اجتماعی

بنزین با هوای تهران چه می‌کند؟

در حال حاضر روزانه ۱۱۲ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که گوگرد ۹۱ میلیون لیتر از این میزان زیر ۵۰ و حتی گوگرد بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس زیر ۰.۵ PPM است.

به گزارش آرمان ملی به نقل از ایلنا، محمد رضایی درباره آلودگی هوا ناشی از بنزین اظهار داشت:  در حال حاضر در کل کلانشهرها باضافه ۱۰ شهر دیگر بنزینی که تمام استانداردهای یورو ۴ و حتی بالاتر را دارد، توزیع می‌شود، میزانی از بنزین یورو ۴ گوگرد زیر ۵ دارد، در حالی که استاندرارد زیر رقم ۵۰ است.

وی افزود: در حال حاضر روزانه ۱۱۲ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که گوگرد ۹۱ میلیون لیتر از این میزان  زیر ۵۰ و حتی گوگرد بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس زیر ۰.۵ PPM است. بنابراین باید گفت علاوه بر ۷۵ میلیون لیتر بنزین مصرفی، ۱۶ میلیون لیتر هم مازاد بر آن با گوگرد بسیار پایین تولید می‌کنیم.

دستیار مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در ادامه گفت: بنا بر  گزارش سازمان استاندارد و تایید سازمان حفاظت محیط زیست میزان آروماتیک بنزین زیر ۳۵، الفین زیر ۱۸ درصد و بنزن کمتر از یک درصد است.

وی با بیان اینکه بنزین تولیدی کشور پاک و تمام پارامترهای محیط زیستی که با سلامت انسان‌ها مرتبط است، داراست، تاکید کرد: گوگرد ۹۱ میلیون لیتر بنزین تولیدی کشور زیر ۵۰ PPM و ۷۳ میلیون لیتر نیز تمام پارامترهای زیست محیطی یعنی بنزن، آروماتیک و الفین طبق استاندارد یورو ۴ است یعنی نه تنها کلانشهرها که مشکل آلودگی هوا دارند، بلکه در شهرهای کوچک و روستاها هم بنزین پاک توزیع می‌شود.

آیا گازوئیل مقصر است؟

رضایی در ادامه درباره آلایندگی گازوئیل نیز گفت: کل مصرف گازوئیل در حمل و نقل حدود ۵۰ میلیون لیتر است. علاوه بر اینکه در کل کلانشهرها گازوئیل یورو ۴ توزیع می‌کنیم، سال گذشته طبق تعهد قانونی و توافقی که با راهداری داشتیم در ۱۶۰ جایگاه مواصلاتی نیز گازوئیل یورو ۴ توزیع می‌شود شود یعنی اکنون سرجمع در ۳۲۰ جایگاه مواصلاتی گازوئیل یورو ۴ توزیع می‌شود.

سایت آلودگی هوای تهران چه می‌گوید؟

وی خاطرنشان کرد: تهران آلوده‌ترین شهر کشور است، طبق اعلام سایت آلودگی هوای تهران اگر شاخص AQI  زیر ۵۰ باشد، هوا پاک است و مشکلی ندارد. در آلوده‌ترین روزهای تهران زمانی که هوا راکد است و بادی نمی‌وزد شاخص AQI بیشتر از ۱۵ نبوده شاخص SOX نیز در محدوده پاک است یعنی سوخت خودروها چه گازوئیل و چه بنزین پاک است.

222

شاخص امروز هوای تهران (۶ دیماه)

 سوخت نیروگاه‌ها پاک است؟

دستیار مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره سوخت نیروگاه‌ها نیز گفت: سوخت نیروگاه‌ها اغلب گاز است و در برخی موارد که مصرف سوخت خانگی بالا می‌رود، مجبوریم سوخت مایع توزیع کنیم که فقط گازوئیل است، در برخی مناطق حتی یورو است، ضمن اینکه نفت کوره هم توزیع نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه سوخت توزیعی کشور پاک است، افزود: شاید منشاء آلودگی احتراق ناقص موتورسیکلت‌ها، اتوبوس و مینی‌بوس‌ها باشد، احتراق از یک حدی بالاتر برود تولید آلایندگی می‌کند. باید به این فکر کنیم ظرفیت احتراق در تهران چقدر است، برنامه ریزی کنیم صنایع را از تهران خارج کنیم، حمل و نقل عمومی و مترو را گسترش دهیم، اتوبوس برقی وارد کنیم و وسایل گرمایشی بخش خانگی را اصلاح کنیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا