گوناگون

مرگ زودرس بر اثر آلودگی هوا

رئیس اداره سلامت هوای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت که فقط مرگ‌های زودرس بر اثر آلودگی هوا سالانه ۵.۷ میلیارد دلار به کشور خسارت می‌زند…

او در ادامه افزود:«مهمترین عامل آلودگی هوا اجرا نشدن قانون هوای پاک است، یکی از مواد اصلی این قانون اصلاح ناوگان حمل و نقل و استانداردسازی خودروهای شخصی و عمومی است.

مسبب اصلی آلاینده های هوا صنایع خودروسازی هستند که به هیچ وجه اقدامی برای اصلاح و استانداردسازی خودروهای تولیدی خود انجام نمی دهند و هر وقت که مورد سوال قرار می گیرند، بحث تحریم و حمایت از تولید خودروهای داخلی و اشتغال را مطرح می کنند و فقط به فکر فروش خودروهای خود هستند.

جای مسئولان بی مسئول بنشانید درخت…، تا هوا تازه شود!

بحث تخلیه یا تعطیل تهران، عمق بحران آلودگی هوا در این شهر را گوشزد می‌کند. محمد درویش، کارشناس محیط زیست می‌گوید، شرایط اقلیمی، سرعت باد غالب و آب قابل استحصال در مخروطه افکنه البرز مرکزی که تهران در وسعت ۷۵ کیلومتر مربعی آن قرار گرفته، ظرفیت جمعیتی معادل دو و نیم تا سه میلیون نفر را دارد.

وی می گوید: حجم سکونت بیش از حد مردم در جایی که متوسط باد غالب، کمتر از ۲ تا ۳ متر در ثانیه است، به شدت می‌تواند مشکل آفرین باشد و در مواقعی از سال بحران وارونگی هوا و دیگر مشکلات اساسی را به دنبال داشته باشد.

بسیاری از کاربران نیز از اعضای شورای شهر تهران انتقاد کرده‌اند که در بحبوحه آلودگی هوا و خطرات جانی آن، مشغول تصمیم‌گیری برای تغییر نام خیابان‌های شهر بوده‌اند. آنها می‌پرسند آیا این میزان بی اعتنایی تعمدی است؟

شهروندی مختصر و مفید می‌نویسد: هوا بس ناجوانمردانه آلوده است…

و شماری نیز پیشنهاد داده‌اند: جای مردان سیاست بنشانید درخت، تا هوا تازه شود…

مسئولان منتظر وزیدن باد هستند

استنشاق هوای آلوده به ویژه در روزهای سرد سال رفته رفته برای مردم تهران و بسیاری دیگر از شهرهای ایران به یک عادت تبدیل شده است.

در وب سایت کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص کیفیت هوا در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۴ (ناسالم) و در حال حاضر ۱۴۴ است؛ همچنان ناسالم برای گروه‌های حساس. تقی‌زاده، معاون استاندار تهران از تعطیلی تمامی مدارس تهران در تمامی مقاطع، به جز شهرستان دماوند و فیروزکوه در روز دوشنبه (۲۵ آذر) خبر داده است.

خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم از تداوم آلودگی هوا در برخی کلان‌شهرهای ایران می‌نویسد. بر پایه‌ گزارش‌های منتشر شده، به همین دلیل امروز دوشنبه مدارس در بسیاری از شهرها به حالت تعطیل درآمده‌اند.

در اصفهان وضعیت کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده و مدارس تمامی مقاطع تحصیلی در اصفهان و برخی شهرستان‌ها به دلیل آلودگی امروز دوشنبه تعطیل شده‌اند.

خبرگزاری ایرنا می‌نویسد، دو نماینده مجلس شورای اسلامی، در اظهاراتی خواستار اتخاذ راهکاری برای رفع مشکل آلودگی هوا شدند. محمدرضا صباغیان، یکی از این نمایندگان امروز دوشنبه با اشاره به “کشنده شدن آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ برای مردم”، خطاب به رئیس مجلس، گفت: «لازم است در این مورد تذکری بدهید، ظاهرا شورای شهر و شهرداری تهران منتظر وزیدن باد هستند.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا