گوناگون

”رو که نیست سنگ پای قزوینه”

حسن روحانی، از عملکرد دولتش در برخورد با تحریم‌های آمریکا و بحران اقتصادی ایران دفاع کرده و گفته هرچند قیمت برخی از کالاها در ایران بالا رفته، اما کشور دچار “قحطی” نشده است….

روحانی، که چهارشنبه شب و در جلسه‌ای برای افتتاح چند طرح اقتصادی و عمرانی در اردبیل صحبت می‌کرد، در ستایش از سیاست‌های اقتصادی چند سال اخیر گفت: “ما بدون اینکه کشور را کوپنی کنیم اداره کردیم. تمام کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم را به وفور در بازار در اختیار مردم گذاشتیم.”

او افزود: “حالا ممکن است مردم بگویند گران شده و مشکل داریم. درست می‌گویند. ولی ما قحطی نداریم و نایاب شدن کالا نداریم. سیستم کوپنی شدن کالا نداریم.”

حسن روحانی در حالی می‌گوید بدون “کوپنی شدن” اقتصاد ایران را اداره کرده است که یک ماه و نیم پیش با تصمیم او و روسای مجلس و دستگاه قضایی و با تایید رهبر، بنزین در ایران سهمیه‌بندی شده است.

بنا به اعلام مرکز آمار تورم ۱۲ ماهه اخیر ۴۰ درصد بوده است که در نزدیک به ربع قرن اخیر ایران بی سابقه است.

روحانی در اردبیل گفته دولت او موفق شده است که کشور را مثل “شرایط عادی” اداره کند.

او گفت در یک سال گذشته ۱۴ میلیارد دلار ارز ترجیحی (دلار ۴۲۰۰ تومانی) برای واردات کالاهای اساسی داده شده و در سال پیش رو هم نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار با همین نرخ به واردات کالاهای اساسی اختصاص داده شده است. این به معنی کاهش بیش از ۲۰ درصدی ارز ترجیحی واردات کالاهای اساسی در سال آتی خورشیدی است.

حسن روحانی گفته ایران در دوراهی تحمل تلخی کوتاه مدت و حفظ استقلال، یا سازش با قدرت‌های غربی و حل مشکلات کوتاه‌ مدت اما تحمل تلخی بلند مدت است.

روحانی گفته اگر شرایط سیاسی تغییر کند ارز ۱۲ هزار تومانی در بازار آزاد نصف می‌شود و اجناس هم ارزان می‌شود و زندگی مردم هم آسان می‌شود. اما تصمیم رهبر حکومت و مردم این است که “استقلال را نفروشیم.”

او گفت: “اگر در شرایط عادی بودیم و تحریم نبودیم در سال ۹۸ ما حداقل ۶۰ میلیارد دلار پول نفت داشتیم. حالا نمی‌خواهم بگویم چه قدرش را داریم، اما خیلی کم داریم. این فشار می‌آورد و دست دولت بسته می‌شود. یک کشوری یک دفعه ۴۰ میلیارد ۵۰ میلیارد دلار درآمدش منجمد بشود. یا اعتباراتی که از بانک‌های دنیا می‌گرفتیم. فقط یک بانک یک کشور به ما ۳۰ میلیارد می‌داد.”
بر گرفته از سایت بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا