زحمتکشان

بلاتکلیفی و معوقات مزدی کارگران کارخانه قند فسا

با فساد گسترده در تمام دستگاه حاکمه و اجرای سیاست تعدیل ساختاری و خصوصی‌سازی ظالمانه در سه دههٔ اخیر، کارگران و زحمتکشان در تمام عرصه‌های تولید و خدمات، بازنشستگان، معلمان، پرستاران، و جز اینان، به‌طور یکسان و خشن استثمار می‌شوند. در حالی‌که تحریم‌های مداخله جویانه امپریالیسم آمریکا در بیش از یک سال اخیر گسترش یافته‌اند، هم‌زمان با آن، کاهش لگام گسیخته ارزش پول ملی، تقسیم منابع ارزی موجود بین پایگاه طبقاتی رژیم فاسد ولایی و خروج سرمایه از کشور به‌وسیلهٔ وابستگان رژیم، بر امر تولید در کشور و همچنین بر معیشت و امنیت شغلی زحمتکشان اثرهایی ویرانگر گذاشته است…

کارگران شاغل در کارخانه قند فسا از بلاتکلیفی این کارخانه و عدم پرداخت مطالبات مزدی خود طی ۶ ماه گذشته خبر دادند. بنا بر گفته این کارگران، علاوه بر دستمزد، حق بیمه آنها نیز طی ۸ ماه گذشته به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

به گزارش  ایلنا، کارگران کارخانه قند فسا برای چندمین بار متوالی در پی عدم پاسخدهی و رسیدگی مسئولان اعتراض کردند. به گفته یکی از این کارگران، این افراد برای دریافت حق و حقوق خود در سال جاری بیش از ۲۰ بار در جاهای مختلف شهر با حضور در تجمعاتی اعتراضی مطالبتاتشان را مطرح کرده‌اند .

یکی از کارگران کارخانه قند فسا با بیان اینکه حدود ۳ سال است که از دوران ریاست مدیر عامل جدید می گذرد، گفت: “در این مدت کارگران برای دریافت حق و حقوق خود بیش از ۵۰ مرتبه به فرمانداری، دادستانی، نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌ها مراجعه کرده‌اند؛ این در حالی است که در این مدت هیچکس به مشکلات ما رسیدگی نکرده است و متاسفانه فرماندار فسا چندان پیگیر حقوق کارگران نیست”.

وی افزود: “کارگران کارخانه قند فسا حدود ۶ ماه است که هیچ‌گونه حقوقی دریافت نکرده‌اند. همچنین مسئولان کارخانه حدود ۸ ماه است حق بیمه کارگران را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده‌اند”.

یکی دیگر از کارگران در این خصوص گفت: “مالک کارخانه قند در زمستان و اوج فعالیت این کارخانه قصد دارد این مجموعه را به فروش برساند. مدیران کارخانه می‌توانستند در ماه‌های تیر تا شهریور ماه برای فروش کارخانه اقدام کنند. حدود ۲۲ سال در مجموعه قند فسا کار می‌کنم که حدود ۱۲۰ الی ۱۵۰ میلیون حقوق و بیمه طلبکارم که در صورت پرداخت این مبلغ توسط مسئولان کارخانه، از ادامه فعالیت دست می‌کشم”.

این کارگر با بیان اینکه فروش کارخانه بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای این مجموعه است، ادامه داد: “امیدواریم مسئولان، مبلغ حاصل از فروش کارخانه را به کارگران بپردازند؛ چرا که دیگر از تجمعات بدون نتیجه در خیابان و مقابل فرمانداری خسته شده‌ایم”.

یکی دیگر از کارگران کارخانه قند فسا، ضمن بیان این که برای گذران زندگی به ناچار پول قرض می‌کنیم، گفت: “آنقدر در این مدت پول قرض گرفته‌ایم که از دوست و فامیل خجالت می‌کشیم؛ این در حالی است که تمام اقساط و بدهی‌هایمان دو برابر شده و در تامین هزینه‌های خوراک، زندگی، خودرو و درمان به شدت دچار مشکل شده‌ایم و هیچ‌کدام از مسئولان و مالکان کارخانه پاسخگوی مشکلات ما کارگران نیستند. کارگران در ماه گذشته و آبان ماه  تنها ساعت ورود و خروج خود را ثبت کردند. در واقع مسئولان اجازه نمی‌دهند کارگران وارد کارخانه شوند.”

کارخانه قند فسا می‌تواند روزانه ۸۰۰ تن چغندر قند را استحصال و سالانه حدود ۵۰ هزار تن شکر سفید نیز تولید کند لذا در صورت رفع مشکلات این واحد تولیدی می‌توان از بیکار شدن ۳۱۵ کارگر جلوگیری کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا