گوناگون

آلودگی هوا چه تعداد هم وطنان ما را به کام مرگ می برد؟

سال‌هاست که پاییز به‌ویژه هفته آخر آن و هفته اول زمستان وارونگی هوا و انباشت آلاینده‌ها کلان‌شهرها مثل تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، اراک، قم، کرج، سنندج و … را محاصره می‌کند. وزارت بهداشت اعلام کرد سال گذشته ۱۳۰تا ۱۴۰ هزار نفر در ایران و حدود ۴۳۰۰ نفر در تهران براثر آلودگی هوا جان خود را ازدست‌داده‌اند….
آیا این زنگ خطری برای مردم ایران نیست؟ روز گذشته شاخص آلودگی هوا در تهران قرمز شد و به عدد ۱۶۰ رسید.معنای این عدد این است که نفس کشیدن برای همه ساکنان ابر شهر تهران یعنی ۱۰ تا ۱۴ میلیون نفر سخت و کشنده شده است. این در حالی است که دولت به دلیل تحریم‌ها و جنگ اقتصادی توان خرید اتوبوس، واگن مترو، خودرو برقی، هیبریدی و اصلاح زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی را ندارد و درنتیجه دود در شهرها و ریه‌ها پمپاژ می‌شود. از سوی دیگر جنوب تهران به‌خصوص شهرری در آلودگی زباله و آلاینده‌های کارخانه‌ها خفه‌شده است. به گفته شهردار تهران برای رسیدن به هوای پاک و اصلاح زیرساخت‌ها ۸سال زمان لازم است. کارشناسان می‌گویند راهکار حفظ جان مردم«تعطیلات زمستانی» و «تعطیلی پنج‌شنبه‌ها» است. اجرای این تعطیلات باعث می‌شود که شهرها به‌صورت خودجوش خلوت و ساکنان آن به سفر بروند. وزیر آموزش‌وپرورش و وزیر گردشگری و میراث فرهنگی دیروز اعلام کردند که با تصویب طرح تعطیلات زمستانی و تغییر تقویم آموزشی موافق هستند. مجلس به لایحه تعطیلات زمستانی و تعطیلی پنج‌شنبه‌ها رأی نداد. ضروری است که نمایندگان مجلس به این موضوعی که سلامت و جان ایرانی‌ها را هدف قرار داده ورود پیدا کنند و با راهکارهای علمی و تجربه‌شده در شهرهای آلوده دنیا، شهروندان ایرانی را از مرگ تدریجی نجات دهند.

تعطیلات زمستانی، قانون می‌خواهد
وزیر آموزش‌وپرورش درباره تدابیر آموزش‌وپرورش برای جبران عقب‌ماندگی درسی دانش‌آموزان در ایام تعطیلی مدارس به علت آلودگی هوا، درباره اصلاح تقویم آموزشی و تعطیلات زمستانی مدارس گفت: «ما موافق اصلاح تقویم آموزشی هستیم اما به‌تنهایی نمی‌توانیم دراین‌باره تصمیم بگیریم.»
وی درباره پیشنهادانی مبنی بر اصلاح تقویم آموزشی و تعطیلات زمستانی مدارس با توجه به تکرار تعطیلی‌های ناشی از آلودگی هوا در سال‌های اخیر اظهار کرد: «این ایده سال‌هاست مطرح است و در دولت نیز موردبحث و توافق قرارگرفته است. حتی دولت لایحه‌ای را دراین‌باره در دو سه سال اخیر به مجلس ارسال کرد که با آن موافقت نشد. سازمان میراث فرهنگی نیز به علت جذابیت‌های گردشگری زمستانه متقاضی تعطیلات زمستانی مدارس است.» وزیر آموزش‌وپرورش افزود: ما به‌تنهایی نمی‌توانیم دراین‌باره تصمیم بگیریم و تقویم آموزشی را تغییر دهیم. حتی زمان شروع سال تحصیلی نیز دارای مصوبه مجلس است و ما به علت محدودیت‌ها، نیازمند قانون در این زمینه هستیم.حاجی میرزایی افزود: این موضوع هفته گذشته نیز دوباره در مجلس مطرح شد و برخی بر به جریان انداختن دوباره لایحه مذکور تأکید داشتند. ما هم موافق هستیم اما اگر قرار باشد تصمیمی دراین‌باره گرفته شود باید مسیر قانونی خود را طی کند.محسن حاجی میرزایی در جریان بازدید و گفت‌وگو با ایسنا، درباره تدابیر آموزش‌وپرورش برای جبران عقب‌ماندگی درسی دانش‌آموزان در ایام تعطیلی مدارس به علت آلودگی هوا اظهار کرد: «تحصیل فرزندان مانند سلامتشان حائز اهمیت است. تدبیر مسئولان در کارگروه اضطرار که آموزش‌وپرورش نیز به‌عنوان یک عضو در آن حضور دارد این است که در این روزهای آلودگی هوا که معمولاً تا قبل از نیمه دی‌ماه با آن روبروییم به علت آسیب‌پذیری بیشتر کودکان، مدارس تعطیل باشند.»

تصمیم شورای عالی آموزش‌وپرورش
وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به‌ضرورت چاره‌اندیشی برای جبران ساعات آموزش و عقب‌ماندگی‌های درسی گفت: «شورای عالی آموزش‌وپرورش مصوبه‌ای دارد که به شورای مدارس اختیار داده تا درباره جبران ساعات آموزش تدبیر کرده و تصمیم‌گیری کنند. ازجمله راهکارهای موجود می‌توان به استفاده از ظرفیت روزهای پنجشنبه و اختصاص ساعات بیشتری به فعالیت آموزشی در طول روز اشاره کرد. خردادماه، پایان سال تحصیلی است و از آن‌سو نمی‌توانیم زمان تحصیلی را طولانی‌تر کنیم.»وی همچنین در پاسخ به این پرسش که وضعیت مرخصی معلمان در این ایام چه می‌شود؟ گفت: «معلمان ما به علت سه ماه تعطیلی تابستان، مرخصی ندارند. اگر هم تعطیلاتی پیش می‌آید، باید برای جبران ساعات آموزشی ازدست‌رفته تمهید و به روش‌های مختلف آن را جبران کنند.»

حقوق گمشده‌ی کودک ایرانی
طیبه سیاوشی شاه عنایتی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در یادداشتی با عنوان «حقوق گمشده‌ی کودک ایرانی» درباره حق ضایع‌شده کودکان در تعطیلی مدارس نوشت: «تعطیلی پی‌درپی مدارس به خاطر وضعیت وخیم آلودگی هواست. سیاست‌گذاران کلان کشور و حاکمیت باید ترتیباتی سریع برای کاهش آلودگی هوا اتخاذ کنند، اما نکته‌ای که در این میان باید موردتوجه قرار گیرد، تضییع حق برخورداری از آموزش و پروشِ کودکان و نوجوانان است که با تعطیلی مدارس این حق مورد غفلت واقع‌شده است. متأسفانه با اصرار بر سیاست‌های ناکارآمد و مواجهه‌ی غیرمسئولانه با آلودگی هوا، اختلالات پیش‌آمده در فرآیند یادگیریِ دانش‌آموزان، به‌هم‌ریختگیِ زمان‌بندی تدریس و درعین‌حال، خونسردی نهاد متولی تعلیم و تربیت کشور در جبران حقوق عامه‌ی ملت و انتظار مسئولان اجرایی از باد و باران برای حل بحران آلاینده‌ها، ضرورت جبران تعطیلات اخیر بیش‌ازپیش احساس می‌شود.
دانش‌آموزان تهرانی در آذرماه امسال، ۱۷ روز مدرسه نرفته‌اند و در ۱۱ روز اخیر، فقط یک روز وارد کلاس‌های درس شده‌اند. اگر مسئولان در حل این مشکل ناتوان هستند، لااقل باید به فکر جبران خساراتِ وارده به حقوق ازدست‌رفته‌ی کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها باشند و لازم است تا برای جبران این تعطیلات به هر نحوی تمهیدات لازم را بیندیشند. یکی از این تمهیدات، شناور کردن تقویم آموزشی کشور است. سال ۱۳۹۵، لایحه‌ای از سوی دولت، مبنی گنجاندن تعطیلات زمستانه در تقویم آموزشی به مجلس ارائه شد که با روزهای آلودگی هوا در اواخر آذر و اوایل دی‌ماه هرسال تقارن یابد. متأسفانه لایحه‌ی مذکور با مخالفت کمیسیون آموزش مجلس، علی‌رغم استقبال مردم و خانواده‌ها، وزارت آموزش‌وپرورش و کمیسیون کشاورزی مجلس، روبه‌رو شد.
این لایحه، در راستای تحقق برنامه‌ی جامع کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها و سایر مناطق کشور بود که با رویکرد افزایش کارایی و بهره‌وری نظام آموزشی، توأم با حفظ سلامت جسم و روان دانش‌آموزان مقاطع تحصیلی متفاوت، تقدیم شده بود. اما عده‌ای معتقد بودند با توجه به راهکارهای موجود در سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش، پیش‌بینی‌شده تا وزارت آموزش‌وپرورش، رأساً برای تغییر تقویم آموزشی با توجه به شرایط اقلیمی اقدام کند و نیازی به قانون‌گذاری مجدد نیست و بر این اساس، وزارت آموزش‌وپرورش می‌تواند با هماهنگی نهادهای مدنی، خانواده‌ها و تشکل‌های مختلف آموزشی، محیط‌زیستی، فرهنگی و تربیتی زمینه‌های ایجاد تعطیلات زمستانی را فراهم آورد. اما با توجه به وجود قانون «بازگشایی مدارس در اول مهرماه هرسال» مصوب سال ۱۳۷۶ که صریحاً بازگشایی مدارس را اول مهر و پایان سال تحصیلی را در اردیبهشت‌ماه اعلام می‌کند، نیاز به القای قانون مذکور حس می‌شود تا زمینه‌ی اجرای راهکارهای سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش ایجاد شود. به‌هرحال، با توجه به تشدید آلودگی هوا در ماه‌های سرد و ایجاد مشکلات بسیار برای کودکان روستایی و مناطق محروم در جاده‌ها و مسیرهای برف‌گیر و خسرانِ زیادی که این کودکان از شرایط آب‌وهوایی زمستانی می‌بَرند، شناور کردن تقویم آموزشی، از هر بُعدی قابل دفاع است و می‌تواند کارایی نظام آموزش و پروش را ارتقا دهد و با مدیریتِ تعطیلات غیرمترقبه، از تضییع حق برخورداری از تحصیل کودکان و نوجوانان از آموزش و پروش مطابق با اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی، جلوگیری کند.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا