گوناگون

کلاف سردرگم

دو هفته است که تهران و دیگر کلان‌شهرها در محاصره آلاینده‌ها قرار گرفته بودند. آلودگی هوا منجر به تعطیلات مدارس شد و سیستم آموزش‌وپرورش را تعطیل و سلامت کودکان و سالمندان در معرض خطر قرار داد….

کشور هزینه هنگفتی در بخش بهداشت و درمان و آموزش متقبل شد. این در شرایطی است که دولت به دلیل تحریم‌ها و جنگ اقتصادی اعلام کرده بود که باید ساخت اتوبوس و واگن مترو در شرکت‌های خودروساز داخلی انجام شود، اما اکنون به گفته معاون عمران و توسعه امور شهری وزارت کشور ۸۰ درصد اتوبوس‌های کشور فرسوده هستند. طبق قانون این اتوبوس ها باید از رده خارج و نباید در شهر تردد کنند. روز گذشته آرش میلانی، عضو شورای شهر تهران خبر داد که در صورت اخذ مجوز توسط شهرداری از سوی ستاد شورای اقتصاد مقاومتی، امکان واردات ۲۰۰۰ اتوبوس نو برای شهر تهران فراهم می‌شود. ساماندهی و نوسازی حمل‌ونقل عمومی روزنه امیدی است که نفس شهرها را تازه کند. روز شنبه ترکیه از اولین ماشین برقی ساخت کشورش رونمایی و اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۲پنج مدل اتومبیل برقی به تعداد ۱۷۵۰۰۰ خودرو تولید خواهد کرد. این در شرایطی است که دولت یازدهم از خودرو و موتورسیکلت داخلی برقی رونمایی کرد، ولی اهتمام جدی برای ساخت و فروش خودروهای برقی صورت نگرفت. ایرانیان همچنان از خودروهای بی‌کیفیتی و ناامن استفاده می‌کنند که با احتراق سوخت یورو ۴ آلودگی هوا را افزایش می‌دهد. گفتنی است که حل معضل آلودگی هوا یک مسئله حاکمیتی است که با دستور و حمایت و سرمایه‌گذاری دولت و بخش خصوصی به نتیجه می‌رسد.

‌روز شنبه ترکیه از اولین ماشین برقی ساخت کشورش رونمایی و اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۲پنج مدل اتومبیل برقی به تعداد ۱۷۵۰۰۰ خودرو تولید خواهد کرد

کلاف سردرگم خرید اتوبوس
رئیس دفتر رئیس‌جمهور از امکان صدور اجازه موقت برای واردات فوری اتوبوس در صورت درخواست شهردار تهران خبر داده است، یک عضو شورای شهر معتقد است شهرداری تهران باید به‌صورت عاجل پیگیر اخذ مجوز مربوطه از ستاد شورای اقتصاد مقاومتی باشد.
مهدی جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور چندی پیش در جلسه‌ای که برای ساماندهی حمل‌ونقل عمومی هم‌زمان با افزایش قیمت بنزین برگزار شد، اعلام کرد: «۷۹ درصد از ناوگان اتوبوس‌رانی کشور فرسوده است و بر اساس قانون نباید در سطح شهرها تردد کنند. در این میان ۱۲ هزار اتوبوس در کشور در اختیار بخش خصوصی است و قرارداد ۱۰ ساله آن‌ها با شهرداری‌ تمام‌شده است. این در شرایطی است که در دستورالعملی پیش‌بینی‌شده که بعد از اتمام قرارداد باید ناوگان جدید به آن‌ها تحویل داده شود.»
محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران نیز در این جلسه گفت: تاکنون ریالی از محل افزایش قیمت بنزین برای توسعه حمل‌ونقل عمومی اختصاص داده نشده است. بااین‌حال در این جلسه ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی اتوبوس‌ها اختصاص داده شد که به گفته جمالی نژاد ۵۰ درصد آن برای شهرداری تهران و ۵۰ درصد دیگر مربوط به سایر کلان‌شهرهاست.
چند روز بعدازاین جلسه محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران از وعده دولت برای خرید ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس جدید برای تهران خبر داد؛ رقمی که به گفته هاشمی قبلاً ۶۰۰۰ دستگاه بود. روز گذشته آرش میلانی، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورا دراین‌باره به ایرنا‌ گفت: «تعداد اتوبوس‌هایی که قرار است به تهران داده شود قطعی نشده است.»

نصف اتوبوس‌های تهران فرسوده‌اند
آرش میلانی ‌گفت: «تهران ۶۰۰۰ اتوبوس دارد که از این تعداد ۵۴ درصد یعنی بیش از ۳۰۰۰ اتوبوس فرسوده و میانگین سن آنها ۱۱ سال است. به گفته میلانی تهران علاوه بر ۳۰۰۰ اتوبوس برای نوسازی ناوگان اتوبوس‌رانی به ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس دیگر برای افزایش ظرفیت و رسیدن به اهداف برنامه توسعه حمل‌ونقل نیاز دارد. فعلاً شهرداری یک برنامه دوساله برای نوسازی اتوبوس‌های پایتخت دارد و حدود ۳ هزار دستگاه اتوبوس را درخواست کرده‌اند.

اخذ مجوز برای واردات اتوبوس
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره اینکه آیا دولت قصد ندارد اجازه واردات موقت اتوبوس درون‌شهری را به شهرداری تهران بدهد گفت: ما سیاستی در پیش‌گرفته‌ایم که بر اساس آن باید ترجیح دهیم آنچه که در داخل استفاده می‌شود توسط کارخانجات داخلی ساخته شود. در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی برای تأمین واگن قطارهای خود قراردادهایی در اراک و جاهای دیگر امضا کرده است. تولید اتوبوس ساده‌تر از این موضوع است و اگر آقای شهردار به این نتیجه برسند که نیاز فوری به اتوبوس دارند می‌تواند درخواست خود را مطرح کنند؛ چراکه امکان صدور اجازه موقت برای واردات خودرو وجود دارد. دولت می‌تواند در صورت درخواست فوری اتوبوس، اجازه واردات موقت را بدهد. شهرداری تهران به‌صورت عاجل پیگیر اخذ مجوز از ستاد شورای اقتصاد مقاومتی باشد.به گفته میلانی تأمین ۲۰۰۰ اتوبوس شهری برای تهران و کلان‌شهرها به‌صورت تهاتر اتوبوس و منابع ارزی خارج از کشور از طریق اخذ مصوبه در ستاد اقتصاد مقاومتی در اسرع وقت انجام می‌شود.میلانی ادامه می‌دهد: در این بند به‌فوریت ماجرا اشاره‌شده و طبیعتاً این به این معناست که انتظار می‌رود با توجه به هماهنگی و حمایتی که به گفته آقای واعظی در سطح هیئت دولت برای حمایت از این موضوع وجود دارد ان‌شاءالله روند نوسازی اتوبوس‌های فرسوده زودتر شروع شود.نکته‌ای که وجود دارد این است که شهرداری تهران باید به‌صورت عاجل پیگیر اخذ مجوز مربوطه از ستاد شورای اقتصاد مقاومتی که ریاست آن با آقای جهانگیری است، باشد.بااین‌حال میلانی می‌گوید نکته مهم دیگر این است که شهرداری تهران هم باید با بسیج امکانات و نیروها برای این موضوع مجری مشخصی معین کند که مسلط به موضوع باشد و با حکم ویژه شهردار تهران این مسئله را در یک بازه زمانی معین به نتیجه برساند.

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا