از هر دری سخنی

۸۰ هزار سالمند ایرانی اصلاً ازدواج‌ نکرده‌اند / ۲۰ سال آینده بیش از ۲ میلیون سالمند مجرد خواهیم داشت

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور بابیان اینکه ۸۰ هزار سالمند مجرد در کشور داریم که تاکنون ازدواج‌نکرده‌اند، گفت: در ۵ ماهه ابتدای سال جاری حدود ۲۲۴۴ سالمند وام ازدواج دریافت کرده‌اند.

ستاره صبح؛ حسام‌الدین علامه درباره افزایش ازدواج سالمندان در پی افزایش وام ازدواج به ایلنا گفت: « کسانی که بیش از ۶۰ سال سن دارند و هیچ‌گاه پیش‌ازاین وام ازدواج نگرفته بودند، وام ازدواج دریافت کرده‌اند. در حقیقت افراد سالمندی که تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند نیز می‌تواند، برای اولین بار از این تسهیلات استفاده کرده و وام بگیرند. این افراد شامل سالمندانی است که تاکنون ازدواج‌نکرده‌اند، یا همسرشان فوت کرده یا طلاق گرفته‌اند، اما تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌‌اند. افرادی که همسرشان فوت کرده است، مرد یا زن یا سالمندانی که طلاق گرفته‌اند، اگر قبلاً وام ازدواج دریافت نکرده باشد، چون در قانون اعلام‌شده برای دریافت وام ازدواج از سوی بانک مرکزی شرط سنی در نظر گرفته نشده است و تنها شرط این است که فرد تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده باشد، می‌توانند از وام ازدواج استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در ۵ ماهه ابتدای سال جاری حدود ۲۲۴۴ سالمند وام ازدواج دریافت کرده‌اند. این آمارها نشان‌دهنده ازدواج اجباری یا صرفاً به معنای این نیست که سالمندی برای بار اول ازدواج‌کرده است، بلکه یک فرآیند طبیعی است.

افزایش تجرد قطعی

وی بابیان اینکه حدود ۸۰ هزار سالمند مجرد داریم که هیچ‌گاه ازدواج‌نکرده‌اند، تصریح کرد: یکی از نگرانی‌های ما در بحث آینده‌پژوهشی پیامدهای تغییرات جمعیتی برای ۲۰ سال آینده افزایش میزان سالمندان مجرد است. در حال حاضر در هرم جمعیتی در سنین ۳۰، ۴۰ و ۵۰ متأسفانه با افراد زیادی مواجه هستیم که در تجرد قطعی به سر می‌برند. برآورد آماری ما از دو میلیون‌تا سه میلیون نفر است و اکثر کارشناسان در خصوص تجرد قطعی جمعیت ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اتفاق‌نظر دارند. این افراد پس از پایان سن میان‌سالی زمانی که وارد سن سالمندی می‌شوند، اگر ازدواج‌نکرده باشند، قطعاً ما با یک موج سالمندان مجرد مواجه خواهیم شد.

تبعات تجرد

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور ادامه داد: معتقدم این جمعیت ۸۰ هزار نفر سالمند مجرد در ۲۰ سال آینده به بیش از ۲ میلیون نفر سالمند مجرد خواهد رسید و تبعات بسیاری خواهد داشت، چراکه این افراد نه فرزند دارند که از آن‌ها در زمان سالمندی مراقبت کنند و نه پدر و مادری که از آن‌ها حمایت کنند و می‌تواند منجر به این شود که اگر این فرد سالمند مجرد توان مالی نداشته باشد به مراکز شبانه‌‌روزی نگهداری سالمندان سرازیر شوند و معتقدم باید باسیاست‌های تشویقی مختلف شرایط را برای گروه‌های سنی مختلف ایجاد کرد تا هم از فضای تجرد قطعی خارج شویم و هم این افراد در دوران سالمندی بتوانند همسر انتخاب کنند و سرپرستی فرزندانی را در مراکز نگهداری بهزیستی بر عهده بگیرند تا سود دوطرفه هم برای سالمندانی که باهم ازدواج‌کرده‌اند داشته باشد و هم برای کودکی که در مراکز نگهداری بهزیستی است.

سالمندی در دنیا

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در پاسخ به این سؤال که جمعیت سالمندان در کشور ما نسبت به منطقه و جهان چگونه است، گفت: در حال حاضر جمعیت سالمندان ما از ۱۰ درصد گذشته است، اما نسبت به‌کل جهان وضعیت چندان وخیمی را نداریم. کشورهای زیادی جمعیت سالمندانشان بیشتر از ۱۰ درصد است، اما در سال ۱۴۳۵ جمعیت سالمند در کشور ما به حدود ۳۲ درصد خواهد رسید و اگر ازدواج‌ها و تولدها زیاد نشود ما در آن موقع با جمعیت ۳۲ درصد سالمند جزو کشورهای پیشرو در سالمندی در دنیاخواهیم بود. ما در حال حاضر در میانه کشورهای سالمند در جهان هستیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا