ورزشی

ژیمناستیک ایران رها شده/ وزارت و کمیته المپیک کجا هستند؟

سرمربی سابق ترامپولین می‌گوید که وزارت ورزش باید به ژیمناستیک ورود کرده و پاسخی روشن به چرایی حدود ۲ هزار سال تجربه مجموع افرادی باشد که از فدارسیون ژیمناستیک کنار گذاشته شده‌اند.

حبیب نوظهوری در گفت و گو با ایسنا، درباره حاشیه های فدراسیون ژیمناستیک گفت: واقعیت این است که قهرمانان این رشته و اشخاصی که این رشته به جامعه ژیمناستیک معرفی کرده اکنون همگی بیرون گود هستند. معتقدم دلیل اینکه این پیشکسوتان و کاربلدان از ژیمناستیک کنار گذاشته شده‌اند فقط لجبازی است.

این مربی سابق ترامپولین گفت: معمولا آدم‌های اطراف مدیران قوی در ورزش، افرادی فنی و قوی هستند و از مدیران باتجربه دعوت به همکاری می‌کنند تا  مدیریت آنها قویتر شود اما متاسفانه یک‌سری دیگر مدیران هم هستند که در عالم مدیریت نمی‌توانند اطراف خود اشخاص فنی و قوی‌تر از خود را ببیند.

وی افزود: در فدراسیون ژیمناستیک، تمام پیشکسوتان و آدم‌های فنی خانه نشین هستند. البته خانم درگاهی همه را خانه نشین نکرده است. اشخاصی امثال من هم حاضر همکاری با درگاهی نیستند. این را می‌گویم که درگاهی فکر نکند که ما را خانه نشین کرده است. این خانم از من درخواست کرد به عنوان سرمربی تیم ملی مشغول فعالیت شوم اما من قبول نکردم.

او افزود: به درگاهی گفته بودم که رئیس کمیته های ژیمناستیک بر اساس شایستگی انتخاب نشده‌اند. متاسفانه در فدراسیون ژیمناستیک به رئیس هیات‌ها پست داده شده و شاهدیم که برخی رئیس های هیات‌ها هیچ تخصصی در زمینه‌ فعالیت‌ و پست انتصابی‌شان ندارند! مثلا آقای نواب رئیس کمیته ترامپولین ایران هست. خانم درگاهی زمانی که رئیس فدراسیون شد، معتقد بودم که با توجه به فعالیت‌هایی که از نواب در بخش اجرایی داشتم او به عنوان دبیر یا نایب رئیس فدراسیون انتخاب خواهد شد. لیاقت او بسیار بالاتر از رئیس کمیته ترامپولین بود اما متاسفانه پست های فدراسیون مانند گوشت قربانی به افراد نذر داده شد.

نوظهوری گفت: اگر یک دولت اشتباه کند مجلس است که به آن دولت و وزرا تذکر می‌دهد، حال شما فکر کنید که دولتی اعضای کابینه خود را از افرادی که در مجلس عضو هستند انتخاب کند و به همه نمایندگان مجلس پست دهد حتی پست های تشریفاتی، وضعیت ژیمناستیک الان به این گونه است و هیچ کس نیست که از ژیمناستیک ایراد بگیرد.

او گفت: در فدراسیون ژیمناستیک بالای صدها پست ابلاغ زده شده و این ابلاغ ها به گونه‌ای است که هر کدام از این افراد در مقابل فدراسیون سکوت کرده و حرفی نزنند. متاسفانه برخی رئیس هیات‌ها پست‌هایی را قبول کرده‌اند که هیچ شناختی از آن ندارند. رئیس هیات هایی داریم که در عمر خودشان ژیمناستیک هم کار نکرده و شاید هم در سالن ژیمناستیک یک ساعت هم حضور نداشتند و نمی دانند که ژیمناستیک چیست؟ چطور همچین آدم هایی می‌خواهند درد من که ۳۵ سال در این رشته بودم را درک کند؟

او تاکید کرد: به نظر می‌رسد وزارت ورزش دغدغه‌هایی بالاتر از ژیمناستیک دارد. اگر ژیمناستیک برای وزارت مهم بود جلوی این رفتارها در ژیمناستیک را می‌گرفت. وزارت ورزش وجوانان ظاهرا کارهای خیلی مهمتر از ژیمناستک دارد. اموری مثل فوتبال و غیره. متاسفانه ژیمناستیک ایران رها شده است.

نوظهوری بیان کرد: از طرف وزارت ورزش به فدراسیون ژیمناستیک اعلام شده بود که دبیر فدارسیون باید عوض شده و حق حضور در فدارسیون را ندارد. همین الان که با شما صحبت می‌کنم از تاریخ آن نامه حدود ۲۰ روز می‌گذرد اما دبیر فدارسیون به فدراسیون رفته و تمام نامه‌های فدراسیون را خودش امضا می‌کند. واقعا در تعجبیم که چرا وزارت ورزش هیچ عکس العملی در این خصوص ندارد.

او افزود: کل جامعه ژیمناستیک می‌داند که از لحاظ مدرک و  فنی بسیار بالا هستم و با این وجود حاضر شدم که خودم را کنار کشیده و فدا کنم تا جامعه ترامپولین ملتهب نشود. در بخش ترامپولین اصلا مسابقات انتخابی برای اعزام به مسابقات خارجی و بین المللی وجود نداشت. فدراسیون از هرکی خوشش می‌آمد به مسابقات اعزام می‌کرد و اگر علیه فدراسیون صحبت می‌کردید محروم می‌شدید.

مربی ترامپولین تاکید کرد: من ۱۰ سال سرمربی و مربی تیم ملی ترامپولین بودم. در دو سال خانم درگاهی بدترین کمیته ترامپولین را داشتیم و من هیچ سمتی در آن نداشتم. اکثر آدم‌های فنی از همه کمیته‌ها کنار گذاشته شده‌اند. درگاهی اگر باهوش عمل می‌کرد و از پیشکسوتان استفاده می‌کرد اکنون به این وضع نمی‌افتاد. حضور هاشمی طبا و رمضانیان پور می توانست فدارسیون را سال های سال بیمه کند اما درگاهی از این دو پتانسل بسیار خوب هم نتوانست استفاده کند.

نوظهوری بیان کرد: افرادی که از فدراسیون بیرون انداخته شده و همکاری با فدارسیون ندارند روی هم حدود ۲ هزار سال سابقه ورزشی دارند، از من که ۳۵ سال در این رشته‌ام تا آقای وین که ۶۰ سال در این رشته سابقه دارد و صدها پیشکسوت دیگر. اگر همه این سال ها تجربه را کنار هم بگذاریم شاید از ۲ هزار سال تجربه بیشتر شود اما همه این افراد و تجربه‌ها بیرون از فدراسیون هستند.

او در پایان تاکید کرد: از مسئولین وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک می خواهم به داد ژیمناستیک ایران برسند. این دو نهاد تصمیم گیر کجا هستند که درباره ژیمناستیک این‌گونه سکوت کرده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا