بین‌المللی

“فقر دلیل اصلی اعتراضات در عراق است”

خبرگزاری فرانسه در گزارشی میدانی درباره اعتراض‌های گسترده در عراق در گفت‌وگو با یک کارشناس و چند معترض به این نتیجه رسیده است که فقر گسترده باعث بروز اعتراض‌ها شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از دویچه وله، گزارش خبرگزاری فرانسه که روز دوشنبه دوم آذر منتشر شد با سرگذشت زنی آغاز می‌شود که هفت فرزند دارد. هیچ کدام از فرزندانش شاغل نیستند و شوهرش چهار سال پیش فوت کرده زیرا توان پرداخت هزینه مداوای خود را نداشته است.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که این مادر و هفت فرزندش چهار کیلومتر را با پای پیاده برای پیوستن به “مرکز اعتراض” در شهر دیوانیه طی می‌کنند چون حتی توان پرداختن کرایه تاکسی را ندارند.

این زن بیوه ۵۷ ساله که به گفته خودش از آغاز اعتراضات تا کنون در تمامی تظاهرات و گردهم‌آیی‌ها شرکت کرده، تاکید می‌کند: «من در وطنم در عذابم، در کشوری که دارای ثروت عظیمی است».

گزارشگر خبرگزاری فرانسه ضمن بیان اینکه اظهارات زن عراقی با انتقادهای دیگر معترضان عراقی هم‌خوانی دارد، به نقل از پرفسور موسی خلف، کارشناس اقتصادی عراقی تصریح می‌کند: «علت اصلی اعتراضات سراسری در عراق فقر خانمان‌سوز است.»

به گفته خلف هشت میلیون نفر، یعنی یک‌پنجم جمعیت عراق زیر خط فقر زندگی می‌کنند و از هر چهار شهروند جوان، یک نفر بیکار است.

چشم‌اندازی تاریک

در ادامه گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است که ملت عراق چشم‌انداز روشنی برای بهبودی اوضاع خود ندارند، زیرا ۶۰ درصد جمعیت این کشور را شهروندان نابالغ تشکیل می‌دهد و بر اساس تخمین کارشناسان در ده سال آینده جمعیت عراق ده میلیون نفر افزایش می‌یابد و به ۵۰ میلیون نفر می‌رسد.

مشکلی که در آینده اوضاع اقتصادی را تحت تاثیر قرار خواهد داد این است که بسیاری از کشورهای جهان به تولید انرژی‌های تجدیدپذیر رو آورده‌اند و در آینده کمتر از امروز به نفت و مشتقات آن وابسته خواهند بود.

بسیاری از معترضان در دیوانیه به گزارشگر خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که دولت عراق درآمد کافی دارد اما آن را ناعادلانه تقسیم می‌کند. به اعتقاد آنها بحران اقتصادی عراق در فساد اداری، رانت‌خواری و “بی‌کیفیتی” مدیران ناکارآمد ریشه دارد.

یکی از معترضان گفته است: «آنها (اعضای دولت) فاسد هستند، سرمایه ملت را غارت می‌کنند»

عراق در فهرست کشورهای فاسد سازمان “ترانس‌پارنسی اینترنشنال” (شفافیت بین‌المللی) در رده دوازدهم قرار دارد.

خبرگزاری فرانسه از پژوهشی خبر می‌دهد که دولت عراق تهیه کرده و بر مبنای آن، از سال ۲۰۰۳ تاکنون ۴۵۰ میلیارد دلار اختلاس شده است.

در پایان گزارش این خبرگزاری سرگذشت یک معترض ۳۰ ساله آمده است که پس از پایان تحصیلات دانشگاهی به عنوان استاد رشته تربیت بدنی در دانشگاه کار کرده، اما حقوق ۱۰۰ دلار در ماه کفاف زندگی او را نمی‌داده، به همین علت مدتی تاکسی‌رانی کرده و در نهایت یک مغازه شیرینی‌فروشی دایر کرده است. اما با وضعیت اقتصادی خراب فعلی، آنجا هم حدود ۱۰۰ دلار ماهانه درآمد دارد و باید در آینده مغازه‌اش را تعطیل کند.

این مرد ضمن بیان اینکه درآمد اعضای خانواده‌اش در مجموع ۱۵۰ دلار است، می‌پرسد: «چگونه چنین چیزی ممکن است، آن هم در کشوری که یکی از نفت‌خیزترین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود؟»

ادامه اعتراض‌ها

اعتراض‌ها در شهرهای گوناگون عراق به‌ویژه در جنوب این کشور، روز دوشنبه نیز ادامه داشتند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران نفر خیابان‌ها و اماکن عمومی در شهرهای جنوبی را اشغال کردند.

روز یکشنبه نیز برای چند ساعت خیابان‌ها و ساختمان‌های دولتی در بغداد و شهرهای جنوبی عراق به تصرف معترضان درآمده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا