حقوق بشر

برگزاری مراسم چهلم شهدای آبان زیر چکمه های خونین گارد ضد شورش

«کشته ندادیم که سازش کنیم- رهبر قاتل رو ستایش کنیم»…دریای خون، فاصله ی مردم و حکومت را به حداکثر رسانده است. فاصله ای که پر نشدنی است. کینه و نفرت علیه حکومت ملایان به نهایت رسیده است. باید فرصتی به دست بیاید و این فرصت به دست خواهد آمد …
با وجود انبوه نیروهای گارد ضد شورش از جمله شعارهای مردم بر سر مزار پویا بختیاری این شعار بود: «کشته ندادیم که سازش کنیم/ رهبر قاتل رو ستایش کنیم». این شعار در حالی مطرح شد که حاکمیت با امنیتی کردن فضا، اختلال در اینترنت، فشار بر خانواده های داغدار، بازداشت خانواده #پویا_بختیاری، دیروز هم اقدام به برگزاری مانور وحشت در خیابان ها کرده بود

حضور جمعی از سینماگران در بهشت سکینه کرج

امروز پنج دی داریوش مهرجویی،رخشان بنی اعتماد، جعفر پناهی، محسن امیر یوسفی و رضا درمیشیان از جمله سینماگرانی بودند که امروز همزمان با چهلمین روز درگذشت پویا بختیاری باوجود فضای امنیتی شدید در بهشت سکینه کرج حضور یافتند.

بازداشت ها در مراسم چهلم پویا بختیاری و دیگر شهدای آبان در کرج

چند نفر از کسانی که برای گرامیداشت شهدای اعتراضات آبان ماه در مراسم چهلم پویا بختیاری به گورستان بهشت سکینه کرج رفتند بازداشت شده‌اند. مردم در بهشت سکینه شعار “مرگ بر دیکتاتور” می‌دادند. در همین شرایط یک هلیکوپتر بر فراز گورستان بهشت سکینه در پرواز بود. مقام‌های امنیتی و قضایی از قبل چندین نفر از بستگان پویا بختیاری، از جمله مادر و پدر او را هم بازداشت کرده‌اند. آنها برای مراسم چهلم فرزندشان، که در اعتراضات به ضرب گلوله کشته شد، فراخوان داده بودند. روز پنجشنبه ۵ دی ماموران امنیتی و یگان‌های ضدشورش در بسیاری از شهرهای ایران مستقر شده‌اند و دسترسی به اینترنت هم مختل شده است.

گیرم که باد هرزه ی شب گرد

باهای و هوی نعره ی مستانه در گذر باشد

با صبح روشنِ پُر ترانه چه می کنید؟

روز ۵ دی ماه ساعت ۲ بعد از ظهر جمعیت زیادی از مردم به حمایت از فراخوان خانواده پویا بختیاری برای برگزاری مراسم چهلمین روز فرزند جانباخته که به دست نیروهای سرکوبگر بخون غلطید، به بهشت سکینه آمده بودند.

انبوهی از نیروهای انتظامی و امنیتی با تمام تجهیزات نظامی و ماشین های آبپاش و ادوات سرکوب و حتی با به پرواز در آوردن هلی کوپتر در تمام مسیر منتهی به قبرستان تا محوطه بهشت سکینه حضور داشتند و با خشونت زایدالوصفی از زمین و هوا نیروهای خود را بسیج کرده بودند و مانع جمع شدن مردم بر سر مزار پویا شدند.

نیرو های سرکوبگر به رغم سرازیر کردن تمام نیروها و آرایش کامل جنگی و نمایش قدرت خود، در مقابل جسارت مردم ضعیف و حقیر بودند و با سبوعیت بسیار فقط برای ایجاد رعب و ممانعت از تجمع مردم، دست به هر اقدامی می زدند.

حضور پر رنگ مردم پیام آور همبستگی و همدلی با خانواده جانباختگان خیزش آبان ماه بود و بسیاری از آنان در مقابل نیروهای ویژه و لباس شخصی های پر تعداد مقاومت و اعتراض می نمودند. زنان معترض به این یورش زیر لگد و ضرب و شتم و توهین های سرکوبگران گرفته شده و بازداشت شدند و حتی کسانی که به این شیوه اعتراض می کردند و از سایر بازداشتی ها حمایت مینمودند با خشونت بازداشت میشدند. آنان مردم را مورد تعقیب قرار داده و با گرفتن فیلم و حمله با باتوم حتی به عابرین، جو امنیتی را تشدید می کردند. در حالی که هنوز دقایقی از ۲ بعداز ظهر نگذشته بود و علیرغم این شدت از سرکوب و بستن راه، هنوز مردم در حال حرکت به سوی ورودی بهشت سکینه بوده و فیلم برداری از پلاک ماشین هایی که وارد می شدند نیز متوقفشان نمی کرد. پس از مدتی درب اصلی را نیز بستند و عبور و مرور را از مسیر دیگری هدایت نمودند.

باید تاکید نمود اگر چه مزار پویای عزیز در محاصره سرکوبگران بود اما مردم چهلم او را زیر مشت و لگد و تعقیب و گریز و در یورش یک ارتش کامل، برگزار کرده و تمامی هراس سرکوبگران نیز مشت بر دیوار کوبیدن بود. ما آمدیم پویا جان …. یاد و خاطره ات جاودان!

***

در سوگ فرزند

سوگنامه شهناز اکملی مادر برای فرزند شهیدش،

مصطفی کریم بیگی، شهید اعتراضات ۸۸

«امسال عددت به ده رسید ، ده سال است جاودانه ای و ده سال است که دلتنگم، خرداد و تیر و دی ماه از قلب پاره پاره ی مادران گذشت و امسال آبان ماه هزار و پانصد تکه شد قلب هایمان.

راستی که چه زیاد است هزار پانصد وقتی پای “جان” درمیان باشد ، هزار و پانصد جانِ عاشق ، هزار و پانصد آرزو، هزار و پانصد مادر و قلب پاره پاره یشان، کاش میشد به آنها بگویم مرهمی نیست بر این درد، زمان هم کوتاهی میکند و فقط دلتنگی می آورد.

امسال دهمین سال است که پیشانی ات را با گلوله شکافتند و من با چشم خودم خون سرخت را که از کنار چشمان سیاهت گذشته بود دیدم و فهمیدم گاهی میتوان در ثانیه هزار بار مرد بی انکه جانی از بدن به در آید و مصطفای عزیزم این سالها گاهی هزاران بار مردم…..

***

ده‌ها بازداشتی و ۳۰ مجروح

وبسایت زمانه ـ بر اساس گزارش‌های غیررسمی کامبیز نورزاده از فعالان مدنی در مراسم چهلم پویا بختیاری در بهشت سکینه کرج دستگیر شد. بر همین اساس در مراسم در بهشت سکینه ده‌ها نفر دیگر بازداشت و حداقل ۳۰ نفر در اثر ضرب و شتم مأموران مجروج شده‌اند. این گزارش‌ها را منابع رسمی تأیید نکرده‌اند. مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز خبر داد که مأموران امنیتی تعدادی از شرکت‌کنندگان در مراسم چهلم کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را در شهرهای تهران، قزوین و شهریار بازداشت کرده‌اند.

از صبح پنجشنبه ۵ دی همزمان با برگزاری مراسم چهلم پویا بختیاری، مأموران امنیتی گورستان بهشت سکینه کرج را محاصره کرده بودند. با این‌حال تعداد زیادی از ایرانیان برای اعلام همبستگی با خانواده‌های جانباختگان بر سر مزار پویا بختیاری حاضر شدند.

عصر پنجشنبه مادربزرگ پویا بختیاری در پیام ویدیویی درباره شرایطی که مأموران امنیتی در گورستان ایجاد کرده بودند گفت:

«هیچکس را راه ندادند. التماس کردم. گریه کردم. خیلی اذیتمان کردند. همه را زدند. کردند توی ماشین. بردند.»

مأموران امنیتی تلفن‌های همراه حاضران را در ورودی گورستان ضبط کردند. با آغاز تظاهرات و سر دادن شعارهایی، یگان ویژه از هوا و زمین وارد عمل شد، مأموران تعدادی از حاضران بر مزار پویا بختیاری را با باتوم کتک زدند و عده‌ای را هم بازداشت کردند و با اتوبوس به بازداشتگاه انتقال دادند. برخی از حاضران در این مراسم و همینطور رهگذاران تلاش کردند با ایستادن مقابل اتوبوس، مانع از انتقال بازداشتی‌ها به بازداشتگاه شوند. مشارکت فعال زنان در این مراسم محسوس بود. بر اساس ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، یکی از زنان به مأموری که قصد کتک زدن او را دارد می‌گوید: «نزن. آدم باش.»

خبرنگار انصاف نیوز از گورستان بهشت سکینه گزارش داد:

« یک مامور، دختری را گرفت و کشید. چند نیروی دیگر هم در دستگیری دختر به مامور کمک کردند. در انتهای قطعه‌ ۳۰ پلیس دیگری پسر جوانی را گرفت و با همان حالتی که دختر را برده ‌بودند او را هم برد. زن جوانی جیغ زد: ولش کن بی‌شرف.»

راحله طارانی، فعال سیاسی ساکن کانادا (عضو شورای مرکزی حزب چپ ایران) با انتشار پیامی در توییتر ‌از بازداشت خواهرش،‌ حوریه طارانی، که برای بزرگداشت برادرش به بهشت سکینه رفته بود خبر داد. شهرام، برادر راحله طارانی در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۸۸ کشته شده است.

در قزوین نیز تعدادی از کسانی که قصد شرکت در چهلم حمید رسولی را داشتند بازداشت شدند. او از کشته‌شدگان اعتراضان آبان‌ در کرج است که در آرامستان شهر الوند به خاک سپرده شده است.

حمید رسولی یکشنبه ۲۶ آبان در گلشهر کرج بر اثر اصابت گلوله به قلب و شکمش درگذشت. یکی از بستگان او در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفته است که او «۳۲ سال داشت، ازدواج کرده بود و به شرایط موجود و مشکلات جامعه اعتراض داشت.»

دست‌کم ۱۱ نفر نیز در مراسم چهلم نوید بهبودی، یکی دیگر از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در گوراب زرمیخ صومعه‌سرا بازداشت شدند. بر همین اساس جلوه جواهری، فروغ سمیع‌نیا، کاوه مظفری، احمد زاهدی، هومان تحریری، فراز روشن، فهیمه کاملی، امیر اسلامی، سارا ظاهرکردار، آذر جعفری، ماهرخ روستایی در این مراسم بازداشت شده‌ و به بازداشتکاه رشت منتقل شده‌اند.

به گزارش دیده‌بان جهانی اینترنت (نت‌بلاکز) همزمان با چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸ سطح دسترسی تلفن‌های همراه به اینترنت در ایران به ۵ درصد کاهش یافت. این وضع همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری امنیتی فارس در گزارشی که صبح جمعه منتشر کرد، چنین جلوه داد که در سراسر تهران آرامش حکفرما بود. رئیس پلیس تهران حضور نیروهای یگان ویژه و خودروهای زرهی و مأموران امنیتی در خیابان‌ها و میادین پایتخت را با به کارگیری تعبیر «رزمایش امنیت» توجیه کرد. فضای بزرگراه ستاری، خیابان آیت‌الله کاشانی، خیابان اباذر و میدان صادقیه و همچنین میدان انقلاب به شدت امنیتی گزارش شده بود. حسین رحیمی در مصاحبه با رسانه‌های داخلی تأکید کرد که «تهران در کمال امنیت و آرامش است.»

اصفهان و بهبهان در چهلمین روز درگذشت برخی از کشته‌شدگان در اعتراضات آبان ۹۸ شاهد برگزاری مراسم عزاداری بود. شمار زیادی از مردم یزدانشهر و بختیاری‌های مقیم اصفهان در مراسم چهلم ساسان عیدی وندی شرکت کردند. همزمان در اصفهان مراسمی هم برای چهلم آرشام ابراهیمی برگزار شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا