حقوق بشر

هوشمند علیپور به اعدام محکوم شد

هوشمند علیپور و محمد استادقادر توسط دادگاه انقلاب سنندج به ترتیب به اعدام و ۵ سال حبس محکوم شدند. این دو شهروند که تاریخ ۱۲ مردادماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در شهر سقز بازداشت شده بودند در آبان ماه ۹۷ از بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج به زندان مرکزی سقز و در دی ماه همان سال مجددا به سنندج منتقل شدند. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۹ آبان ماه ۹۸ برگزار شد…

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز یکشنبه ۸ دی‌ماه ۱۳۹۸، دو متهم سیاسی توسط دادگاه انقلاب سنندج به حبس و اعدام محکوم شدند.

بر اساس رای صادره که به وکیل و خانواده‌های این دو شهروند ابلاغ شده، “هوشمند علیپور” به اعدام و “محمد استادقادر”، هم پرونده ای وی نیز به پنج سال حبس محکوم شده است.

هوشمند علیپور، شهروند اهل سردشت و محمد استاد قادر، اهل سقز در تاریخ ۱۲ مردادماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی به اتهام “عضویت در یک حزب کرد مخالف نظام” بازداشت شدند.

چهار روز پس از بازداشت، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اقدام به پخش برنامه‌ای کرد که در آن این دو زندانی به نقش خود در حمله به پایگاه امنیتی واقع در سقز اعتراف می کردند.

۲۱ شهریورماه سال ۹۷ نیز عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به بازداشت این شهروندان و پخش اعترافات آن‌ها علیه خود در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرد و گفت “در روز ۱۲ مرداد، هوشمند علیپور و محمد استادقادر در نزدیکی شهر سقز در استان کردستان توسط نیروهای امنیتی به ظن مشارکت در حمله نظامی به یک پایگاه امنیتی در آن شهر بازداشت شدند. محمد استادقادر در جریان بازداشت مورد اصابت گلوله قرار گرفت و زخمی شد اما از مراقبت‌های پزشکی محروم مانده است. هر دو مرد به محلی نامعلوم انتقال داده شده و از دسترسی به خانواده و وکیل محروم شدند. با توجه به ماهیت ادعای وزارت اطلاعات و اعترافات تلویزیونی پخش شده، این اتهامات ممکن است مجازات اعدام را به همراه داشته باشد”.

به اتهام توهین به پیامبر به اعدام محکوم شد

یک زندانی در فردیس به خاطر توهین به پیامبر(سب نبی) از طریق انتشار مطالب در تلگرام به اعدام و شلاق محکوم شد. حکم صادره علیه وی در دیوان عالی کشور نیز تائید شده است.

هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران که این خبر را منتشر کرد، می نویسد که هویت این محکوم به اعدام، “میثم، ۳۹ ساله”عنوان شده است. او مدیر یک کانال تلگرامی بوده که اقدام به فعالیت‌های گسترده‌ای در فضای مجازی می کرده است.

کیفرخواست میثم، پس از بازداشت، با اتهامات نگهداری سلاح، نگهداری اسپری اشک آور، شرب خمر، اهانت به مقدسات، نگهداری مشروبات دست ساز و تبلیغ علیه نظام صادر شده بود.

به گزارش رادیو فرانسه، این متهم توسط شعبه یک دادگاه کیفری استان البرز محاکمه و به اتهام”سب نبی” به اعدام و از بابت دیگر اتهامات به حبس، شلاق و جریمه نقدی محکوم شد که حکم صادره توسط دیوان عالی کشور عینا تایید شد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا