اخبار

پرونده سازی و فشار بر خانواده های جان باختگان

نه تنها ابعاد گسترده سرکوب اعتراضات آبان ماه، پنهان نگاه داشته می شود. بلکه خانواده های داغداری هم که پیگیر خون های به ناحق ریخته شده فرزندانشان هستند، مورد آزار و پیگرد قرار می گیرند. همچنانکه خانواده های کشته شدگان در فاجعه ملی، سال ۱۳۶۷، و سال ۱۳۸۸ و ۹۶ از طرف رژیم جهل و جنایت،‌ نحت فشار و دستگیری و آزار بوده اند.

به گزارش دویچه وله،‌خانواده پویا بختیاری، یکی از کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان بازداشت شدند. دلیل بازداشت جلوگیری از برگزاری مراسم چهلم پویا بختیاری اعلام شده است. همچنین شماری از مراجعه‌کنندگان به منزل این خانواده برای ساعاتی بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی نیمه‌شب گذشته از بازداشت اعضای خانواده پویا بختیاری خبر داد. خانواده پویا بختیاری، جوان ۲۷ ساله‌ای که روز ۲۵ آبان در مهرشهر کرج کشته شد اعلام کرده‌اند که مراسم چهلم فرزندشان را روز ۵ دی در آرامستان بهشت سکینه در کرج برگزار می‌کنند.

خبرگزاری مهر در “خبری اختصاصی” با این ادعا که “دشمنان… برای استمرار اغتشاشات و استفاده ابزاری از معدود خانواده‌های قربانیان هستند”، نوشت: «یکی از این خانواده‌ها که فرزندشان در اغتشاشات اخیر به صورت مشکوکی کشته شد، خانواده پویا بختیاری بود که علیرغم دعوت و صحبت با ایشان، در روند پروژه ضدانقلابی ورشکستگان فراری قرار گرفته و فعالانه بر اقدامات ساختارشکنانه خود اصرار ورزیدند لذا با حکم قضائی و در راستای صیانت از نظم و امنیت مردم شریف و خسارتدیده، و نیز به منظور جلوگیری از تداوم پروژه کشته‌سازی و تکرار اقدامات مسلحانه علیه مردم، این عناصر بازداشت شدند.»

منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه، پدر و مادر پویا بختیاری در روزهای گذشته به وزارت اطلاعات فراخوانده شده بودند. به گفته پدر پویا بخیتاری، مأموران وزارت اطلاعات در جریان حضور سه ساعته او در این وزارتخانه گفته‌اند اجازه برگزاری مراسم چهلم پویا در محلی غیر از مکان‌های سرپوشیده را نداده و از آن جلوگیری خواهند کرد، اما او بر عزم خود برای برگزاری این مراسم تأکید کرده است.

شب گدشته همچین تعدادی از مراجعه‌کنندگان به منزل خانواده پویا بختیاری بازداشت شده‌اند. خبرگزاری حقوق بشری “هرانا” در این باره به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «امشب سه ماشین و حدود ده نفر از فعالان مدنی و همینطور تعدادی از وکلا به منزل خانواده بختیاری برای عرض تسلیت و دیدار رفته بودند، پس از پایان دیدار مراجعهکنندگان سوار بر سه ماشین در حال برگشت از کرج به تهران بودند که نیروهای امنیتی یکی از خودروها را متوقف کردند و سرنشینان آنها را بازداشت کردند.»

هم‌چنین “سحام‌نیوز” سایت نزدیک به مهدی کروبی خبر داده که نیروهای امنیتی به خانه خانم شهناز اکملی حمله کردند. در ابتدا قصد دستگیرى شبانه مریم کریم‌بیگى را داشتند که چون وى در منزل حضور نداشته، موبایل او را ضبط کردند.

شهناز اکملی و مریم کریم‌بیگى، مادر و خواهر مصطفی کریم‌بیگی، یکی از کشته‌شدگان در اعتراضات عاشورای ۱۳۸۸ هستند. سحام‌نیوز نوشته است این مادر و دختر دو روز پیش هم به وزارت اطلاعات احضار شده و ساعاتی بازجویی و تهدید شده بودند. در بازجویی‌ها از باز شدن پرونده برای مریم کریم‌بیگی و نیز پرونده‌ای تازه برای خانم شهناز اکملی خبر دادند. خانم اکملی بابت اجرای حکم زندان در پرونده‌ی قبلی، طی روزهای آینده باید خود را به زندان معرفی کند.

 

همبستگی با خانواده های داغدار

به گزارش رویداد ۲۴، به جز خانواده کریم بیگی افراد دیگری هم به دیدار خانواده بختیاری رفته‌اند. رسانه‌های خارجی نوشته‌اند حوریه فرج زاده خواهر شهرام فرج‌زاده، سمیه شیردل نامزد میثم احمدی، هاجر رستمی مطلق مادر ندا آقاسلطان، اکرم نقابی مادر سعید زینالی، شهین مهین‌فر مادر امیر ارشد تاجمیر، مادر صبا کردافشاری، پروین فهیمی مادر سهراب اعرابی، گوهر عشقی مادر ستار بهشتی و سکینه احمدی مادر ابراهیم کتابدار از جمله این خانواده‌ها بودند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا