گوناگون

اقدامات مشکوک علیه لوایح شفافیت مالی

دو ماه دیگر اگر لوایح FATF در کشور معطل بمانند، ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار می‌گیرد.

آرمان ملی، هدایت‌ا… آقایی؛ طبعاً با توجه به هشدارهای کارشناسان، فعالان سیاسی نسبت به عواقب ورود نام ایران به لیست سیاه آشنایی دارند و می‌دانند که در شرایط تحریم و فشار حداکثری، یک شوک اقتصادی دیگر چه بر سر کشور می‌آورد.

در این میان گروهی از افراد وابسته به یک جریان سیاسی خاص، تلاش می‌کنند با شبیخون پیامکی به برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، آنان را از موافقت با دو لایحه باقی مانده ‌از FATF یعنی CFT و پالرمو باز دارند.

نمونه‌هایی از این نوع رفتار را در گذشته نیز شاهد بودیم. جریانی که نمی‌خواهد ایران سر و سامان بگیرد، نمی‌خواهد مردم آرامش را تجربه کنند و نمی‌خواهد سازندگی اتفاق بیفتد باید بداند خواسته یا ناخواسته خلاف خواسته مردم عمل می‌کنند.

گروه ویژه اقدام مالی نهادی بین‌المللی است که اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان، از جمله کشورهای دوست ایران یعنی چین و روسیه نیز با این گروه همکاری دارند.

سؤال اینجاست موضوعی که به قوانین پولی و بانکی در جهان مربوط می‌شود و اغلب کشورها به آن عمل می‌کنند، چرا در کشور ما به یک مشکل بزرگ بدل شده است. از شواهد و ظواهر امر پیداست که برخی مسئولان تصمیم گرفته‌اند با دست خود، کشور را از تجارت جهانی و استفاده از نظام بانکی محروم کنند که نوعی «خود تحریمی» محسوب می‌شود.

انسان محاسبه‌گر ناگزیر است که نسبت به این نوع حملات تهدیدآمیز علیه اعضای مجمع مشکوک باشد؛ چرا که تهدید و جوسازی و ارسال پیامک آن هم در راستای تحمیل فشار مضاعف بر اقتصاد کشور مساله‌ای نیست که به آسانی بتوان از کنار آن گذشت.

ممکن است در این میان افرادی باشند که از عدم شناخت می‌پندارند این اقدام آنها در راستای حفظ تقویت کشور است اما آنچه در واقع رقم می‌خورد، حرکت در مسیر ناهموار است.

از سوی دیگر برای برخی مسئولان چنین القا شده است که در دوره تحریم، با وجود FATF کار ایران برای تجارت و تأمین نیازهای خود سخت‌تر می‌شود.

این در حالی است که بر اساس توضیحات معاون حقوقی رئیس‌جمهور، در صورتی که نام ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار بگیرد، اطلاعات بیشتری برای تجارت با ایران از سوی بانک‌های خارجی طلب می‌شود و در نتیجه این عدم تصویب FATF است که معیشت را برای مردم ایران در دوره تحریم و فشار حداکثری سخت می‌کند، نه تصویب این لوایح. پذیرش این لوایح امتیازی به غرب یا آمریکا نیست، بلکه امتیازی به بانک‌ها و تجار ایرانی است که راحت‌تر به صادرات و واردات بپردازند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا