اخبار

آخرین لاریجانی نیز از قوه قضاییه رفت

وداع یک لاریجانی دیگر از قدرت: محمد جواد لاریجانی، ‌رئیس ستاد «حقوق بشر» قوه قضائیه جای خود را به علی باقری کنی، عضو خانواده پرنفوذ کنی، برادر داماد علی خامنه ای و یک چهره امنیتی نزدیک به ابراهیم رئیسی است، داد. سخنگوی قوه قضائیه رژیم «ولایی»امروز یکشنبه هشتم دی‌ماه از برکناری محمدجواد لاریجانی و منصوب شدن علی باقری کنی خبر داد….
غلامحسین اسماعیلی گفت: «علی باقری کنی با حکم رئیس قوه قضاییه به عنوان معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر منصوب شده است.»

پیش از این صبح یکشنبه فرید مدرسی، فعال و روزنامه‌نگار محافظه‌کار در پیامی توئیتری از این انتصاب خبر داده بود اما باقری کنی ساعتی بعد در گفت‌وگو با سایت خبری «مدآرا» آن را تکذیب کرد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که عزل محمدجواد لاریجانی در پی نزدیک شدن زمان محاکمه اکبر طبری است.

تیرماه امسال اکبر طبری، معاون اجرایی حوزه رییس سابق قوه قضاییه بازداشت شد.

آن زمان خبرگزاری ایرنا گزارش داده بود که یکی از مسئولان قضایی که «فساد آشکار» داشته، در حال حاضر در مجمع تشخیص مصلحت نظام در کنار صادق لاریجانی مشغول به فعالیت است.

اکبر طبری در دوران ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضاییه به عنوان معاون اجرایی مشغول به فعالیت بود. ابراهیم رئیسی، یک هفته پس از انتصابش به عنوان رییس قوه قضاییه، در نخستین تغییر مدیریتی در این نهاد، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، اکبر طبری را از معاونت اجرایی قوه قضاییه برکنار و یوسف باقری را به عنوان سرپرست این معاونت منصوب کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس٬ از اکبر طبری به عنوان فردی نام برده که «بیچاره کننده دو رئیس قوه قضائیه» و «مایه بدنامی» و «زد و بند» بوده است.

اکبر طبری در دوران ریاست هاشمی‌شاهرودی بر قوه قضاییه نیز مدیر کل امور مالی این قوه بوده است.

علی باقری کنی رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ و معاون جلیلی در زمان ریاست‌اش بر شورای عالی امنیت ملی بود.

رئیس جدید ستاد حقوق بشر قوه قضائیه فرزند محمدباقر باقری کنی، عضو سابق مجلس خبرگان رهبری است که در  ۱۳۹۴ از راهیابی دوباره به آن بازماند. محمدباقر باقری کنی خود برادر کوچکتر محمدرضا مهدوی کنی، رئیس سابق مجلس خبرگان رهبری بود.

خانواده پرنفوذ کنی بر دانشگاه امام صادق سلطه دارند. شگفت‌آور نیست که علی باقری کنی نیز استاد این دانشگاه است و پدرش ۹۳ تا ۹۴ سرپرست موقت این دانشگاه بود.

رئیس جدید ستاد حقوق بشر قوه قضائیه همچنین برادر مصباح الهدی باقری کنی، داماد علی خامنه‌ای است.

محمد جواد لاریجانی که چندی پیش کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ۹۸ را «تروریست» خوانده بود، یکی دیگر از برادران لاریجانی است که از قدرت خارج می‌شوند. پیش از او صادق آملی لاریجانی ریاست دستگاه قضائی را به ابراهیم رئیسی واگذار کرد و بر اساس گفته‌های فعالان سیاسی،‌ علی لاریجانی نیز قصد شرکت دوباره در انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست بر آن را «فعلاً» ندارد.

نقش محمد جواد لاریجانی به عنوان مدافع حقوق بشر در قوه قضائیه ایران بارها هدف نقد فعالان و کارشناسان حقوق بشر بود. لاریجانی در مجمع‌های بین‌المللی از کارنامه حقوق بشر جمهوری اسلامی،‌ کارنامه‌ای به گواه فعالان حقوق بشر اکیداً غیرقابل قبول و سرشار از موارد جدی نقض،‌ دفاع می‌کرد و دیگر کشورها را ناقض حقوق بشر معرفی می‌کرد.

انتظار می‌رود علی باقری کنی نیز به عنوان عضو خانواده پرنفود کنی و یکی از نزدیکان به هرم حاکمیت و ذوب شده در ولایت فقیه است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا