گوناگون

صیادان ۴۰ روز است بلاتکلیف‌اند

برخی به نان شب محتاج‌اند. رئیس اتحادیه صیادی خوزستان با گلایه شدید از عدم تعیین تکلیف سهمیه بنزین قایق‌های صیادی، گفت: ۴۰ روز از افزایش قیمت بنزین گذشته و هنوز هیچ سهمیه‌ای برای قایق‌های صیادی تعیین نکرده‌اند. اگر جامعه صیادی در مرکز بودند هم همینطور رفتار می‌شد؟ آیا چون ما در حاشیه و مرز هستیم باید اینطور مورد بی‌توجهی قرار بگیریم؟…

به گزارش خبرنگار ایلنا، بعد از افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن این محصول، صیادان به عنوان یکی از اقشاری که از این گرانی به شدت تاثیر می‌پذیرند؛ با رایزنی با شیلات، سازمان بنادر و دریانوردی، مجلس و … خواستار تعیین سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی برای قایق‌های صیادی بنزین‌سوز شدند. هر چند در ۴۰ روز گذشته بار‌ها اخباری مبنی بر تعیین تکلیف سهمیه بنزین قایق‌های صیادی منتشر شده، اما هنوز هیچ صیادی در هیچ استانی یک لیتر بنزین سهمیه‌ای هم نگرفته است.

غلامرضا دهقانی (رئیس اتحادیه صیادی خوزستان) در این باره گفت: باید قبل از اجرای طرح تمهیداتی برای قایق‌های صیادی در نظر گرفته می‌شد، اما این اتفاق نیفتاد. در کشور هشت هزار قایق صیادی بنزین‌سوز مجاز فعالیت دارند و دو برابر همین تعداد هم قایق غیرمجاز داریم. با گرانی بنزین صیادان زیادی نمی‌توانند به دریا بروند، چون صید با بنزین سه هزار تومانی نمی‌صرفد.

او ادامه داد: در برهه‌ای اعلام شد برای هر قایق صیادی ۳۰۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای در نظر گرفته شده است. بعد از آن اعلام شد به این میزان اضافه شده و سهمیه بنزین به ۴۰۰ لیتر رسیده است. سپس طرحی پیشنهاد شد مبنی بر اینکه پول این میزان بنزین سهمیه‌ای به صاحبان قایق‌های صیادی داده شود که البته ما مخالف این طرح هستیم.

دهقانی با بیان اینکه شارژ حساب صاحب قایق‌ها زمینه بیکاری صیادان را به وجود می‌آورد، عنوان کرد: اینطور نیست که همه صاحبان قایق‌ها روی قایق کار کنند، بلکه اغلب قایق را به چند صیاد داده‌اند. اینکه حساب صاحبان قایق‌ها شارژ شود این مشکل را به وجود می‌آورد که برخی حساب می‌کنند که اجاره قایق چقدر سود برای آنها دارد؟ همان پولی را که برای بنزین می‌گیرند، برمی‌دارند و قایق را هم به دریا نمی‌فرستند و اینطور صیادان بیکار می‌شوند.

او با بیان اینکه به هر حال همه اینها در حد گمانه‌زنی است و هنوز سهمیه‌ای برای قایق‌های صیادی تعیین نشده، گفت: بر اساس استاندارد‌های فائو یک قایق صیادی به صورت میانگین ۱۲۰۰ لیتر بنزین در ماه می‌خواهد. باید هرچه زودتر تکلیف صیادان در این زمینه مشخص شود، چراکه الان بیش از یک ماه است صیادان بیکار هستند و برخی آنها به نان شب محتاج‌اند. آنها بعضا در حرف‌هایشان می‌گویند که باید به دنبال کار دیگری بروند. حتی کسانی هستند که می‌گویند در فکر جور کردن یک سه چرخه هستند تا ضایعات جمع کنند.

رئیس اتحادیه صیادی خوزستان با گلایه شدید از عدم تعیین تکلیف سهمیه بنزین قایق‌های صیادی، گفت: ۴۰ روز از افزایش قیمت بنزین گذشته و هنوز هیچ سهمیه‌ای برای قایق‌های صیادی تعیین نکرده‌اند. اگر جامعه صیادی در مرکز بودند هم همینطور رفتار می‌شد؟ آیا چون ما در حاشیه و مرز هستیم باید اینطور مورد بی‌توجهی قرار بگیریم؟

معیشت بیش از ۳۰۰ هزار نفر در هفت استانی که در آن صیادی وجود دارد با گرانی بنزین به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار گرفته است. از طرف دیگر به گل نشستن قایق‌های صیادی در سواحل کشور منجر روی بسیاری از کسب و کار‌های دیگر در سراسر کشور که به صورت مستقیم با صید و صیادی در ارتباط هستند، تاثیر می‌گذارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا