حقوق بشر

کشف جسد یکی از ناپدید شدگان اعتراضات

پیکر یکی دیگر از ناپدید‌شدگان اعتراضات آبان ماه درجوانرود، به نام هاشم مرادی در حاشیه شهر جوانرود در کنار رودخانه سه‌فی‌‌آوا پیدا شده است. او در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۹۸ در حین اعتراضات مردم جوانرود ناپدید شده بود. به گفته شاهدان، بر روی جسد وی آثار شکنجه دیده می‌شود….
در سایت بالاترین آمده است: به این ترتیب، خبرهای نگران کننده از پیدا شدن اجساد دستگیرشدگان در شهرهای مختلف ایران از جمله در سدهای سنندج، کرج و خوزستان و مریوان رو به افزایش است.

مقامات امنیتی و نیروهای وزارت اطلاعات از سویی با ربودن مجروحان و اجساد جانباختگان از بیمارستان‌ها و دستگیری‌های گسترده سعی در پوشاندن جنایت‌های خود دارند.

از سوی دیگر با شکنجه و قتل‌‌های پنهان دستگیر شدگان سعی در ایجاد رعب و وحشت و مهار کردن خشم مردم معترض و به جان ‌آمده را دارند تا بلکه به این وسیله بتوانند از شعله‌ور شدن دوباره اعتراضات جلوگیری کنند.

پس از چهل سال سرکوب و کشتار و شکنجه، این حربه‌ها دیگر نه تنها مؤثر نیست، بلکه بر خشم و کینه مردم نسبت به عاملان و آمرین آن می‌افزاید.

فشار بر خانواده ها برای مصاحبه تلویزیونی

به گزارش ایران کارگر، ماموران وزارت اطلاعات سنندج طی چند روز گذشته با مراجعه به محل سکونت کاوه_ویسانی پدر ومادر وی را برای مصاحبه تلویزیونی تحت فشار قرار داده‌اند تاوزارت اطلاعات را از قتل این جوان مبرا کرده وبه گردن اشخاص مجهول بیاندازند.

به گفته یکی از نزدیکان کاوه ویسانی، او در جریان تجمعات اعتراضی سنندج بازداشت و روز جمعه ۱۵ آذرماه جسد وی در اطراف شهر سنندج کشف شده است. به گفته این منبع، آثار شکنجه و کبودی بر روی بدن نامبرده کاملا هویدا بوده است.

همچنین خانواده ویسانی را مجبور کرده‌اند که از اطلاع رسانی در باره مرگ فرزندشان خودداری کنند.

مرگ یکی از معترضان بر اثر تزریق در زندان

حمید نظری از فعالین دانشجویی سابق و یکی از دستگیر شدگان اعتراضات آبان‌ماه امسال، ۲۴ ساعت پس از آزادی بر اثر سکته قلبی درگذشت.

سایت ایران کارگر به قنل از نزدیکان حمید گزارش داد که وی مشکل بیماری قلبی نداشته و پس از آزادی گفته بود که در زمان بازداشت به او تزریق اجباری شده است.

این موضوع باعث تشدید نگرانی از خبرهایی مبنی بر شیوه‌های جدید از میان برداشتن مخالفین حکومت از جانب ماموران و ارگان‌های امنیتی جمهوری اسلامی شده است.

بعد از اعتراضات آبان‌ماه امسال، بسیاری از دستگیر شدگان اعتراضات دراثر شکنجه توسط پاسداران و ماموران وزارت اطلاعات در زندان‌ها به قتل رسیدند که جسد تعدادی از آنها در رودخانه‌ها و سدها و یا به حالت نیمه‌جان در نقاط مختلف شهرها پیدا شد.

این اتفاق در حالی صورت گرفته که بارها خبرهایی از شکنجه، تزریقات اجباری، خودکشی و مرگ‌های ناگهانی بازداشتی‌ها چه در زمان بازداشت و چه پس از آزادی‌شان منتشر شده است.

شماری از بازداشت‌شدگان در اعتراضات دی‌ماه سال ۹۶ به این شیوه کشته شدند. یکی از آنها کاووس سید امامی از فعالان محیط زیست بود.

به این ترتیب ماموران جنایتکار برای کشتار زندانیان، با تزریق مواد ناشناخته به زندانیان آنها را بی سروصدا به قتل می‌‌رسانند تا از خود ردی باقی نگذارند.

اعتراف تکان‌دهنده نماینده مجلس ولایت

یک نماینده مجلس ولایت خامنه ای در یک اعتراف بی‌سابقه گفت: ماموران امنیتی از سلول انفرادی به‌صورت گسترده و طولانی‌مدت برای شکنجه زندانیان استفاده می‌کنند.

محمد کاظمی گفت: سلول انفرادی ابزاری هست که ما بی‌حد و حساب در اختیار قضاتمان قراردادیم. این‌که ما بی‌حد و حساب اجازه بدهیم برای اثبات هر جرمی متهم را در سلول انفرادی قرار بدهند درست نیست. به‌ شدت از سلول انفرادی در دستگاه قضایی استفاده غیرمجاز و افراطی می‌شود

وی افزود: دستگاههای امنیتی صرفا به این عنوان که نگهداری متهم در سلول انفرادی باعث آن خواهد شد که فرد اقرار کند یا دلایل علیه‌اش به دست بیاید از این حربه استفاده می‌کنند.

این معترض ایرانی را زیر شکنجه کشتند

قتل فجیع حمید شیخانی، از دستگیرشدگان اعتراضات مردم در بندر ماهشهر در زیر شکنجه

روز شنبه ۲ آذر ماه ۹۸، نیروهای امنیتی جسد یکی از دستگیر‌شدگان اعتراضات مردم به نام حمید شیخانی را که در زیر شکنجه به قتل رسیده است، تحویل خانواده او می‌دهند.

زنده یاد، حمید شیخانی در روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه، در جریان تظاهرات و اعتراضات مردم شهرک طالقانی بندر ماهشهر به گرانی بنزین، دستگیر شده بود. مقامات امنیتی، یک هفته پس از دستگیری حمید شمخانی، روز شنبه دوم آذرماه از خانواده‌اش می‌خواهند تا برای تحویل‌گیری جنازه فرزندشان اقدام کند.

حمید شیخانی ۳۵ سال سن داشت و پدر یک کودک ۷ ساله بود. وی هنگام دستگیری سالم بوده و به گفته شاهدان در زیر شکنجه در حین بازداشت کشته شده است.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا