گوناگون

قاسم سلیمانی نزدیک فرودگاه بغداد کشته شد

فرمانده سپاه قدس، قاسم سلیمانی و چند نفر از همراهانش بامداد جمعه ۱۳ دی ماه در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند. سپاه پاسداران این خبر را تائید کرده و وزارت دفاع آمریکا گفته این کار به دستور دونالد ترامپ انجام شده است.

به گزارش دویچه وله؛ بامداد جمعه ۱۳ دی ماه (سوم ژانویه ۲۰۲۰) خودروی حامل سرلشکر قاسم سلیمانی و همراهانش در نزدیکی فرودگاه بغداد “هدف حمله بالگردهای ارتش آمریکا” قرار گرفت.

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای ضمن انتشار این خبر تائید کرده که در این حمله چند تن از همراهان وی و نیز فرماندهان و شبه‌نظامیان حشد الشعبی عراق کشته شده‌اند.

گروه حشد الشعبی، سازمان شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی در یک پیام توئیتری اعلام کرده که ابومهدی مهندس، معاون فرمانده این گروه یکی از همراهان قاسم سلیمانی بوده که در حمله بامداد جمعه کشته شده است.

حمله پس از استقبال در فرودگاه

گفته می‌شود ابومهدی مهندس و شماری از فرماندهان ارشد حشد الشعبی برای استقبال از قاسم سلیمانی که احتمالا از سوریه یا لبنان به عراق سفر کرده بود به فرودگاه بین‌المللی بغداد رفته بودند.

وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) در بیانیه‌ای حمله به کاروان حامل سلیمانی و همراهانش را “اقدامی دفاعی و قاطعانه” خوانده و اعلام کرده که این کار به دستور رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ و برای حفاظت از “پرسنل آمریکایی” انجام شده است.

در هفته‌های گذشته حمله به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی و نیروهای مورد حمایتش در ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی دویت اسلامی (داعش) در عراق افزایش یافته و واشنگتن تهران و شبه‌نظامیان مورد حمایتش، نظیر گروه کتائب حزب‌الله را مسئول این حمله‌ها معرفی می‌کند.

آمریکا روز یکشنبه به تلافی حمله به پایگاهی در کرکوک که در جریان آن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی کشته شده بود به سه پایگاه گردان‌های کتائب حزب‌الله در عراق و دو پایگاه آنها در سوریه حمله کرد. در این حمله‌ها ۲۵ نفر از جمله چهار فرمانده ارشد این گروه کشته و بیش از ۵۵ نفر زخمی شدند.

در ادامه این تنش‌ها تعدادی از اعضا و هواداران گروه کتائب حزب‌الله و دیگر تشکل‌های همسو با حشد الشعبی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به ساختمان سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند و به آن خسارت زدند.

قاسم سلیمانی که همراه سپاه قدس و سپاه پاسداران در فهرست تروریستی ایالات متحده قرار دارد، پر نفوذترین فرد جمهوری اسلامی در منطقه شناخته می‌شد. گفته می‌شود او در تعیین و پیشبرد سیاست‌های این کشور در منطقه نقشی کلیدی بر عهده داشته است.

هشدار ظریف، تهدید رضائی

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه در یک پیام توئیتری کشته شدن قاسم سلیمانی را حاصل “تروریسم بین‌المللی” آمریکا خوانده و هشدار داده که مسئولیت عواقب این اقدام “به غایت خطرناک” متوجه ایالات متحده است.

محسن رضائی، فرمانده سابق سپاه پاسداران و دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در پیامی توئیتری تهدید کرده “انتقام سختی از آمریکا خواهیم گرفت”. او در پیام دیگری با انتشار عکسی از خودش و سلیمانی در دوران جنگ ایران و عراق کشته شدن فرمانده سپاه قدس را “تبریک و تسلیت” گفته است.

اندکی پس از تائید خبر حمله به کاروان قاسم سلیمانی و همراهانش، دونالد ترامپ در یک پیام توئیتری بدون کلام تصویری از پرچم آمریکا را منتشر کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، پس از تائید خبر کشته شدن سلیمانی توسط سپاه، کیوان خسروی سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «از ساعاتی دیگر جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی برای بررسی اقدام جنایتکارانه حمله به خودرو سردار سلیمانی در بغداد که منجر به شهادت ایشان شد، برگزار می‌شود.»

هنوز درباره نتیجه احتمالی این نشست خبری منتشر نشده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا