دیدگاه‌ها

به فکر مسائلی باشید که هنوز برای شما مسئله نیستند؟!

چگونه می‌توان اینترنت را کنترل کرد و هزاران آقازاده و … را سپرد به کشورهای بیگانه تا برای ما مدیر تربیت کنند و پشتوانه بسازند؟!

مهدی اسفندیار -‪همدلی

یادم می‌آید حدود ۱۰سال پیش که اصلا فضای مجازی در کار نبود، یکی از دوستان می‌گفت بیش از ۹۰درصد جمع‌آوری اخبار توسط سرویس‌های جاسوسی دنیا از طریق همین اخبار عادی رسانه‌ها و…. صورت می‌گیرد، اگر بخواهم یک مثال ساده در ابعاد اقتصادی بزنم، این است که یک تصویر از یک خانم چادری با لباس مشکی سبب شد که در ژاپن کارخانه تولید چادر مشکی تاسیس شود و کشور ما چنان بازاری برای ژاپن شود که قابل بیان نیست؟
اکنون مسئله این است که نه می‌توانیم جلوی واردات آن را بگیریم و نه رانت‌خواری‌ها اجازه می‌دهد تولید داخل تقویت شود، یعنی منافع عده‌ای در این روال است و اصلا ربطی به منافع کشور ندارد، چادر را مثال زدم تا بدانیم اگر پای منافع عده‌ای در کار باشد، برایشان فرقی نمی‌کند که این کالاها دارای ارزش معنوی باشند یا نباشند.
اکنون می‌خواهم بر گردم به سخنان آقای دکتر عباسی در لزوم کنترل اینترنت و اینکه اینترنت ابزار جنگ سرویس‌های جاسوسی و نظامی دنیاست، سوال اساسی این است که آیا فقط اینترنت ابزار جنگ است؟! آیا ما فقط دشمن داریم یا دنیا عرصه رقابت‌های وحشتناک برای به دست آوردن منافع اقتصادی است؟! آیا در عرصه صنعت و محیط زیست و فرهنگ و … هیچ دشمنی نداریم؟! چگونه می‌توان اینترنت را کنترل کرد و هزاران آقازاده و … را سپرد به کشورهای بیگانه تا برای ما مدیر تربیت کنند و پشتوانه بسازند؟!
سوال اساسی‌تر این است که آیا می‌توان کشوری را که گوشی‌های هوشمند و ماهواره و بیش از ده میلیون شهروند در خارج از خود دارد، کنترل کرد؟! سوالی باز مهم‌تر این است که آقای عباسی اطلاع دارند که سطح جاسوسی هم اکنون چند ورژن بالاتر از اینترنت از طریق شنود شبکه‌های ارتباطی داخلی و… نیز توسط تکنولوژی‌های نوینی که در اختیار قدرت‌های استثماری است به راحتی در جریان است؟! آیا از عمق ترور بیولوژیک خبر دارند که چگونه حتی از ترشحات عرق کف دست فلان آدم و حتی فلان قوم و… چه‌ها که نمی‌کنند؟!
امروز کشور ما به مرحله‌ای رسیده است که سوای از دستاوردهایی که در نانو و هسته‌ای و نظامی کسب کرده در عمق جامعه نارضایتی‌های شدیدی وجود دارد که از محیط زیست گرفته تا هوای آلوده و تغذیه و تراریخته و… هر روز بحران‌آفرینی جدیدی خلق می‌شود؟! از تکنولوژی‌های انتقال انرژی و ماده گرفته تا….. آنچه که ما نشنیده‌ایم؟
آقای عباسی، اینترنت نماد جاسوسی است، اما قبل از آن هویتش و اصالتش مبتنی بر تکنولوژی است، آیا گمان نمی‌کنید که دلیل این همه واهمه و وحشت از تکنولوژی باید بررسی شود؟! آیا می‌دانید هم اکنون و کمتر از یک سال دیگر بسترهای ارتباطی چنان با تکنولوژی گسترش می‌یابند که اپلیکیشن‌های فضای مجازی از بستر اینترنت آنلاین به اینترنت آفلاین توسعه می‌یابند؟ آیا می‌دانید جهان تا رسیدن به اینترنت غیرقابل کنترل، سال‌هایی کمتر از تعداد انگشتان یک دست فاصله دارد؟! آیا می‌دانید تا رسیدن به انسان رایانه کمتر از نیم قرن فاصله داریم؟! آیا می‌دانید کمتر از دو دهه تا محو گوشی موبایل و استفاده از ابزارهای دیگر فاصله داریم؟!
آقای عباسی، یک نظام سیاسی برای بقا نیازمند تئوریسین‌هایست که حداقل نیم قرن آینده را ببینند، ارزهای دیجیتال، انرژی خورشیدی، ارتباطات غیرقابل کنترل و سلاح‌های نامرئی و سربازان رباتیک و نامرئی و… شما هنوز نگران اینترنت ملی هستید؟
باید کارهای دیگری کرد و هیچ اولویتی بالاتر از نقد روندها و اصلاح امور و افزایش اتحاد و انسجام ملی و پرهیز از خط‌کشی‌ها و طعم لذیذ عدالت اجتماعی وجود ندارد، تنها در آن صورت است که می‌شود تهدیدها را هم تبدیل به فرصت کرد، انرژی کشور را معطوف به مسائلی نکنید که دیگر مسئله نیستند، به فکر مسائلی باشید که هنوز برای شما مسئله نیستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا