اجتماعی

ابزار لازم برای مبارزه بافساد وجود ندارد

وزیر اطلاعات روز گذشته با اشاره به اهمیت نقش پیشگیری در امر مبارزه با فساد از مبارزه بدون اغماض با مفاسد کلان اقتصادی خبر داد. بر این باورم که هنوز مبارزه با فساد در کشور به طور جدی شکل نگرفته و آنچه وجود دارد مبارزه با چند مفسد دانه درشت است.

آرمان ملی، نعمت احمدی؛ وزیر اطلاعات روز گذشته با اشاره به اهمیت نقش پیشگیری در امر مبارزه با فساد از مبارزه بدون اغماض با مفاسد کلان اقتصادی خبر داد. بر این باورم که هنوز مبارزه با فساد در کشور به طور جدی شکل نگرفته و آنچه وجود دارد مبارزه با چند مفسد دانه درشت است. مبارزه با فساد مبارزه با شیوه‌های فساد است و بدون ابزار راه به جایی نمی‌برد. ابزار مبارزه با فساد قانون است و وقتی ۴۰ سال با ابزاری ثابت به جنگ فساد رفته‌ایم و شکست خورده‌ایم یعنی ابزارمان کارآمد نیست. قوانین مربوط به اخذ وام، قوانین پولی و بانکی و قوانین مربوط به گمرکات از جمله قوانینی است که نیاز به اصلاح جدی دارد.

از سوی دیگر نیروهایی که برای مبارزه با فساد برگزیده‌ایم و در ساختار اداری دستگاه‌های مسئول وجود دارند، همان نیروهایی هستند که در گذشته هم بودند و در نتیجه معتقدم بدون ابزار مناسب مبارزه با فساد ثمربخش نخواهد بود. میان فساد و مفسد نیز تفاوت بسیار است. چرا که فساد بستر و زمینه‌ای است که عوامل مختلفی آن را تشکیل داده و افرادی به هر علت از آن فضا استفاده می‌کنند. حال نکته این است که دستگاه قضائی هر زمان که اقدام به مبارزه کرده بیشتر مبارزه با مفسد بوده نه فساد و به همین دلیل است که بسترهای ایجاد فساد هنوز وجود دارد. اگر با فساد مبارزه می‌کردیم بستر‌های آن اینگونه شکل نمی‌گرفت.

از طرفی هر زمانی که با مفسد هم برخورد شده اقدام به شناسایی و بستن منافذ فساد نکردیم. مثلا در مورد معوقات بانکی می‌گویند ۱۰۰ میلیارد، ۲۰۰ میلیارد، هزار میلیارد معوقه بانکی وجود دارد، اما هیچ جست‌وجویی صورت نمی‌گیرد و تعقیب نمی‌شود که چه کسانی در مقاطع مختلف به کسانی که معوقه داشتند دوباره تسهیلات دادند. معوقات این افراد که یک‌شبه به این مقادیر سنگین نرسیده، اما شاهدیم که هیچ یک از مسئولان بانک برخورد و نظارتی با اینگونه اشخاص نداشتند که این معوقات به این اعداد و ارقام نرسد. پس از آن بانک مرکزی و شورای عالی پول و اعتبار نیز به این مساله نظارت نکردند.

مبارزه با فساد را زمانی می‌توان موفقیت‌آمیز دانست که شفافیت حاکم باشد و وزیر اطلاعات بتواند بگوید توانسته است جلوی قاچاق چندمیلیارد دلاری کالا را بگیرد.این پول عظیم از چه‌طریق جابه‌جا می‌شود که کسی قادر به کشف آن نیست؟ ما در هر حوزه‌ای مافیا داریم و نمونه‌ای که اخیراً مطرح شده مافیای واردات پارچه است که مانع از تولید چادر سیاه در کشور می‌شود.از چای و برنج گرفته تا خودرو با مافیا روبه‌رو هستیم. مبارزه با این فساد نظام‌مند،احتیاج به اصلاح مجموعه رویه‌های حاکم بر تجارت دارد. اگراراده‌ای برای مبارزه با این فساد باشد قدم اول اصلاح قوانین و پرهیز از تکرار اشتباهات گذشته است. وقتی از ارز چند نرخی سخن گفته می‌شود و بنزین دو نرخی می‌شود و در باقی مسائل نیز همین طور عمل می‌کنیم، باید بدانیم که فساد ایجاد می‌شود.

در دولت‌های آیت‌ا… هاشمی، احمدی نژاد و حسن روحانی با تنش ارزی روبه‌رو بوده‌ایم، چطور است که دولت در این شرایط باز هم به سراغ تجربه اشتباه دو نرخی کردن می‌رود؟ در این شرایط آنکه به رانت متصل باشد، ارز جهانگیری و ارز نیمایی می‌گیرد و آنکه ارتباطی با رانت نداشته باشد باید ارز ۱۴ هزار تومانی بخرد. فساد شاخ و دم ندارد و مبارزه با این فساد عریان ابزارهایی کارآمد می‌خواهد که همانا قوانین و نیروی انسانی است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا