از هر دری سخنی

ده‌ها کشته در حمله هوایی به یک دانشکده نظامی در طرابلس

بر اثر بمباران هوایی یک دانشکده نظامی در پایتخت لیبی دست‌کم ۳۰ نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شده‌اند. دولت مستقر در طرابلس این حمله را به نیروهای ژنرال بازنشسته، خلیفه حفتر نسبت داده است…

حمله نیروهای موسوم به “ارتش ملی لیبی” به فرماندهی ژنرال بازنشسته، خلیفه حفتر و حامیانش به طرابلس با شدت تمام ادامه دارد. در تازه‌ترین نمونه از این حمله‌ها، دانشکده نظامی پایتخت لیبی هدف یک بمباران هوایی قرار گرفت.

وزارت بهداشت دولت مستقر در طرابلس، که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شود، می‌گوید قربانیان این بمباران دانشجویان دانشکده‌ای بوده‌اند که در منطقه “هضبه” قرار دارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نزدیک به دولت “وفاق ملی” به ریاست فائز سراج، گزارش داده که حمله هوایی شامگاه شنبه، ۱۴ دی ماه و هنگامی رخ داد که دانشجویان پس از تجمع در میدان رژه دانشکده به سمت خوابگاه‌های خود در حرکت بودند.

فوزی اونیس، سخنگوی وزارت بهداشت دولت لیبی صبح یک‌شنبه به خبرگزاری آناتولی گفت تعداد قربانیان این حادثه به ۳۰ نفر رسیده و تعدادی زیادی نیز مجروح شده‌اند.

لیبی از زمان سقوط دیکتاتور سابق، معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ دچار بحران شدیدی شد که همچنان ادامه دارد. دولت “وفاق ملی” تنها بر طرابلس و مناطق محدودی از لیبی تسلط دارد.

در مقابل، نیروهای تحت فرمان خلیفه حفتر شرق و بخش بزرگی از جنوب لیبی را در کنترل دارند. این نیروها از ماه آوریل سال گذشته به قصد تسخیر طرابلس پیشروی به سوی پایتخت را آغاز کرده‌اند.

بر پایه برآورد سازمان ملل درگیری‌های نظامی در لیبی طی حدود هشت ماه گذشته دست‌کم ۲۸۰ کشته بر جا گذاشته و به آواره شدن بیش از ۱۴۰ هزار نفر انجامیده است.

ترکیه آماده اعزام نیروی نظامی به لیبی

در حالی که روسیه، مصر و امارات متحده عربی مهم‌ترین حامیان ژنرال حفتر به شمار می‌روند، ترکیه به عنوان یکی از پشتیبانان اصلی دولت فائز سراج قصد اعزام نیروی نظامی به لیبی را دارد.

رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان حدود دو هفته پیش با اشاره به امضای یک توافق‌نامه همکاری‌های نظامی با دولت وفاق ملی، در دفاع از اعزام نیروی نظامی به لیبی گفت: «دیگران از جنگ‌افروزان حمایت می‌کنند و ما حامی دولت قانونی لیبی هستیم. فرق ما با آنها در اینجاست.»

ژنرال خلیفه حفتر در واکنش به مصوبه پارلمان ترکیه برای اعزام نیرو به لیبی سوم ژانویه بسیج عمومی اعلام کردژنرال خلیفه حفتر در واکنش به مصوبه پارلمان ترکیه برای اعزام نیرو به لیبی سوم ژانویه “بسیج عمومی” اعلام کرد

اکثریت نمایندگان پارلمان ترکیه اول ژانویه به طرح مورد نظر اردوغان برای اعزام نیرو به لیبی رای موافق دادند. اردوغان گفته این کار به درخواست دولت لیبی انجام می‌شود.

هشدار گوترش در مورد دخالت خارجی در لیبی

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز جمعه بدون اشاره مستقیم به ترکیه، حمایت خارجی از طرف‌های درگیر در لیبی را عامل شدت گرفتن بحران عنوان کرد و از همه کشورها خواست به قطعنامه شورای امنیت مبنی بر ممنوعیت ارسال جنگ‌افزار به لیبی احترام بگذارند.

مطابق یک گزارش محرمانه سازمان ملل که خبرگزاری فرانسه به نسخه‌ای از آن دست یافته، اردن، ترکیه و امارات متحده عربی از کشورهایی هستند که بارها تحریم تسلیحاتی لیبی را نقض کرده‌اند.

اردوغان خلیفه حفتر را یک “ژنرال کودتاگر” خوانده و کشورهای اروپایی و عربی را به حمایت از او متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی وزارت خارجه ترکیه روز یک‌شنبه بمباران دانشکده نظامی طرابلس را به شدت محکوم کرد و در بیانیه‌ای نوشت: «جامعه جهانی باید برای پایان دادن به حمایت خارجی از حفتر فورا وارد عمل شود.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا