از هر دری سخنی

چرایی سکوت درباره آمار کشته‌شده‌ها

دولت: دادستانی مرجع‌اعلام تعدادکشته شده‌‌هاست

آرمان ملی: بلافاصله بعداز فروکش کردن التهاب‌های آبان‌ماه این سوال برای همه شکل گرفت که تعداد کشته‌شده‌ها وآسیب‌دیده‌های اعتراضات چند نفر بوده‌است؟ به موازات سکوت مسئولان که پاسخ روشنی به این سوال بسیار مهم نمی‌دادند،رسانه‌های خبری خارج از کشور هر یک به فراخور بر این ابهام افزودند.اخیرا خبرگزاری رویتر آمار عجیبی منتشر کرده که باعث برانگیخته شدن دوباره سوال و حساسیت‌های مربوط به آن بوده است.این خبرگزاری ادعا کرده که ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان‌‌ماه کشته شده‌اند.باید دید آمار دقیق و قابل اعتنا چه زمانی اعلام می‌شود.هرچه باشد تردیدی نیست که دادستانی مرجع اعلام تعداد کشته شده‌های آبان ماه‌است.درهمین راستا سخنگوی دولت با اعلام اینکه دادستانی مرجع اعلام تعداد کشته شده‌های آبان‌ماه با جزئیات شده‌است، گفت: به‌همه خانواده‌های آسیب دیده حوادث آبان سرکشی شده است.

اطلاع دقیقی ندارم

دادستان کل کشور چندی پیش در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور ا در پاسخ به خبرنگاری که گفت تعداد گشته شدگان که متغییر نیست، چرا آمار آن اعلام نمی‌شود نیز گفت: خدا به همراهتان. محمدجعفر منتظری در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری که گفت مردم سوال دارند چرا تعداد کشته شدگان اعلام نمی‌شود پاسخ داد: مردم به شما نمایندگی دادند؟ من چون اطلاع دقیق ندارم نمی‌توانم اعلام کنم. شما اصرار می‌کنید، ولی من اطلاع دقیقی ندارم. فقط می‌گویم آمار و ارقامی که بنگاه‌های خبری خارج از کشور اعلام می‌کنند با واقعیت خیلی متفاوت است.

تکذیب ادعای رویترز

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز ادعای رویترز درباره کشته شدن ۱۵۰۰ نفر در حوادث آبان را تکذیب کرد. به گزارش تسنیم؛ علیرضا ظریفیان یگانه ضمن تکذیب این ادعا گفت: این نحو از خبر نوشتن و ادعا کردن اساساً کار خاصی ندارد؛ کافی است بر اساس یک برنامه از پیش تعیین شده عملیات روانی، یک سری ادعاها کنار هم چیده شود و وقتی هم از این رسانه درخواست منبع یا سند شود، شما را به موجودات نامرئی ارجاع می‌دهد که هیچ امکانی برای صحت‌سنجی آن وجود ندارد. لذا ادعای خبرگزاری رویترز نه از باب امنیتی و اطلاعاتی، بلکه حتی از جنبه‌ی خبری هم کاملاً بی‌ارزش و لطمه‌ی شدیدی به اعتبار از پیش مخدوش این خبرگزاری است. وی افزود: حالا که رویترز نمی‌خواسته منبع یا سند یا حتی یک قرینه کوچک ارائه کند، چرا به ۱۵۰۰ نفر کفایت کرده؟ می‌تواند بگوید ۲۰ هزار نفر کشته‌اند، اما این خبرسازی‌های جعلی اعتباری ندارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا