حقوق بشر

برحی گزارش ها در باره گرامیداشت قربانیان اعتراض‌های آبان ۹۸

امروز پنجشنبه ۵ دی ۱۳۹۸، ماموران امنیتی و یگان‌های ضدشورش در بسیاری از شهرهای ایران مستقر شده‌اند و دسترسی به اینترنت هم مختل شده است. چند نفر از کسانی که برای گرامیداشت یاد کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه در مراسم چهلم پویا بختیاری به گورستان بهشت سکینه کرج رفتند بازداشت شده‌اند. حاضران در بهشت سکینه شعار «مرگ بر دیکتاتور» سرداده‌اند.. ده الی دوازده نَفَر از شرکت کنندگان در مراسم چهلم نوید بهبودی به همراه پدر وی بازداشت و به مکان نا معلومی منتقل شدند، اسامی بازداشت شدگان..حضور صدها نفر در مراسم گرامیداشت قربانیان آبان در اصفهان…

بستگان خانواده پویا بختیاری به دویچه‌وله فارسی گفتند، محل دفن این قربانی اعتراضات آبان‌ماه در بهشت سکینه کرج کاملا “محاصره” شده است. برخی “با حضور مأموران امنیتی” بر سر مزار پویا رفته و سپس تا خودروهای خود هدایت شده‌اند.

به گفته بستگان پویا بختیاری، اعضای بازداشت‌نشده خانواده پویا تلاش کرده‌اند تا مراسم چهلم این جان‌باخته اعتراضات آبان‌ماه را در بهشت سکینه کرج برگزار کنند، اما به دلیل “محاصره کامل” قطعه ۲۶ این آرامستان توسط نیروهای امنیتی تاکنون موفق به این کار نشده‌اند.

گفت‌وگو با یکی از بستگان پویا بختیاری: مزار پویا در محاصره است

بهمن صادقی نور، پسردایی ناهید شیربیشه مادر پویا بختیاری، به دویچه‌وله فارسی گفت: «نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی اعضای اصلی خانواده بختیاری را بازداشت کرده‌اند و اعضای بازداشت‌نشده را هم به‌شدت تحت فشار قرار داده‌اند. اعضای باقی‌مانده خانواده برای برگزاری مراسم به آرامستان بهشت‌سکینه رفتند.»

اما اعضا و آشنایان خانواده بختیاری به آقای صادقی نور گفته‌اند که نیروهای امنیتی «قطعه ۲۶ یعنی قطعه‌ای که مزار پویا در آنجا واقع شده است را بسته‌‌اند و محاصره پلیسی کرده‌اند.»

به گفته بهمن صادقی نور، مادر منوچهر بختیاری، خواهران او و برادران ناهید شیربیشه از جمله کسانی هستند که به همراه شماری دیگر از دوستان و آشنایان خانواده برای برگزاری مراسم به آرامستان بهشت سکینه رفته‌اند.

آقای صادقی نور همچنین از “تهدید” اعضای بازداشت‌نشده خانواده بختیاری خبر داده و می‌گوید: «مأموران اطلاعاتی هم به اعضای بازداشت‌نشده خانواده هشدار داده‌اند که حق برگزاری مراسم را ندارید و هم به من و خانواده‌ام در ایران هشدار داده‌اند که نباید ادامه بدهید و با حالت تهدید گفته‌اند که تلاش‌تان بیهوده است و بیش از این هزینه خواهید داد.»

“انگار اینجا جنگ شده است”

همسر بهمن صادقی‌نور نیز با تأکید بر “فضای به‌شدت امنیتی” حاکم بر آرامستان بهشت سکینه می‌گوید: «قطعه ۲۶ بهشت سکینه کلا محاصره شده است. دوستی برای من نوشته بود که انگار اینجا جنگ شده است.»

هم‌زمان کاربران شبکه‌های اجتماعی دویچه‌وله فارسی نیز با ارسال پیام‌هایی “جو به شدت امنیتی” و مسدود کردن قطعه ۲۶ بهشت سکینه را تأیید کرده‌اند. این کاربران همچنین در پیام‌های خود از قطعی یا محدودیت شدید اینترنت از جمله در شهرهای مشهد، شیراز، اهواز، دزفول، کرمانشاه، سنندج، نسیم‌شهر، رشت، هشتگرد، تبریز، اسلام‌شهر، فولادشهر و پاکدشت خبر داده‌اند. برخی کاربران نیز نوشته‌اند که وصل شدن به فیلترشکن “به‌خصوص در آیفون” ناممکن شده است.

رخی از پیام‌ها نیز حاکی از حضور پررنگ نیروهای امنیتی در تهران از جمله در “میدان‌های فاطمی، ولیعصر، هفت‌تیر و حتی میدان‌های کوچک و خیابان‌های فرعی” و گشت‌زنی “نیروهای لباس‌شخصی بسیج و سپاه” در این مناطق تهران است.

داریوش مهرجویی، رخشان بنی اعتماد، جعفر پناهی، محسن امیر یوسفی و رضا درمیشیان از جمله سینماگرانی بودند که امروز همزمان با چهلمین روز درگذشت پویا بختیاری باوجود فضای امنیتی شدید در بهشت سکینه کرج حضور یافتند.

برخی از شعارهای امروز :
“مرگ بر دیکتاتور”
«کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل را ستایش کنیم»
«این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»

حضور صدها نفر در مراسم گرامیداشت قربانیان آبان در اصفهان

اصفهان و بهبهان در چهلمین روز درگذشت برخی از کشته‌شدگان در اعتراضات آبان ۹۸ شاهد برگزاری مراسم عزاداری بود. شمار زیادی از مردم یزدانشهر و بختیاری‌های مقیم اصفهان در مراسم چهلم ساسان عیدی وندی شرکت کردند. همزمان در اصفهان مراسمی هم برای چهلم آرشام ابراهیمی برگزار شد.
این عکس که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که جمعیت انبوهی در “مراسم گرامیداشت چهلم قربانیان اعتراض‌های آبان‌ماه در اصفهان”حضور دارند:

چهلم نوید بهبودی در روستای گوراب زرمیخ برگزار شد. به نقل از منابع محلی ده الی دوازده نَفَر از شرکت کنندگان در مراسم چهلم نوید بهبودی به همراه پدر وی بازداشت و به مکان نا معلومی منتقل شدند .

طبق گزارش ها اسامی بازداشت شدگان مراسم چهلم نوید بهبودی به شرح زیر است:

جلوه جواهری
فروغ سمیع نیا
کاوه مظفری
احمد زاهدی
هومان تحریری
فراز روشن
فهیمه کاملی
امیر اسلامی
سارا ظاهرکردار
آذر جعفری
ماهرخ روستایی

۵ دیماه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا