حد و حساب اجازه بدهیم برای اثبات هر جرمی متهم را در سلول انفرادی قرار بدهند درست نیست. به‌ شدت از سلول انفرادی در دستگاه قضایی استفاده غیرمجاز و افراطی می‌شود

وی افزود: دستگاههای امنیتی صرفا به این عنوان که نگهداری متهم در سلول انفرادی باعث آن خواهد شد که فرد اقرار کند یا دلایل علیه‌اش به دست بیاید از این حربه استفاده می‌کنند.

زیر شکنجه کشتند و در بیابان رها کردند

آمار دقیقی از افرد کشته شده تحت شکنجه در پی اعتراضات اخیر ایران وجود ندارد؛ بر همین مبنا و با توجه به انتشار گزارش‌هب انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی، احتمال مرگ افراد بازداشتی تحت شکنجه در زندان‌ها رو به افزایش است.

سایت ایران کارگر از قتل یک جوان معترض دیگر در زیر شکنجه و رها کردن جسد وی در بیابان خبر داد و نوشت: کاوه ویسانی از جوانان بازداشتی اعتراضات آبان‌ماه، اهل روستای خامسان از توابع کامیاران و ساکن شهرک بهاران سنندج در زیر شکنجه عوامل اطلاعات جان باخت.

به گفته یکی از نزدیکان کاوه ویسانی، او در جریان تجمعات اعتراضی سنندج بازداشت و روز جمعه ۱۵ آذرماه جسد وی در اطراف شهر سنندج کشف شده است.

به گفته این منبع، آثار شکنجه و کبودی بر روی بدن نامبرده کاملا هویدا بوده است.

همچنین خانواده ویسانی با فشار اداره اطلاعات و تهدید به بازداشت، آنها را مجبور کرده‌اند که از اطلاع رسانی در باره مرگ فرزندشان خودداری کنند.

این معترض  را زیر شکنجه کشتند

قتل فجیع حمید شیخانی، از دستگیرشدگان اعتراضات مردم در بندر ماهشهر در زیر شکنجه

روز شنبه ۲ آذر ماه ۹۸، نیروهای امنیتی جسد یکی از دستگیر‌شدگان اعتراضات مردم به نام حمید شیخانی را که در زیر شکنجه به قتل رسیده است، تحویل خانواده او می‌دهند.

حمید شیخانی در روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه، در جریان تظاهرات و اعتراضات مردم شهرک طالقانی بندر ماهشهر به گرانی بنزین، دستگیر شده بود. مقامات امنیتی، یک هفته پس از دستگیری حمید شمخانی، روز شنبه دوم آذرماه از خانواده‌اش می‌خواهند تا برای تحویل‌گیری جنازه فرزندشان اقدام کند.

حمید شیخانی ۳۵ سال سن داشت و پدر یک کودک ۷ ساله بود. وی هنگام دستگیری سالم بوده و به گفته شاهدان در زیر شکنجه در حین بازداشت کشته شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا