ورزشی

سقوط شطرنج ایران پس از پنج سال

فدراسیون جهانی شطرنج در حالی فهرست برترین‌های این رشته در ماه پایانی سال ۲۰۱۹ را منتشر کرد که تیم ایران پس از چند سال، سقوط هشت پله‌ای را تجربه کرد و تا رتبه بیست و نهم جهان پایین آمد.

ایران؛ فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) آخرین فهرست ماهانه این فدراسیون را منتشر کرد. در این فهرست تیم شطرنج ایران برای نخستین بار در چهار سال گذشته، سقوط هشت پله‌ای را تجربه کرده و تا رتبه بیست و هشتم جهان پایین آمد.

تیم شطرنج ایران در ابتدای سال ۲۰۱۵ با ۲۴۷۹ امتیاز در جایگاه پنجاه و یکم جهان قرار داشت و از آن تاریخ به بعد با سیر صعودی تا به رده بیستم جهان رسید. تیم‌های روسیه آمریکا و چین در صدر این جدول رده‌بندی قرار دارند.

در این رده‌بندی شطرنج ایران با میانگین ۲۵۴۸ امتیاز همچنان در جایگاه سوم آسیا قرار دارد. در آسیا نیز چین و هند در جایگاه اول و دوم قرار دارند.

در بخش مردان، «پرهام مقصودلو» با ریتینگ ۲۶۷۴ در جایگاه نخست مردان ایران و شصت و چهارم جهان قرار گرفته است. پس از وی، «محمد امین طباطبایی» و «احسان قائم‌مقامی» در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند. «مگنوس کارلسن» بلژیکی همچنان نفر نخست شطرنج جهان است و «فابیانو کاروانا» آمریکایی در جایگاه دوم قرار دارد. «دینگ لیرن» چینی هم سوم است.

«علیرضا فیروزجا» که به تازگی با پرچم فیده به مسابقات روسیه رفته بود و خبر تغییر تابعیتش تایید شد با ۲۷۲۳ امتیاز در جایگاه بیست و هفتم جهان قرار گرفته است.

در بخش زنان نیز «ساراسادات‌ خادم الشریعه» با ۲۴۹۴ واحد ریتینگ در جایگاه سیزدهم برترین زنان جهان قرار دارد. «مبینا علی‌نسب» دوم و «میترا حجازی پور» در جایگاه سوم قرار دارند.

در بخش زنان جهان «هو یفان» و «جو ونجون» ۲ شطرنج باز چینی در رده‌های نخست و دوم هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا