فرهنگی

تجمع بازنشستگان در تهران و تحصن فرهنگیان

معلمان سراسر کشور با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در اعتراض به کمبود دستمزد‌ های معلمان و همینطور ناکافی بودن بودجه آموزشی در لایحه بودجه سال جاری و سایر مطالبات صنفی‌شان دست به اعتراض صنفی زدند…

به گزارش خبرنگار ایلنا، بنا بر فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، امروز صبح، معلمان در استان‌های مختلف دست از کار کشیدند و در دفتر مدرسه تحصن کردند.

این معلمان خواسته‌های خود را در راستای بهبود معیشت و اعتراض به لایحه بودجه ۹۹ مطرح می‌کنند و می‌گویند: ما چند خواسته و مطالبه‌ی اساسی داریم از جمله، اجرای صحیح قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرای رای دیوان محاسبات برای پرداخت مطالبات مربوط به ضریب ۱۵۰ به ۳۰۰، در سال ۸۴، افزایش حقوق سالیانه متناسب با نرخ تورم و تجمیع بیمه‌ها به یک بیمه‌ی حمایت‌گر و کارآمد بدون سقف هزینه‌ها.

این اعتراض صنفی فقط برای یک ساعت کلاس ادامه دارد و معترضان می‌گویند: قصد ندارند به دانش‌آموزان زیان برسانند؛ اما می‌خواهند مسئولان صدای آنها را بشنوند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شماری از فرهنگیان و معلمان بازنشسته در برخی شهرهای کشور بر اساس فراخوانی که پیش‌تر در شبکه‌های اجتماعی از سوی «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» منتشر شده‌بود، در اعتراض به کمبود دستمزد‌های معلمان و همینطور ناکافی بودن بودجه آموزشی در لایحه بودجه سال جاری و سایر مطالبات صنفی‌شان اعتراض کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده‌بود: «متاسفانه این لایحه در شرایطی از طرف دولت به مجلس فرستاده شد که بودجه درخواستی وزارت آموزش و پرورش (حدود ۷۳ هزار میلیارد) در آن لحاظ نشده بود! و بودجه با رقمی حدود ۵۷ هزار میلیارد به مجلس فرستاده شد. چنانچه حدود ۲۰هزار میلیارد کسری بودجه سال جاری را در نظر بگیریم، وضعیت سال آینده آموزش و پرورش را از هم اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد.»

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران همچنین در اطلاعیه‌ای دیگر از معلمان شاغل خواسته‌بود که دوم دی‌ماه، هم‌زمان با تجمع بازنشستگان در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران، در مراکز استان‌ها مقابل استانداری‌ها تجمع کنند. همچنین در بخشی از این بیانیه از معلمان خواسته شده‌بود که زنگ دوم مدارس در دفتر مدارس تحصن کنند.

از مهمترین خواسته‌های معلمان می‌توان به «۱- اجرای صحیح قانون مدیریت خدمات کشوری؛ ۲- اجرای رای دیوان محاسبات برای پرداخت مطالبات مربوط به ضریب ۱۵۰به ۳۰۰، در سال ۸۴؛ ۳- افزایش حقوق سالیانه متناسب با نرخ تورم؛ ۴- تجمیع بیمه‌ها به یک بیمه‌ی حمایت‌گر و کارآمد بدون سقف هزینه‌ها» اشاره کرد.

در کنار این خواسته‌ها برخی فرهنگیان با در دست گرفتن پلاکاردهایی خواستار آزادی معلمان زندانی شدند.

تا این لحظه تصاویری از تحصن معلمان در شهرهای مشهد، بوشهر، مریوان، سنندج، سقز، بجنورد و همچنین ویدئوهایی از تجمع فرهنگیان در مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران منتشر شده‌است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا