بین‌المللی

انتشار هشتگ «مکرون استعفا» در توئیتر

بعد از سخنرانی سال نو میلادی رئیس جمهور فرانسه، کاربران توئیتر با انتشار هشتگ «مکرون استعفا»، خواستار کناره‌گیری وی از قدرت شدند.

ایرنا؛ به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبر فرانسه (LCI)، به نظر می رسد سخنرانی سالانه امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نتوانسته است مخالفان وی را قانع کند. به همین علت تنها دقایقی بعد از پایان سخنرانی وی، کاربران توئیتر هشتگ “مکرون استعفا” را منتشر کردند.

بر اساس آخرین نظرسنجی از سخنان سالیانه مکرون که شب گذشته محور اصلی آن برنامه های دولت وی برای اصلاح نظام بازنشستگی بود، توانسته است ۶۰ درصد از فرانسوی ها را قانع کند.

فرانسوی‌ها در حالی سال نو میلادی ۲۰۱۹ را آغاز کردند که اعتراض‌های مردمی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل مکرون» موسوم به جنبش «جلیقه‌زردها» و نظام سرمایه‌داری در این کشور وارد دومین ماه خود شده بود؛ این اعتراض‌ها از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸ آغاز شده و همچنان ادامه دارد. این جنبش که ابتدا در اعتراض به افزایش مالیات بر سوخت شکل گرفت به تدریج ماهیت خود را به تظاهرات گسترده مردمی به سیاست‌های اقتصادی دولت تغییر داد؛ جنبشی که در روز نخست جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفری را راهی خیابان‌ها کرد و اگر چه به تدریج از تعداد معترضان کاسته شد اما همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد.

تظاهرات مردمی در هفته‌های مستمر این اعتراض‌ها که اغلب به درگیری بین نیروهای پلیس و معترضان منجر می‌شد تاکنون بنابر آمار رسمی، ۱۱ کشته از بین معترضان و نابینایی ۲۴ نفر از ناحیه یک یا دو چشم بر جا گذاشته است. همچنین طبق آمار وزارت دادگستری فرانسه در اواسط ماه نوامبر، پلیس این کشور از ابتدای شکل‌گیری جنبش تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر از طرفداران آن را دستگیر کرده است. براساس این گزارش، دادگاه‌های فرانسه بیش از سه هزار فقره حکم قضائی علیه اعضای این جنبش صادر و آنها را به شرکت در «شورش‌های جمعی» و «حمله به نیروهای انتظامی» متهم کرده‌اند.

همچنین طبق گزارش چندی پیش روزنامه اکسپرس، در طول حدود یک سال گذشته، ۱۰ هزار و ۷۹۰ نفر از نیروهای پلیس در جریان اعتراض های مردمی در فرانسه زخمی شده و ۵۲ پلیس دیگر عمدتا” بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس جمهوری فرانسه که با وعده بهبود وضعیت اقتصادی این کشور توانست قدرت را به دست گیرد اگر چه تلاش کرد با وعده‌هایی چون کاهش مالیات‌ها، اشتغال و ارتقای حقوق بازنشستگی از شدت خشم و اعتراض‌های مردمی بکاهد اما افزایش میزان نارضایتی(۷۵درصدی) فرانسوی‌ها نشان از نامطلوب بودن عملکرد او دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا