گوناگون

اعتماد از دست رفته

اصلاح‌طلبان با پیشنهاد استعفای رییس‌جمهور می‌خواهند بگویند که ما از تصمیمات آقای روحانی تبری می‌جوییم تا شاید بتوانند اعتماد مردم را به خود جلب کنند در حالی که اعتماد مردم بیش از اینها از بین رفته است.

جهان صنعت، سیدجلال ساداتیان؛ دغدغه مردم دیگر اصولگرا و اصلاح‌طلب نیست بلکه به‌صورت کلی نسبت به سیاست‌های نظام دچار تردید شدند و انتقاد دارند.الان در شرایطی هستیم که همه گروه‌ها و جناح‌ها به علاوه ساختارهای کشور باید دست به دست هم دهند و صادقانه با مردم حرف بزنند تا شاید بخشی از اعتماد عمومی که از دست رفته برگردد.

اعتماد عمومی سرمایه اجتماعی است که به شدت آسیب دیده. علت این آسیب هم فقط آقای روحانی نیست. البته ایشان در برخی موارد عملکردهای ضعیفی داشته و در برخی از جاها برخورد منفعلانه داشته.

آقای روحانی گاهی در برخی مسائل برخوردهایی از موضع بالا با وزرا داشته چه برسد به دیگران. در همین ماجرای اخیر خنده‌های نابجای ایشان باعث جریحه‌دار شدن کسانی که خسارت دیده و دچار آسیب شده بودند، شد. این حرکت‌ها به علاوه سیاست‌هایی که در گذشته هم آقای روحانی دنبال می‌کرده همه در شرایط فعلی و سلب اعتماد جامعه اثرگذار بوده اما مجموعه‌ای که امروز به آن رسیدیم حاصل سال‌ها سیاست‌های غلط و مدیریت‌های ناکارآمد بوده، حاصل حرکت‌های اشتباه شورای نگهبان برای رد صلاحیت‌های فله‌ای، حاصل قوه قضاییه برای تهدید رسانه‌های مختلف در مقاطع گذشته و….

مساله اقتصادی نیز مزید بر علت شده و مردم را به جایی رسانده که نگرانی‌های خود را ابراز می‌کنند. هم مسائل معیشتی، هم سیاسی، هم فرهنگی و هم دخالت نیروهایی که نباید در زندگی مردم دخالت کنند. همه اینها از گذشته تا امروز دست به دست داده تا امروز تجمع این نارضایتی‌ها را شاهد باشیم.

اگر اینها را نظام نخواهد و نتواند که درست تحلیل کند و ببیند و مشکلات را ارزیابی و راه‌حل منطقی پیدا کند وضعیت به همین شکل ادامه پیدا می‌کند. بنابراین داستان، آقای روحانی نیست که بگوییم او برود همه چیز گل و بلبل می‌شود. اینکه چه کسی می‌خواهد اداره امور کشور را در فرصت باقیمانده در دولت بر عهده بگیرد سوال است. آن وقت برخوردهای خارجی‌ها با مسائل داخلی ما چگونه خواهد بود؟

مشکلاتی که ما الان در ارتباط با دنیا داریم به چه شکلی پیش خواهد رفت؟ اینها جای سوال دارد. باید جایی سیاستگذاری‌ها و ارزیابی‌ها به درستی صورت بگیرد و راه‌حلی برای آن پیدا کنیم. وقتی همه چیز به هم ریخته است و هر کسی شعار خود را می‌دهد و مسیر خود را می‌رود کشور همچنان مشکلات خود را خواهد داشت.

در خصوص پیشنهاد استعفای آقای روحانی گفته می‌شود ایشان اختیاراتش محدود است. باید تاکید داشت که فقط دولت نیست که اختیاراتش کم شده بلکه مجلس شورای اسلامی نیز مقدار بسیار زیادی اختیاراتش کاهش پیدا کرده است. نطق اخیر آقای مطهری نیز گواه این موضوع است. ایشان نسبت به اختیارات مجلس گلایه کردند. متاسفانه سطح مجلس خیلی پایین است و هم اینکه رییس‌جمهور به عنوان شخص دوم کشور که باید مسوول اجرای قانون اساسی باشد مسوولیتش خدشه‌دار شده است چراکه جاهای مختلف در اموری که مربوط به آنها نیست دخالت می‌کنند و فشارهایشان را به نحوی اعمال می‌کنند. صرفا این مشکلات با استعفا و کناره‌گیری آقای روحانی حل‌وفصل نمی‌شود. آنچه مشکلات کشور را حل می‌کند این است که جریانات و عقلای کشور به ارزیابی مشکلات بپردازند و راه‌حل درست ارائه دهند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا