گوناگون

منشأ آلودگی هوا و بوی نامطبوع تهران کجاست؟

مجتمع دفع زباله آرادکوه یا کارخانه سیمان شهرری افزایش گاز سمی SO2، حاصل سوخت کارخانه سیمان شهرری در محاصره زباله و آلاینده وزارت نفت سوخت کارخانه‌ سیمان تهران را از مازوت به گاز تغییر داد و این نشان از مدیریت رژیم «فقها»ست……

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران امروز شاخص آلودگی هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد. دیروز میانگین کیفیت هوای تهران ۱۴۴ بوده و هوا در شرایط ناسالم قرار داشت. انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران دیروز در جلسه هفتگی سخنگوی دولت درباره استشمام بوی نامطبوع در تهران گفت: «SO2 موجود در هوای تهران بالا رفته که علت آن استفاده کارخانه‌های اطراف تهران از سوخت مازوت است.» استشمام بوی گندیده تخم‌مرغ همراه با افزایش آلودگی هوا هفت روز است که نفس تهران را بریده است. از سوی دیگر سازمان محیط‌زیست محل دفن زباله‌های شهر تهران را منبع انتشار بو می‌داند، اما شهرداری و شورای شهر تهران معتقدند؛ تأثیر آرادکوه در انتشار بو کم است. محسن هاشمی در جلسه روز گذشته شورای شهر گفت: «در گزارش شهرداری تهران نقش آرادکوه در انتشار بوی نامطبوع کم است.» این در حالی است که محمد رستگاری، معاون پایش و نظارت اداره کل محیط‌زیست استان تهران و رئیس شورای شهرستان ری، منشأ بوی نامطبوع را تخلیه زباله در جنوب تهران می‌دانند. گزارش پیشرو اظهارات مسئولان در این رابطه است که در پی می‌خوانید.
تمهیدات مقابله با آلودگی هوا
بندپی افزود: «وزارت نفت تمهیداتی اتخاذ کرده که کارخانه‌ سیمان تهران سوخت مازوت خود را به گاز تغییر داده و کارخانه منتظر قائم در ملارد هم قرار است مجهز به سوخت گاز شود و اگر نشد از ادامه فعالیت آن جلوگیری موقت شود.»وی ادامه داد: «خودروهای دیزلی ۳۳ درصد، ماشین‌های سواری ۲۸ درصد و پایانه‌های اتوبوس، فرودگاه‌ها و نیروگاه‌ها و صنایع مابقی آلودگی هوا را تولید می‌کنند. تردد خودروها و موتورسیکلت‌های دودزا نیز ز سوی نیروی انتظامی جلوگیری خواهد شد و ورود کامیون‌ها به تهران هم با نظارت و کنترل همراه خواهد شد. قرار است مترو هم از ظرفیت حداکثری خود استفاده کنند وادارات هم کارمندانی که از اتوبوس‌ها دررفت و آمد استفاده می‌کنند را تشویق کنند.»

علت انتشار بوی نامطبوع
استاندار تهران با اشاره به انتشار بوی نامطبوعی در تهران طی روزهای اخیر درباره علت انتشار آن، گفت: «گاز SO2 براثر سوخت مازوت حاصل می‌شود و در روزهایی شاهد انتشار بوی نامطبوعی در تهران بودیم که بعد از بررسی‌ها به این رسیدیم که SO2 موجود در هوای تهران بالاتر رفته است و درنتیجه قرار شد دیگر کارخانه سیمان تهران از مازوت استفاده نکند.»

کارخانه سیمان شهرری منشأ بوی نامطبوع نیست
محمد رستگاری، معاون پایش و نظارت اداره کل محیط‌زیست استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا، در پاسخ به این سؤال که آیا مصرف سوخت مازوت در کارخانه سیمان ری متوقف‌شده است یا خیر می‌گوید: «تاکنون ۴ بار کارشناسان سازمان برای بررسی تبدیل سوخت مازوت به گاز به کارخانه سیمان شهرری مراجعه کرده‌اند و تغییر سوخت مصرفی به گاز را تائید کرده‌اند. همچنین از مدیرعامل اداره گاز استان نیز رسماً استعلام کردم و با اطمینان اعلام کردند که سوخت کارخانه گاز است.

مجتمع دفن زباله آرادکوه
حسن خلیل‌آبادی، رئیس شورای شهرستان ری در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص منشأ انتشار بوی نامطبوع می‌گوید: «مجتمع دفن زباله‌های آرادکوه که زباله‌های شهر تهران به آن منتقل می‌شود، وضعیت نامناسبی دارد. رئیس‌جمهور نیز برای شناسایی منشأ بوی نامطبوع در اطراف فرودگاه امام تأکید کرد، اما هنوز با توجه دستور رئیس‌جمهور هنوز به این مسئله رسیدگی نشده و شاهد آن هستیم که بوی نامطبوع با افزایش آلودگی هوا که البته این مسئله نیز تائید نشده به سایر نقاط شهر تهران نفوذ می‌کند.خلیل‌آبادی تخلیه غیرقانونی پسماندها در اطراف شهرری را نیز به‌عنوان یکی از منابع انتشار بو مطرح و به نقش کمرنگ شهرداری در برخورد با آن اشاره می‌کند و می‌گوید: پسماندهایی که به‌صورت غیرقانونی و دزدی به اطراف شهرری می‌آورند و تخلیه می‌‌کنند را هم باید به لیست آلودگی‌های این منطقه اضافه کرد؛ شهرداری درحالی‌که از وجود آن‌ها باخبر است، اما به این مسئله رسیدگی نمی‌کند.

اتوبوس‌های فرسوده
او با اشاره به اینکه شهرری پارکینگ اتوبوس‌های پایتخت نیز هست، ادامه می‌دهد: به‌علاوه اتوبوس‌هایی که در این منطقه پارک می‌شوند نیز با توجه به فرسودگی منشأ مهمی در آلودگی هستند، همچنین به این موارد فاضلاب‌هایی که به این منطقه سرازیر می‌شوند را هم باید اضافه کرد که باید به‌دقت بررسی شوند و با توجه به نشانه‌های وجود گوگرد در این منابع باید هرکدام از آن‌ها به‌دقت موردبررسی قرار گیرند.عضو گروه فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تأکید کرد: شهرداری و دولت صنایع آلاینده را از تهران به این منطقه منتقل کرده‌اند، درحالی‌که در برنامه سوم توسعه تصویب شد، صنایع شن و ماسه تعطیل شوند. این در حالی است که کارخانه سیمان تهران هم‌اکنون در حال بهره‌برداری از معدن بی‌بی شهربانو است.

شهرری در محاصره آلاینده ها
او با اشاره به اینکه در کلان‌شهرهای جهان که از آن‌ها به‌عنوان پایتخت و قلب تاریخی و تمدنی یاد می‌کنند، صنایع حضور ندارند، می‌افزاید: در شهرهایی که ارزش تاریخی و هویتی دارند تنها دفاتر فروش صنایع مستقر هستند. ما مدعی هستیم که شهرری هویت و تاریخ تهران است و وقتی تهران نبود شهرری وجود داشت و درعین‌حال تمامی صنایع و زباله‌ها و نخاله‌های خود را به اینجا روانه می‌کنیم. الآن چندین شهرک صنعتی در حدفاصل ۵ تا ۲۰ کیلومتر شهرری قرار دارد که با ظرفیت ۳ هزار واحد صنعتی در حال فعالیت هستند. متأسفانه شهرداری هیچ همراهی برای بهبود شرایط زندگی مردم شهرری نکرده است، چراکه اگر این اقدام صورت می‌گرفت، اکنون حداقل وضعیت آلایندگی و کیفیت هوای تهران با سایر نقاط شهر در شرایط برابری قرار داشت ‌نه اینکه ۵۰ واحد بالاتر از متوسط سطح شهر باشد.او می‌گوید: باید به همه این موارد بار زدن تانکرهای نفت و بنزین از دو پالایشگاه بزرگ در شهرری را نیز اضافه کرد. آلاینده‌ها شهرری را محاصره کرده‌اند و نه‌تنها برای مردم آن بلکه برای کل پایتخت خطرناک هستند.
روزنامه مستقل

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا