گوناگون

قاچاق لوازم خانگی از بنادر جنوب به داخل کشور

غزنوی گفت: روزانه از ۴ بندر در جنوب کشور از جمله «بندر دیر» لوازم خانگی قاچاق وارد کشور می‌کنند.

حمیدرضا غزنوی خنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفت‌وگو با میزان با بیان اینکه در شرایط فعلی قاچاق لوازم خانگی بسیار زیاد شده است، اظهار کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهند میزان قاچاق در مناطق مرزی بیشتر است به گونه‌ای که در برخی از کالا‌ها تا ۹۰ درصد بازار را در اختیار دارند.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: با توجه به اینکه کالای قاچاق نه هزینه ورودی و نه مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کنند قیمت تمام شده آن‌ها ارزان‌تر از تولید داخل می‌شود و به همین دلیل سهم بیشتری از بازار را در اختیار می‌گیرند و عرصه را برای تولید داخل تنگ می‌کنند.

وی با بیان اینکه قاچاق لوازم خانگی نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، گفت: روزانه ۱۰۰۰ تا ۳ هزار خودرو از ۴ بندر در جنوب کشور از جمله «بندر دیر» لوازم خانگی قاچاق وارد کشور می‌کنند.

غزنوی با اشاره به شناسه دار کردن کالا‌ها اظهار کرد: ۸ گروه شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف شویی، جاروبرقی، پکیج و چرخ خیاطی باید شناسه کالا دریافت کنند.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی افزود: کارخانه‌ها و تولیدکننده‌ها باید با مراجعه به سایتی که وزارت صمت معرفی می‌کند برای تولیدات شناسه دریافت و بر روی کالا نصب کنند.

وی تصریح کرد: به ازای هر کالای ثبت شده در سایت، یک کد رهگیری به صورت تصادفی دریافت و آن را بر روی محصول درج می‌کند که با رصد این کد، می‌توان کالای قاچاق را از کالای اصلی تولید داخل شناسایی کرد.

غزنوی افزود: بر روی این طرح ۲ سال تلاش شده و بسیار خوشبین هستیم تا با اجرای این طرح قاچاق لوازم خانگی کاهش یابد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا