گوناگون

جنبش جلیقه‌زردها مهم‌ترین رویداد ۲۰۱۹

طبق نظرسنجی موسسه «ایفوپ»، فرانسوی‌ها، اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های اقتصادی دولت و ضد‌نظام سرمایه‌داری در این کشور موسوم به جنبش «جلیقه‌زردها» را که شصتمین هفته خود از آغاز جنبش تاکنون رسیده است، مهم‌ترین رویداد سال ۲۰۱۹ میلادی می‌دانند. بر اساس نظرسنجی ایفوپ و شبکه رادیویی «اوروپ۱» فرانسه،‌ آتش‌سوزی کلیسای جامع نوتردام هم پس از جنبش جلیقه‌زردها به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای سال میلادی گذشته از نگاه فرانسوی‌ها انتخاب شده است. به گزارش ایرنا، فردریک دبی، معاون مدیر موسسه نظرسنجی ایفوپ با تشریح نتایج آن به رادیو اوروپ‌۱ می‌گوید:…

این رویداد، بی‌شک مهم‌ترین رویداد نیم دهه اخیر در فرانسه است. به گفته او، جنبش جلیقه‌زردها به فاصله زیادی از اعتصاب‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی بر فرانسه چیره شد و تحرکات اجتماعی پایان سال ۲۰۱۹ را متاثر از خود کرد. شدت اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های اقتصادی دولت تا جایی رسیده است که بعد از سخنرانی سال نو میلادی رئیس‌جمهوری فرانسه، کاربران توئیتر با انتشار هشتگ «مکرون استعفا»، خواستار کناره‌گیری وی از قدرت شدند. البته این نخستین بار نیست که معترضان چنین خواسته‌ای را مطرح می‌کنند که بارها و از همان ماه‌های ابتدایی آغاز دولت به‌ویژه از آغاز جنبش جلیقه‌زردها بارها بر این خواسته خود تاکید داشته‌اند. فرانسوی‌ها در حالی سال نوی میلادی ۲۰۱۹ را آغاز کردند که اعتراض‌های مردمی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت امانوئل مکرون وارد دومین ماه خود شده بود؛ این اعتراض‌ها از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸ / ۲۷ آبان ۹۷ آغاز شده و همچنان ادامه دارد. این جنبش که ابتدا در اعتراض به افزایش مالیات بر سوخت شکل گرفت به تدریج ماهیت خود را به تظاهرات گسترده مردمی به سیاست‌های اقتصادی دولت تغییر داد؛ جنبشی که در روز نخست جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفری را راهی خیابان‌ها کرد و اگرچه به تدریج از تعداد معترضان کاسته شد اما همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد. تظاهرات مردمی در هفته‌های مستمر این اعتراض‌ها که اغلب به درگیری بین نیروهای پلیس و معترضان منجر می‌شد تاکنون بنابر آمار رسمی، ۱۱ کشته از بین معترضان و نابینایی ۲۴ نفر از ناحیه یک یا دو چشم بر جا گذاشته است. همچنین طبق آمار وزارت دادگستری فرانسه در اواسط ماه نوامبر ۲۰۱۹، پلیس این کشور از ابتدای شکل‌گیری جنبش تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر از طرفداران آن را دستگیر کرده است. براساس این گزارش، دادگاه‌های فرانسه بیش از سه هزار فقره حکم قضایی علیه اعضای این جنبش صادر و آنها را به شرکت در «شورش‌های جمعی» و «حمله به نیروهای انتظامی» متهم کرده‌اند.

اعتصاب‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی

اعتراض‌های مردمی در فرانسه به سیاست‌های اقتصادی دولت در حالی دنبال می‌شود که اعتصاب‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی هم همچنان تداوم داشته است. این اعتصاب‌ها با رکوردشکنی به طولانی‌مدت‌ترین اعتصاب‌ها در این بخش در طول ۳۴ سال گذشته تبدیل شده است. پیش از این طولانی‌ترین اعتصاب‌ها در فرانسه در سال ۱۹۸۶ و اوایل سال ۱۹۸۷ بود که ۲۸روز به طول انجامید. این اعتصاب‌ها موجب شده است هزاران مسافر در تعطیلات کریسمس نتوانند به مسافرت بروند. فیلیپ مارتینز، رئیس کنفدراسیون عمومی کار فرانسه(CGT) به عنوان سرسخت‌ترین و یکی از اصلی‌ترین اتحادیه‌های کارگری در این کشور روز چهارشنبه خواستار تداوم اعتصاب‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی شد که سرگردانی هزاران مسافر را به دنبال داشته است. این اعتصاب‌ها در حالی در فرانسه دنبال می‌شود که امانوئل مکرون روز سه‌شنبه گذشته در سخنرانی سال نو از طرح خود برای جایگزینی ۴۲ برنامه بازنشستگی مجزا با یک سیستم واحد که مردم را ملزم به کار بیشتر می‌کند، عقب‌نشینی نکرد و با وجود اعتراضات گسترده در این کشور اعلام کرد که متعهد به انجام کامل اصلاحات نظام بازنشستگی است. ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه چهارشنبه ۲۰ آذر(پایان هفته نخست اعتصاب‌ها)، طرح اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور شامل ۴۲ برنامه مجزا را رونمایی کرد.

حمل‌و‌نقل عمومی همچنان مختل است

همچنین به نوشته روزنامه «لو‌موند» فرانسه، اگر چه امروز، روز بهتری در اعزام قطارهای تندرو پیش‌بینی می‌شود اما ترافیک در خطوط راه‌آهن و حمل و نقل شهری همچنان مختل است. مدیریت راه‌آهن فرانسه قصد دارد به بهبود ترافیک در خطوط پر‌سرعت در روزهای شنبه و یکشنبه(چهارم و پنجم ژانویه) ادامه دهد. بر اساس این گزارش، در خطوط قطارهای تندرو(TGV)، ترافیک در روز شنبه در خطوط پاریس – لیون و پاریس – مارسی تقریبا عادی است. اعزام‌ها در خطوط پاریس – نانسی، پاریس – متز، پاریس – استراسبورگ و پاریس- لوکزامبورگ نیز در روز یکشنبه تقریبا به صورت عادی خواهد بود. قطارهای تندرو در ناحیه شمال فرانسه هم ارائه خواهد شد که به گفته مدیریت TGV، اعزام‌ها در تمامی مقاصد به طور قابل توجهی در روز ششم ژانویه بهبود می‌یابد. این در حالی است که ترافیک بین‌المللی به‌ویژه «یورواستار» با ۹ از ۱۰ مورد و ۷ از ۸ اعزام در روز یکشنبه و ۴ از ۵ مورد در طول پایان هفته همچنان مختل خواهد بود.

آرمان ملی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا