اخبار

مسوولیت کشتار آبان خونین با کیست؟

به رغم این که بیش از ۴۰ روز از اعتراضات آبان ماه خونین می‌گذرد، مقام‌های حکومت جمهوری اسلامی از اعلام آمار کشته‌شدگان و بازداشتی‌ها خودداری می‌کنند ارقام اعلام شده توسط نهادهای مدافع حقوق بشر را هم تکذیب می‌کنند. اما بازداشت‌ها و شکنجه و اعتراف گیری همچنان ادامه دارد.

دستگیری ۱۳ نفر از مالکان و رانندگان خودروها در کرمان

به گزارش ایرنا، سردار عبدالرضا ناظری (فرمانده انتظامی استان کرمان) گفت: همزمان و بلافاصله بعد از وقوع اغتشاشات آبانماه در مرکز و برخی نقاط استان، شناسایی و دستگیری عاملان اغتشاش و ناآرامی ها به صورت ویژه در دستور کار پلیس این مناطق قرار گرفت.

وی افزود: در این رابطه ماموران پلیس امنیت عمومی استان با انجام اقدامات اطلاعاتی و پلیسی موفق شدند، ۱۳ تن از عاملان اصلی ایجاد راهبندان منجر به ترافیک و ازدحام جمعیت در سطح شهر کرمان را دستگیر کنند.

سردار ناظری تصریح کرد: این افراد با استفاده از خودرو اقدام به سد معبر و ایجاد بی نظمی در عبور و مرور شهروندان و همچنین هرج و مرج در نقاط تجمع شهروندان کرده بودند که پس از دستگیری و مواجهه با اسناد و شواهد موجود به اتهامات خود اعتراف و با تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی شدند.

ده‌ها بازداشتی و ۳۰ مجروح در کرج

به گزارش رادیو زمانه، بر اساس گزارش‌های غیررسمی کامبیز نورزاده از فعالان مدنی در مراسم چهلم پویا بختیاری در بهشت سکینه کرج دستگیر شد. بر همین اساس در مراسم بهشت سکینه ده‌ها نفر دیگر بازداشت و حداقل ۳۰ نفر در اثر ضرب و شتم مأموران مجروج شده‌اند. این گزارش‌ها را منابع رسمی تأیید نکرده‌اند. مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز خبر داد که مأموران امنیتی تعدادی از شرکت‌کنندگان در مراسم چهلم کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را در شهرهای تهران، قزوین و شهریار بازداشت کرده‌اند.

شکنجه و اعتراف گیری از بازداشت شدگان

فعالان و سازمان‌های حقوق بشری در روزهای اخیر همچنین از قطع ارتباط بسیاری از بازداشت شدگان در سراسر ایران با دنیای خارج از زندان و همین‌طور عدم دسترسی بسیاری از آنان به وکیل خبر داده‌اند.

با توجه به روند پیوسته نقض حقوق بشر در زندان‌های ایران و ممانعت نهادهای قضایی و امنیتی از دسترسی بازداشت شدگان به بسیاری از حقوق قانونی خود، نگرانی‌ها در زمینه خطر شکنجه و بد رفتاری با هزاران معترض زندانی در ایران افزایش یافته است.

همزمان با این بیانیه، سازمان حقوق بشر ایران، در گزارشی جداگانه با اعلام افزایش شمار جان‌باختگان اعتراضات آبان ماه، از بازداشت بیش از ۱۰ هزار شهروند در سراسر ایران خبر داد و اعلام کرد بسیاری از بازداشت‌شدگان نه تنها وکیلی ندارند و از دسترسی به دادرسی عادلانه محرومند، بلکه از سوی مقام‌های قضایی و امنیتی برای اعترافات اجباری تحت بد رفتاری و فشار قرار گرفته‌اند.

کریم دحیمی، فعال مدنی عرب در گفت‌وگو با رسانه‌ها در مورد آمار معترضان بازداشت شده در استان خوزستان گفته است که بیش از ۸۰۰ نفر از شهروندان این استان در شهرهای مختلف بازداشت و زندانی شده‌اند. به گفته او شماری از بازداشت شدگان کودک بوده‌اند.

خودکشی یک معترض اهوازی پس از آزادی از بازداشت

وبسایت حقوق بشر اهواز از خودکشی قاسم باوی، شهروند اهوازی، چند روز پس از آزادی از زندان خبر داد. این مرد ۴۵ ساله، در جریان اعتراض‌های آبان ماه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

به نوشته سازمان حقوق بشر اهواز، او به دلیل شکنجه شدید در دوره بازداشت دچار اختلالات روانی شده بود. این شهروند اهوازی ۲۲ آذرماه با شلیک گلوله به سرش به زندگی خود پایان داد.

یک نماینده مجلس: نیروی انتظامی مسئولیت کشتن تعدادی از معترضان آبان را پذیرفت

زیتون-جلال میرزایی٬ نماینده مجلس و عضو فراکسیون امید خبر از آن داد که نیروی انتظامی مسئولیت کشتن تعدادی از معترضان آبان را پذیرفته است.

او در این رابطه افزود: «مسئولیت تعدادی از کشته‌شدگان را نیروی انتظامی پذیرفته است در این باره نیاز داریم گزارشی شفافی از تعداد کشته‌ها و نحوه کشته شدن‌شان ارائه شود.»

در همین زمینه در دوم دی ماه خبرگزاری رویترز در گزارشی تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه را حدود ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد.

رویترز در این گزارش از قول «سه منبع نزدیک به حلقه اطرافیان» علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی «و یک مقام چهارم» نوشت که رهبر جمهوری اسلامی به مقام‌های ارشد کشور گفته «هر کاری لازم است برای متوقف کردن» اعتراضات انجام دهند.

اما مقام های جمهوری اسلامی خبرگزاری رویترز را به «جعل خبر» آمار متهم کرده و این گزارش را تکذیب کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا