بین‌المللی

چامسکی آمریکا را بزرگترین تهدید صلح جهانی دانست

نظریه پرداز مشهور آمریکایی در انتقاد به سیاست‌های واشنگتن نسبت به ایران، گفت نظر سنجی‌های مراکز معتبر نشان می‌دهد آمریکا بزرگترین تهدید برای صلح جهانی است.

نوام چامسکی روز شنبه در مدرسه جدید نیویورک توضیح داد که چرا معتقد است ایالات متحده بزرگترین تهدید برای صلح جهانی است.

وی با بیان اینکه حزب پیشین جمهوریخواه اکنون به یک “یاغی تندرو” تبدیل شده که هرگونه سیاست‌های پارلمانی را رها کرده است، افزود: ممکن است آنها در افزایش تحریم‌ها و حتی تحریم ثانویه بر کشورهای دیگر موفق باشند و اقدامات دیگری را برگزینند که ایران را از توافق با آمریکا دور کند.

این اندیشمند آمریکایی ادامه داد: به هرحال، این به معنای آن نیست که توافق هسته ای ایران باطل است چرا که این توافق بین ایران و آمریکا نبود بلکه توافقی بین ایران و گروه ۱+۵ بود که پنج عضو دارای حق وتوی شورای امنیت همراه با آلمان آن را پذیرفته بودند.

چامسکی اضافه کرد: آن سوی توافق هم ایران بود که پس از آن، به چین و هند خواهند پیوست که پیش از این راه‌هایی برای دور زدن محدودیت‌های آمریکا در تعامل با ایران یافته بودند. اگر آنها این کار را انجام دهند، آنها به جمع کثیری از جهان یعنی جنبش عدم تعهد می پیوندند که به طور جدی از حق ایران در تعقیب برنامه صلح آمیز هسته ای به عنوان عضو ان پی تی حمایت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه اگر کشورهای دیگر همچنان به این توافق عمل کنند که اینگونه می تواند باشد، آمریکا در جهان منزوی خواهد شد، اظهار کرد: اگر به قطعنامه سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره کوبا هم بنگرید، که معمولا این خبر در آمریکا منتشر نمی شود، خواهید دید که آمریکا به طور اساسی در این باره تنها است.

این نظریه‌پرداز آمریکایی یادآور شد اخیرا اسرائیل هم به آمریکا پیوسته است به خاطر اینکه مجبورند به آنها بپیوندد اما در نیمکره غربی، آمریکا برای سال‌ها به طور کامل منزوی بوده است.

چامسکی به اقدام اوباما برای بهبود روابط با آمریکا اشاره کرد و گفت: اگرچه اوباما با ژست صلح خواهانه به سمت روابط با کوبا رفت اما در واقع به دلیل آن بود که آمریکا تنها بود.

وی با اشاره به سیاست آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، افزود: در این باره دلیل نگرانی آمریکا بسیار روشن است و بارها تکرار شده که “ایران بزرگترین تهدید صلح در جهان” است. این چیزی است که به طور مرتب از مقامات ارشد، مفسران و دیگران در آمریکا می شنویم.

این فیلسوف آمریکایی با اشاره به نظرسنجی های انجام شده از سوی موسسه گالوپ، با این سوال که کدام کشور بزرگترین تهدید برای صلح جهانی است، تصریح کرد: پاسخ واضح بود؛ ایالات متحده با یک اختلاف فاحش با دیگران.

چامسکی تاکید کرد: این چیزی است که گفته نمی شود و در واقع نتایج به دست آمده در نظرسنجی های آژانس‌های آمریکایی آنها را در رسانه‌هایی که ما آزاد می خوانیم، منتشر نمی شوند.

وی با بیان اینکه کاربرد دکترین “بزرگترین تهدید خواندن ایران”، توجیه اقدام نظامی است، اظهار کرد: واشنگتن پست یکشنبه گذشته سرمقاله ای نوشت که در آن آمده است ” روشن است اوباما یا جانشین وی برای اقدام فوری نظامی حمایت خواهد کرد اگر تلاش ایرانی‌ها برای ساخت بمب کشف شود”.

این نظریه پرداز سیاسی آمریکایی توضیح داد: این سردبیران روشن کردند که آمریکا یک استثنا و یک دولت سرکش است که در تضاد با قوانین و کنوانسیون‌های بین المللی حق دارد به خواست خود به خشونت متوسل شود.

چامسکی با تاکید بر اینکه این نظریه فقط مربوط به جناح راست نیست، اظهار کرد: در تئوری کلینتون هم آمریکا برای استفاده یکجانبه از قدرت نظامی حتی برای اهدافی همچون اطمینان از دسترسی نامحدود به بازارهای کلیدی، عرضه انرژی و منابع استراتژیک، آزاد بود چه رسد به موضوعاتی همچون نگرانی‌های حقوق بشری.

وی افزود: سردبیران واشنگتن پست نیز روشن می کنند که چرا آمریکا باید برای انجام نقش خود در چنین اولویت های بین المللی، آمادگی کامل داشته باشد. آنها توضیح می دهند اگر ایالات متحده در استفاده از نیروی نظامی آماده نباشد، ممکن است ایران “تلاش خود برای ایجاد هژمونی بر خاورمیانه را با استفاده از زور تشدید کند.”

این فیلسوف آمریکایی ادامه داد: این سردبیران برای کسانی که از این امر آگاه نیستند که چگونه ایران تلاش کرده است با زور، هژمونی بر خاورمیانه برقرار کند، این دو مثال را ارائه می دهند؛ حمایت آن از رژیم اسد و حزب الله. چامسکی با کنایه به این توجیهات ضد ایرانی اضافه کرد: این تلاش‌های تکان دهنده ایران برای ایجاد هژمونی منطقه ای با زور می تواند در تضاد با اقدامات متحدان ایالات متحده باشد.

به عنوان مثال ترکیه متحد ناتو که به طور فعال از نیروهای جهادی در سوریه حمایت می کند.

وی یادآور شد: این پشتیبانی چنان قوی است که به نظر می رسد ترکیه به متحدان خود در جبهه النصره وابسته با القاعده کمک کرد تا چند ده جنگنجویانی را که توسط پنتاگون چند هفته پیش وارد سوریه شده بود، به قتل برسانند یا اسیر کنند.

این نظریه پرداز مشهور آمریکایی به نقش محوری عربستان سعوی در حمایت از شورشیان جهادی در سوریه و عراق هم اشاره کرد و گفت: عربستان سعودی منبع اصلی تامین مالی شورشیان و سازمان‌های تروریستی از دهه ۱۹۸۰ بوده است.

چامسکی تشریح کرد: هنوز هم عربستان سعودی با تأسیس مدارس رادیکالی و اعزام روحانیون تندرو در سراسر جهان اسلام، آموزه های تندروی، افراطی‌گری و وهابیت را تبلیغ می کند.

وی به نقل از پاتریک کاکبورن یکی از ناظران منطقه یادآور شد: “وهابیت ساخته شده توسط عربستان سعودی یکی از خطرناک ترین تحولات دوران ما است که همواره از حمایت شدید ایالات متحده برخوردار است”.

این زبان شناس برجسته آمریکایی به محکوم شدن ایران توسط سفیران آمریکا در سازمان ملل متحد با اتهام بی ثبات سازی در منطقه اشاره کرد و گفت: بی ثباتی مفهوم جالبی در گفتمان سیاسی است.

وقتی ایران برای دفاع از حمله داعش، به دولت عراق و کردستان عراق کمک می کند، این بی ثباتی تعریف می شود است و ما باید جلوی آن را بگیریم. شاید اگر تجاوز نکنیم باید از آن جلوگیری کنیم.

چامسکی افزود: در مقابل، هنگامی که آمریکا به عراق حمله می کند و صدها هزار نفر را به قتل می رساند ، میلیون ها نفر را آواره، کشور را نابود و درگیری فرقه ای آغاز می کند که عراق را تجزیه کند و تاکنون کل منطقه را به هم می زند، تروریسم را در سراسر جهان گسترش می دهد، ثبات سازی و بخشی از رسالت ما است که باید به نفع جهان ادامه دهیم.

وی به بهانه تهدیدات سایبری برای اقدامات نظامی هم اشاره کرد و ادامه داد: یکسال پیش، ناتو تایید کرد که حملات سایبری می تواند ماشه تعهدات دفاع جمعی ناتو از متحدان خود را بچکاند. یعنی اگر یک کشور مورد حمله سایبری قرار گیرد همه متحدان می توانند با حملات نظامی پاسخ دهند.

این نظریه پرداز آمریکایی اضافه کرد: این در شرایطی است که اگر ما مورد حمله سایبری قرار گیریم نه آنکه انها از سوی ما مورد حمله سایبری قرار گیرند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا