گوناگون

مطالبات معترضان سال ۲۰۱۹ چه بود؟

مردم در حداقل ۱۶ کشور از چهار قاره جهان، به فساد، نابرابری، تقلب انتخاباتی،گرانی، فقر و محرومیت، ظلم و ستم ،تبعیض و نا برابری  اعتراض کردند. در این ارتباط بازتاب پیامدهای خیزش‌های اعتراضی توده‌ها در کشور مان ایران و قوام یافتن ذهنیت مبارزه‌جویانه علیه حاکمیت مطلق ولایت فقیه در میان طیف گسترده‌ای از لایه‌ها و طبقات اجتماعی و به‌ویژه شفاف‌تر شدن پیوند میان مطالبات مادی معترضان با برقرار کردن آزادی‌های دموکراتیک، نه‌تنها اصحاب قدرت را به واکنش قهرآمیز واداشت  بلکه برخی کنشگران و نظریه‌ پردازان مدعی آزادی‌خواهی را نیز مضطرب کرد…

به گزارش ستاره صبح، سال ۲۰۱۹ شاهد خروش، اعتصاب و اعتراض میلیون‌ها نفر از مردم در دست‌کم ۱۶ کشور جهان از آسیا و اروپا، تا آمریکای جنوبی و خاورمیانه بود. افرادی که به خیابان‌ها آمدند تا در اعتراض به مسائل گوناگون اعم از فساد، نابرابری، تقلب انتخاباتی ، گرانی و … واکنش نشان دهند اغلب با آنها برخورد شد. گفتنی است که بیشتر اعتراضات اجتماعی و معیشتی بوده تا سیاسی .خبرگزاری آناتولی ترکیه در آستانه پایان سال ۲۰۱۹ میلادی، در گزارشی به‌مرور این اعتراضات پرداخته که گزیده‌ای از آن را در ادامه می‌خوانید.
داده‌های جمع‌آوری شده از سوی خبرگزاری آناتولی در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که مردم در دست‌کم ۱۶ کشور جهان از آسیا گرفته تا اروپا و از آمریکای لاتین تا خاورمیانه برای تظاهرات به خیابان‌ها آمدند. به گزارش ایسنا، در این تحولات صدها نفر جان خود را از دست دادند و هزاران تن نیز مجروح یا بازداشت شدند.

شرق آسیا
اعتراضات در دولت‌شهر هنگ‌کنگ ماه آوریل در پی مطرح‌شدن لایحه مجاز کردن استرداد مظنونان قضایی از این منطقه خودمختار به خاک چین بالا گرفت. حامیان دموکراسی در هنگ‌کنگ بر مبنای این نگرانی که این لایحه آزادی‌های شخصی آن‌ها را به خطر می‌اندازد به خیابان‌ها آمده و اعتراضاتی را برپا کردند که در ماه ژوئن تبدیل به اعتراضاتی میلیونی شد. بااین‌حال در ادامه و باوجوداینکه دولت هنگ‌کنگ این لایحه را پس گرفت دست‌کم پنج‌تن تاکنون در اعتراضات هنگ‌کنگ جان خود را ازدست‌داده و بیش از ۵۰۰۰ نفر نیز در خشونت‌هایی که گاهی در این اعتراضات رخ داد بازداشت شدند.همچنین در ادامه دانشجویان در شهرهای مهم اندونزی نیز به‌ویژه در شهر جاکارتا پایتخت این کشور به سازمان‌دهی اعتراضات علیه فساد و یک سری قوانین کیفری جدید پرداختند و در تظاهرات در این کشور نیز پنج‌تن کشته شدند.

هند و روسیه
از سوی دیگر، در هند در ماه دسامبر اعتراضات علیه یک قانون جدید اعطای شهروندی به اقلیت‌های مذهبی غیرمسلمان کشورهای همسایه بالا گرفت. بر اساس این قانون هند پرونده این کشور را به شش اقلیت مذهبی ساکن افغانستان، پاکستان و بنگلادش درصورتی‌که آن‌ها مورد اذیت و آزار واقع شوند اعطا می‌کند اما این قانون شامل حال مسلمانانی که درگیر همان شرایط ناگوار باشند، نمی‌شود.در کشور روسیه تابستان گذشته اعتراضاتی در پس رد صلاحیت چندین نامزد مستقل شرکت در انتخابات شورای شهر مسکو اعتراضات برگزار شد. تظاهرکنندگان در این کشور در ادامه اعتراضات خیابانی خود خواستار آزادی حدود ۱۵۰۰ تن از مخالفان بازداشت‌شده که برخی از آن‌ها مجازات‌های حبس طولانی دریافت کرده‌اند، شدند.

اروپــا
در کشور فرانسه اکتبر سال گذشته میلادی اعتراضات جنبش جلیقه زردها بالا گرفته و تبدیل به یکی از پایدارترین جنبش‌های اعتراضی ضد دولتی در تاریخ این کشور شد. انگیزه اولیه این جنبش اعتراض به سیاست‌های مناقشه برانگیز امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه بود. بااین‌حال در تظاهرات این جنبش در فرانسه ۱۱ معترض و نیروی پلیس طبق اعلام دولت فرانسه جان خود را ازدست‌داده و بیش از ۴۰۰۰ تن هم زخمی شدند. همچنین آمارها نشان می‌دهند از ابتدای اعتراضات جنبش جلیقه‌ زردهای فرانسه تاکنون حدود ۸۴۰۰ تن بازداشت‌شده و ۲۰۰۰ نفر نیز همچنان از این میان بازداشت باقی‌مانده‌اند.ماه نوامبر در شهر پراگ پایتخت جمهوری چک حدود ۲۰۰ هزار تن دست به تظاهرات زده و استعفای آندری بابیس نخست‌وزیر این کشور شدند. آن‌ها همچنین استعفای ماری بن سوا، وزیر دادگستری این کشور را نیز خواستار شده و هر دو نفر را متهم به فساد کردند.ماه اکتبر نیز منطقه کاتالونیا در اسپانیا شاهد تظاهرات حامیان استقلال از مادرید بود. این تظاهرات نیز بعد از آن بالا گرفت که دادگاه عالی اسپانیا ۹ سیاستمدار کاتالونیایی را به حبس محکوم کرد.
آمریکای جنوبی
درخواست انتخابات مناقشه برانگیز ماه اکتبر بولیوی معترضان در شهر لاپاز پایتخت این کشور تظاهراتی را علیه اوو مورالس رئیس‌جمهوری مستعفی این کشور به راه انداختند و او را متهم به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری کردند. در ادامه این روند مورالس ماه نوامبر مجبور به استعفا و رفتن به مکزیک شد. گزارش شده که در اعتراضات بولیوی نیز دست‌کم ۳۱ نفر طی تظاهرات جان خود را از دست داده‌اند.در کشور شیلی بعد از اعلام افزایش قیمت بلیت مترو اعتراضاتی گسترده به‌ویژه در شهر سانتیاگو پایتخت این کشور به راه افتاد. در ادامه اعتراضات سراسر این کشور را فراگرفت و گزارش شد که در این اعتراضات دست‌کم ۲۲ تن کشته و بیش از ۲۰۰۰ نفر دیگر از معترضان بازداشت شدند. معترضان شیلیایی خواستار برابری بیشتر درآمد در این کشور و دسترسی به خدمات آموزشی و بهداشت و درمان باکیفیت بودند.در ماه نوامبر نیز تظاهراتی در کلمبیا به انگیزه چند مشکل ازجمله فقدان وجود یک طرح ملی اقتصادی، اعتراض به فساد و قتل فعالان حقوق بشری بالا گرفت. گزارش شد که در این تظاهرات در کلمبیا نیز حدود ۳۰۰ هزار نفر در سراسر این کشور شرکت کردند و دست‌کم پنج‌تن کشته و حدود ۱۱ تن دیگر مجروح شدند.ماه اکتبر اکوادور نیز بعدازآنکه لنین مورنو، رئیس‌جمهوری این کشور به یارانه‌های سوخت پایان داده و دست به اجرای تدابیر ریاضت آمیز اقتصادی و کاهش حقوق‌ها زد تظاهراتی به راه افتاد. بااین‌حال اعتراضات این کشور در پی یک توافق دولت اکوادور با برخی گروه‌های بومی و داخلی پایان یافت.ماه فوریه شهر پورتوپرنس پایتخت هائیتی نیز شاهد اعتراضاتی بود که در جریان آن معترضان خواستار استعفای ژاونل موآز، رئیس‌جمهوری آن بودند. این تظاهرکنندگان همچنین خواستار روی کار آمدن یک دولت موقت و محاکمه مقام‌های فاسد شدند. در تظاهرات در هائیتی نیز حدود ۴۰ تن کشته و ۲۰۰ تن دیگر از ماه سپتامبر تاکنون زخمی شدند.

خاورمیانه و آفریقا
بعدازآنکه عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری الجزایر ماه فوریه اعلام کرد، قصد دارد برای پنجمین دور ریاست جمهوری کاندیدا شود میلیون‌ها معترض به خیابان‌های این کشور رفته و خواستار برچیده شدن دولت بوتفلیقه شدند. بوتفلیقه که حدود ۲۰ سال قدرت را در الجزایر در دست خود داشت در تاریخ دوم آوریل استعفای خود را تحت‌فشار اعتراضات گسترده اعلام کرده و در ۱۲ دسامبر عبدالمجید تبون، رئیس‌جمهوری جدید این کشور شد.از سوی دیگر، در مصر نیز تظاهرات علیه فساد مقام‌ها به جریان افتاد که تنها در ماه سپتامبر به بازداشت بیش از ۴۰۰۰ تن ازجمله ۱۱ خبرنگار انجامید. معترضان، مقام‌های مصری ازجمله مقام‌های شهر قاهره پایتخت این کشور را متهم به سوءاستفاده از بودجه عمومی برای اندوختن ثروت شخصی کردند.
کشور عراق نیز از ماه اکتبر شاهد اعتراضات علیه فساد برخی مقام‌های دولت بود. طبق داده‌های دولتی در اعتراضات عراق تاکنون بیش از ۳۵۰ تن کشته و حدود ۱۰۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.در لبنان هم ماه اکتبر تظاهرات در پاسخ به تلاش دولت این کشور برای اعمال مالیات‌هایی بر مخابرات و به‌ویژه شبکه اجتماعی واتساپ به جریان افتاد. درنتیجه این تظاهرات نیز سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان استعفا کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا