از هر دری سخنی

تهدید دونالد ترامپ: ۵۲ هدف را در ایران در نظر گرفته‌ایم

ونالد ترامپ، با انتشار چند توئیت حاکمیت ایران را تهدید کرد که در صورتی که بخواهند به انتقام کشتن قاسم سلیمانی به نیروها و منافع آمریکا حمله کنند، وی ۵۲ هدف در ایران، از جمله مراکز فرهنگی را برای حمله در نظر گرفته است…

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار چند توئیت حاکمیت ایران را تهدید کرد که در صورتی که بخواهند به انتقام کشتن قاسم سلیمانی به نیروها و منافع آمریکا حمله کنند، وی ۵۲ هدف در ایران، از جمله مراکز فرهنگی را برای حمله در نظر گرفته است.

رئیس جمهوری ایالات متحده گفته است این ۵۲ هدف را به نمایندگی از ۵۲ گروگان آمریکایی که سالها پیش در اسارت ایران بودند انتخاب کرده است.

ترامپ نوشته است: «۵۲ نقطه در ایران (به نمایندگی از ۵۲ گروگان آمریکایی که سالها پیش در اسارت ایران بودند) را که برخی از آنها از اهمیت بالایی برای ایران و فرهنگ ایرانی دارند هدف قرار می‌دهیم. این اهداف و خود ایران خیلی سریع و خیلی سخت مورد حمله قرار خواهند گرفت. آمریکا دیگر هیچ تهدیدی را تحمل نخواهد کرد.»

بخشی از این توئیت که تحلیلگران و سیاستمداران را متعجب کرده، تهدید ترامپ به تخریب بناهایی است که برای «فرهنگ ایرانی» اهمیت دارد. به‌طور دقیق مشخص نیست که منظور رئیس جمهوری آمریکا چیست اما بر اساس احکام و قوانین بین‌المللی حمله به بناهای مذهبی یا تاریخی غیرقانونی است و ممکن است مصداق «جنایت جنگی» به حساب آید.

رئیس جمهوری آمریکا که دستور کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه در عراق را صادر کرده بود در بخشی دیگری از توئیت‌هایش گفته است: « ایران خیلی جسورانه درباره هدف قرار دادن برخی دارایی‌های آمریکا در انتقام خلاص کردن جهان از دست رهبر تروریست‌شان که به تازگی یک آمریکایی را کشته و بسیاری دیگر از آمریکایی ها را زخمی کرده بود، حرف می زند. بدون آنکه بخواهم به تمامی افرادی که در طول عمرش کشته از جمله صدها معترض اعتراضات اخیر اشاره کنم. او قبلا به سفارت ما حمله کرده بود و برای حملات بیشتر در مناطق دیگر آماده می شد. ایران سالهاست که چیزی نبوده است جز مجموعه‌ای از مشکلات.»

ترامپ بار دیگر پس از گذشته چند ساعت دو توئیت منتشر کرد. در یکی از توئیت ها با خطاب قرار دادن ایران گفته است: «آنها به ما حمله کردند و ما پاسخ دادیم. اگر آنها دوباره حمله کنند، که من قویا توصیه می کنم این کار را نکنند، ما آنها را به‌گونه‌ای مورد حمله قرار می دهیم که تاکنون هرگز تجربه نکرده باشند.»

آخرین تو‌ئیت رئیس جمهوری آمریکا به بودجه دو تریلیونی تجهیزات نظامی آمریکا اشاره دارد و می گوید آمریکا بزرگترین و با فاصله زیاد از دیگر کشورها بهترین از نظر نظامی در جهان است. او سپس بار دیگر ایران را تهدید کرد که «اگر ایران به یک پایگاه آمریکایی یا یک آمریکایی حمله کند، ما تعدادی از آن تجهیزات زیبا را بدون هیچ تردیدی به سوی‌شان می فرستیم.»

تهدیدات دونالد ترامپ در حالی منتشر می شود که سازمان‌ها و نهادهای امنیتی و نظامی آمریکایی در حال برآورد احتمال حملات انتقامی ایران در پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی هستند.

یورونیوز
***
احضار سفیر سوئیس در تهران و اعتراض به اظهارات ترامپ مبنی بر هدف قرار دادن مراکز فرهنگی ایران

به گزارش ایسنا، سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع دولت آمریکا توسط عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه احضار و اعتراض شدید جمهوری اسلامی نسبت به اظهارات ترامپ را به وی ابلاغ شد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه حکومت اسلامی خاطرنشان کرد: اظهارات خصمانه، تهدیدامیز و غیرهنجاری رئیس جمهور آمریکا به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و در نقض کامل قوانین بین‌الملل قرار دارد.
وی با اشاره به تهدید رئیس جمهور آمریکا به حمله مراکز فرهنگی گفت: چنین تهدیدی یادآور هجوم قوم مغول و یا اقدامات گروه‌های تروریستی و جنایتکار در تخریب اماکن فرهنگی و تاریخی است که طبق قواعد و قوانین بین‌المللی مصداق بارز «جنایت جنگی» محسوب می‌شود.
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا