دیدگاه‌ها

خلف وعده‌هایی که نیاز به عذرخواهی و جبران دارد، نه توجیه

حسن روحانی باید پاسخگو باشد چرا بر خلاف وعده‌های صریحی که در انتخابات ۹۶ داد:…

حسن روحانی گفته‌است که علت محقق نشدن وعده‌هایش در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ این بوده که در شرایط صلح وعده داده و اکنون کشور درگیر شرایط جنگ است.

امتداد به نقل از محمدرضا جلائی‌پور نوشت: هر ناظر منصفی تایید می‌کند که خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها و کاهش شدید فروش نفت که مصداق جنگ اقتصادی و حتی نوعی تروریسم اقتصادی علیه شهروندان ایران است، شرایط دولت فعلی را بسیار دشوار کرده…

با این‌حال، خطاست که تنها علت خلف وعده‌های روحانی را تحریم‌ها و شرایط جنگ اقتصادی بدانیم.

دولت دوم روحانی در عمل به وعده‌هایش در انتخابات ۹۶ نمرهٔ قبولی نمی‌گیرد، نه صرفا به خاطر تشدید تحریم‌ها، بلکه از جمله به خاطر ضعف اجتناب‌پذیر عملکرد خود حسن روحانی و تعدادی از معاونان و وزرایش در کابینه.

حسن روحانی باید پاسخگو باشد چرا بر خلاف وعده‌های صریحی که در انتخابات ۹۶ داد:

نه‌تنها در دفاع از حقوق اساسی شهروندان ایران گام مهم و موثری برنداشت، بلکه حتی بعد از کشته‌شدن صدها و زخمی شدن چند هزار شهروند ایران در اعتراضات آبان‌ماه هیچ حدی از پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری را نشان نداده‌، با خندهٔ بدموقع و اظهارات نسنجیده‌اش نمک بر زخم قربانیان شده، به خاطر عملکرد فاجعه‌آفرین وزارت کشور و نیروهای امنیتی تحت فرمانش عذرخواهی و برکناری‌ای انجام نداده و بعد از گذشت چند هفته هنوز حتی فهرست کشته‌شدگان، بازداشت‌شدگان و زخمی‌های اعتراضات آبان‌ماه را منتشر نکرده است.

نه‌تنها حصر میرحسین موسوی،‌ زهرا رهنورد و مهدی کروبی نشکسته است که حتی حسن روحانی دیگر مطالبهٔ رفع حصر را هم در فضای عمومی مطرح نمی‌کند. توجه به مطالبه‌ٔ رفع حصر صرفا برای جلب رای در همایش‌های انتخاباتی نیست و مسئولیت‌آفرین است. حتی اگر رئیس جمهور تصمیم‌گیر اصلی در این زمینه نیست، تداوم مطالبه‌گری مرئی او در این زمینه اقتضای وفای به عهد انتخاباتی او است.

نه‌تنها فقر مطلق ریشه‌کن نشد (که بخشی از آن به خاطر شرایط تحریم شدیدتر است)، بلکه با ضعیف‌تر کردن تیم مدیریت اقتصادی‌ (از جمله وزرای اقتصاد و صنعت و تجارت)، کاهش نقش اسحاق جهانگیری و واگذاری سیاست‌گذاری کلان به محمدباقر نوبخت و تیم عمدتا ضعیفش، کم‌توجهی به سیاست‌های بازتوزیع عادلانه‌تر ثروت و تعلل در اصلاح نظام بانکی و مالیاتی، فقر مطلق افزایش یافت.

وزیر زن انتخاب نکرد.

این لیست را می‌توان ادامه داد. چنین مواردی حتی در شرایط تشدید تحریم‌ها و جنگ اقتصادی کنونی قابل تحقق بود و حسن روحانی باید در قبال خلف وعده‌‌های انتخاباتی‌اش در این زمینه‌ها در برابر کسانی که به او رای دادند و شهروندان ایران پاسخگو و عذرخواه و در مدت باقیماندهٔ ریاست‌جمهوری‌اش در حد توان جبرانگر باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا