اخبار

واکنش های جهانی به کشته شدن قاسم سلیمانی

حمله مرگبار امریکا به فرودگاه بغداد و کشته شدن قاسم سلیمانی در صدر خبرهای بین المللی قرار گرفته است.در حالیکه کاخ سفید و رهبران تهران برای یکدیگر خط و نشان می کشند. نیروهای صلح طلب ایران و جهان نگران افزایش تنش ها و ادامه ماجراجویی های جنگ افروزانه در منطقه هستند.

پنتاگون:حمله مرگبار به سلیمانی به دستور ترامپ انجام شد

ایرنا -وزارت دفاع آمریکا بامداد جمعه در بیانیه‌ای افزود که براساس دستور رییس جمهوری [دونالد ترامپ] ارتش ایالات متحده اقدامی دفاعی قاطعی برای حفاظت از نیروهای آمریکایی در خارج باترور قاسم سلیمانی رئیس نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از سوی ایالات متحده به عنوان سازمان تروریستی خارجی شناسایی شده، انجام داد.پنتاگون در این بیانیه مدعی شد که ژنرال سلیمانی فعالانه در حال طراحی برنامه‌ای برای حمله به نیروها و دیپلمات‌های آمریکایی در عراق و سراسر منطقه بود. سلیمانی و نیروی قدس مسئول مرگ صدها آمریکایی و اعضای ائتلاف [ضد داعش] و مجروح ساختن هزاران تن دیگر بود.این بیانیه ادامه داد که او در چند ماه گذشته حملاتی را علیه پایگاه‌های ائتلاف در عراق– از جمله حمله ۲۷ دسامبر (۶ دی‌ماه) – طراحی کرده بود که منجر به کشته و زخمی شدن چندین نیروی آمریکایی و عراقی دیگر شد. ژنرال سلیمانی همچنین حمله به سفارت آمریکا در بغداد را که این هفته روی داد، تایید کرد.پنتاگون در این بیانیه افزود که هدف این حمله پیشگیری از برنامه‌های آینده ایران برای حمله بود. ایالات متحده به انجام همه اقدام های لازم برای محافظت از مردم ما و منافعمان در همه جای دنیا ادامه خواهد داد.

پیام خامنه‌ای درباره کشته شدن قاسم سلیمانی

ساعاتی پس از حمله مرگبار امریکا به فرودگاه بغداد و کشته شدن قاسم سلیمانی؛ علی خامنه‌ای با صدور پیامی امریکا را به “انتقام سخت” تهدید کرد.در این پیام به نقل از ایسنا از جمله آمده است : ” این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیه‌الله‌ارواحنافداه و به روح مطهر خود او تبریک و به ملت ایران تسلیت عرض می‌کنم…انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند”…

قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه شد

خامنه‌ای با صدور حکمی پاسدار اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب کردد.به گزارش ایسنا، در متن حکم انتصاب اسماعیل قاآنی تاکید شده است:”سرتیپ اسماعیل قاآنی که در شمار برجسته‌ترین فرماندهان سپاه در دفاع مقدس بوده و در طول سالیان متمادی در نیروی قدس در کنار سردار شهید در منطقه خدمت کرده است می‌سپارم. برنامه‌ی آن نیرو عیناً همان برنامه‌ی دوران فرماندهی شهید سلیمانی است. از همه‌ی همکاران آن نیرو حضور و همکاری آنان را با سردار قاآنی خواهانم”…

نخست وزیر مستعفی عراق:حمله آمریکا نقض آشکار حاکمیت عراق است

نخست وزیر مستعفی عراق در واکنش به حمله آمریکا به کاروان حشد شعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد که به شهادت فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران و معاون حشد شعبی انجامید خواهان نشست فوق العاده پارلمان شد.به گزارش ایسنا، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق امروز جمعه حمله بامدادی پهپادهای آمریکایی به کاروان حشد شعبی در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد را به شدت محکوم کرد.وی همچنین خواهان نشست فوق العاده پارلمان در این باره شد و گفت پارلمان عراق باید تصمیمات قانونی را در راستای حفظ کرامت عراق و امنیت و حاکمیت آن اتخاذ کند.عبدالمهدی در ادامه حمله آمریکا را “دشمنی” علیه عراق و نقض آشکار شروط حضور نیروهای آمریکایی در این کشور خواند. این اقدام آمریکا خطر روشن شدن فتیله جنگ ویرانگر در عراق، منطقه و جهان را بیشتر می‌کند.

سایت کلمه:اطلاعات سپاه چطور نتوانست وقوع چنین رخداد با اهمیتی را پیش‌بینی نماید؟

سایت کلمه با انتشار خبر کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله نیروهای امریکایی به فرودگاه بغداد از جمله نوشت :”در حمله بالگردهای آمریکایی به یک خودرو در بغداد سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی مهندس به شهادت رسیدند.در پی این رخداد سه روز عزای عمومی در ایران اعلام و فرماندهان نظامی اعلام کردند که این اقدام آمریکا بدون پاسخ نمی‌ماند.همچنین جلسه فوری شورای عالی امنیت ملی با حضور رهبری برگزار شده است.پیش از این واشنگتن پست در خبری اعلام کرده بود که حرکت سردار سلیمانی از فرودگاه تهران تحت نظر بود.به گفته یک منبع آگاه در وزارت دفاع امریکا، عملیات ترور سلیمانی از قبل طراحی شده بود و مدت‌ها در صدد فرصت برای این عملیات بودیم.یک هفته قبل منابع خبری رد سلیمانی را زدند و روی وی قفل کردند، بگونه‌ای که تمام ترددهای وی زیر نظر بوده .به محض حرکت وی بسمت بغداد رمز عملیات اعلام شد و در ساعت ۱:۲۰ دقیقه به وقت محلی موشک لیزری از پهپاد بسمت خودروی حامل وی شلیک شد”… کلمه سپس در پایان گزارش خبری خود این پرسش را مطرح کرد :”در عین حال این آزمونی سخت برای اطلاعات سپاه پاسداران بوده است که چطور با توجه به تمامی ادعاهای موجود در زمینه قدرت اطلاعاتی و رصد امنیتی نتوانست وقوع چنین رخداد با اهمیتی را پیش‌بینی نماید”.

واشنگتن خواستار خروج فوری شهروندان آمریکایی از عراق شد

ایرنا – سفارت آمریکا در بغداد در بیانیه ای از شهروندان آمریکایی در عراق خواست تا ترجیحا از طریق هوایی و یا زمینی خاک این کشور را ترک کنند.

واکنش چین به حمله امریکا به فرودگاه بغداد و کشته شدن قاسم سلیمانی

وزارت خارجه چین به ترور فرمانده سپاه قدس ایران از سوی آمریکا، واکنش نشان داد.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت وزارت خارجه چین، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس در عراق خواستار آرامش و خویشتنداری همه طرف‌ها شد.پیش از این روسیه نیز یک منبع در وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که شهادت سردار قاسم سلیمانی ماجراجویی خطرناکی است که به تشدید تنش‌ها در کل منطقه منجر خواهد شد.

موضع وزیر خارجه انگلیس

به گزارش خبرگزاری مهر، «دومنیک راب» وزیر خارجه انگلیس، در واکنش به ترور سردار قاسمی سلیمانی از سوی آمریکا، خواستار خویشتنداری طرفین و خودداری از شدت بخشیدن به تنش‌ها شد.این در حالی است که شبکه فاکس نیوز از آماده باش نیروهای انگلیسی در خاورمیانه خبر داد و اعلام کرد: ارتش انگلیس به دنبال ترور سلیمانی، امنیت و آمادگی خود را در پایگاه‌هایی در منطقه خاورمیانه افزایش داده است.

فرانسه: اولویت با ثبات کردن منطقه است

به گزارش ایسنا، آملی دومونشَلَن، معاون وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای رادیویی با تاکید بر این که اولویت پاریس ایجاد ثبات در خاورمیانه است اظهار کرد: “چیزی که دارد اتفاق می‌افتد همان چیزی است که ما از آن میترسیدیم: تنشها بین ایران و آمریکا در حال افزایش است.”او گفت: اولویت با ثبات کردن منطقه است.این مقام ارشد وزارت خارجه فرانسه همچنین گفت، مقامهای ارشد کشورش به دنبال برقرار ساختن تماسهایی در سطوح عالی با بازیگران ارشد در منطقه هستند.

واکنش رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به اقدام نظامی ترامپ

ایرنا – نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه با انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت: دولت آمریکا این حمله هوایی را بدون مشورت با کنگره یا دریافت مجوز برای کاربرد نیروهای نظامی علیه ایران، اجرا کرده است. این اقدام خطر برانگیخته شدن و تشدید بیشتر و خطرناک خشونت (در منطقه) را در پی دارد.”جو بایدن ” معاون باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا به همراه دیگر نامزدهای دمکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور هم با انتقاد از دستور ترامپ برای این حمله گفت: این تصمیم می تواند ایالات متحده را در آستانه درگیری بزرگ و گسترده دیگری در سراسر خاورمیانه قرار دهد.”آدام شیف” رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز جمعه… اعلام کرد: مردم آمریکا خواهان جنگ با ایران نیستند. “آدام شف” در توییتی نوشت: کنگره اجازه جنگ نمی‌دهد و مردم آمریکا خواهان جنگ با ایران نیستند. اکنون باید تمامی تدابیر برای حفاظت از نیروهای ما در برابر تشدید تنش های احتمالی و خطرات فزاینده اتخاذ شود.

احضار کاردار سوئیس در تهران

یورونیوز نیز در گزارشی از واکنش ها به حمله امریکا به فرودگاه بغداد و کشته شدن قاسم سلیمانی از جمله نوشته است:” لیندسی گراهام، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا با ابراز شگفتی از کشته شدن قاسم سلیمانی گفت که در پی این اقدام دولت ترامپ، هزینه کشتار و صدمه زدن به شهروندان آمریکایی به طرز چشمگیری بالا رفت…عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا سپس از عملکرد «جسورانه» دونالد ترامپ علیه «تجاوز ایران» قدردانی کرد”…”برنی سندرز، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتشار توئیتی اقدام دونالد ترامپ در صدور دستور حمله به قاسم سلیمانی را موجب نزدیک‌تر شدن ایالات متحده به جنگی فاجعه آمیز در خاورمیانه دانسته که می‌تواند به قیمت جان انسان‌ها و هزینه‌کرد تریلیون دلار تمام شود”…”احضار کاردار سوئیس در تهران ؛در پی کشته شدن سردار سلیمانی در حمله هوایی نیروهای آمریکایی، کاردار سوئیس در تهران، حافظ منافع آمریکا، به وزارت خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به آمریکا به وی ابلاغ شد”…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا