گوناگون

دولت پنهان، دولت‌آشکار

دولت پنهان و دولت آشکار در ایران وجود ندارد، بلکه آنچه وجود دارد دولت و حکومت است.

آرمان ملی، مهدی مطهرنیا؛ به‌واسطه وجود قانون اساسی ایران که در آن ساختاری مذهبی معطوف به‌عنوان حلقه پیوند‌دهنده سیاست و دیانت وجود دارد دولت در ایران نماینده تمامیت قدرت نیست، بلکه دولت مشروعیت عملیاتی خود را به‌رغم انتخاب مستقیم توسط مردم با تنفیذ حکم ریاست جمهوری از سوی رهبری اخذ می‌کند و در نهایت با استیضاح رئیس‌جمهور در مجلس و با حکم عزل رهبری نظام دولت عزل می‌شود.

سیاست‌های کلان در لبه‌های شکل‌دهی به استراتژی‌ها و حتی تاکتیک‌های اجرایی در مسائل داخلی، ‌بین‌المللی و منطقه‌ای صرفا به‌عهده دولت نیست.

با وجود اینکه رئیس‌جمهور رئیس شورای عالی امنیت ملی است، اما وی به هیچ وجه دراین شورا قدرت اصلی را ندارد بلکه ریاستی را دارد که در واقع باید سیاست‌های ابلاغی و در حقیقت مجموعه نهادهایی را که فرادولتی هستند و دولت نیز در کنار آنها استقرار پیدا می‌کند شکل دهد.

لذا اگر می‌گوییم دولت پنهان، در ادبیات سیاسی به دولت سایه‌ای اشاره داریم که از طریق لابی‌های گوناگون، نهادهای غیر رسمی و شبه‌رسمی بر عملکرد دولت به عنوان قدرت اصلی فائقه در یک جغرافیای سیاسی تاثیر می‌گذارد.

در ایران ما دولت-حکومت داریم و این حکومت است که قدرت اصلی را دارد. اگر ۳ مفهوم رهبری، مدیریت و ریاست را از هم جدا کنیم. رهبری، ایده‌ها و سیاست‌های کلان را در یک نظام سیاسی شکل و محتوا می‌بخشد. مدیریت، آن ایده‌ها را تبدیل به برنامه در جهت اجرا و خط مشی و رویه اجرایی کرده و بر اجرای آن نظارت می‌کند و رئیس، به عنوان یک مفهوم اجرایی باید آن ایده‌های به برنامه تبدیل شده از طریق خط مشی‌های اجرایی را پیاده‌سازی نماید. رئیس‌جمهور همان نقش رئیس یا بازیگر سیاسی را در ایران ایفا می‌کند.

فلذا من مایل هستم به جای به‌کار بردن دولت پنهان و دولت آشکار بگویم که دولت و حکومت کدام‌ یک نقش داشته‌اند. همانگونه که در پذیرش برجام دولت تنها نقش اجرا را بر عهده داشت در تضعیف آن نیز می‌تواند همان نقش را ایفا کند.

اما نقش‌های مدیریتی که به سازمان‌های فرادولتی و قوای دیگر سپرده شده و از طرفی در نهایت رهبری نظام جمهوری اسلامی هم تصمیم‌گیرنده نهایی و هم ناظر بر عملکرد ۳قوه در قانون اساسی و هم به عنوان مرجع مذهبی و سیاسی از نظر اسلامی قرار می‌گیرد، در واقع تصمیم‌گیرنده نهایی در این زمینه‌ها محسوب می‌شود و دولت باید در پرتو سیاست‌های ابلاغی وارد عمل شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا