گوناگون

معوقات مزدی: اعتراض کارگران راه آهن در تهران، اصفهان و زاهدان

حقوق و دستمزدهای پرداخت نشده به اعتراض کارگران سه شرکت «ریل صنعت کاران جنوب شرق زاهدان»، «تعمیرات جاری تهران شرکت پویش پژوهان» و «راه‌آهناصفهان» از شرکتهای زیر مجموعه راه‌آهن منجر شد…

به گزارش ایران وایر، به گفته «کارگران تعمیرات جاری تهران» در شرکت «پویش پژوهان»، حقوق آذرماه آنها پرداخت نشده است. این کارگران می‌گویند سایر مطالبات آنها از قبیل کفش، لباس، دستکش، بادگیر و شیر هنوز توسط مدیریت شرکت پرداخت نشده است. آنها همچنین سنوات ۳ سال گذشته را دریافت نکرده‌اند.

۱۰ دی‌ماه جاری نیز «کارگران راه‌آهن اصفهان» اعلام کردند: «نصف حقوق آبان و بیمه ماه‌های مهر و آبان پرداخت نشده و مرحله دوم کفش و لباس خود را هم دریافت نکرده‌اند.»

یکی از «کارگران ریل صنعت کاران جنوب شرق زاهدان» گفته است: «کارگران این بخش نسبت به عدم رعایت بند (ب) ماده ۳۷ قانون کار و عدم دریافت دو ماه از حقوق‌شان معترضند.» درهفته‌های گذشته خبرهایی مبنی بر اخراج کارگرانی که به مطالبه حقوق خود اقدام کرده‌ بودند منتشر شده بود. این کارگران خواستار رسیدگی به تخلفات مدیر شرکت به دلیل تخلفات مکرر وی شده‌اند.

بر اساس ماده ۳۷ قانون کار: «مزد باید در فواصل زمانی مرتب و در روز غیر تعطیل و ضمن ساعات کار به وجه نقد رایج کشور یا با تراضی طرفین به وسیله چک عهده بانک با رعایت شرایط ذیل پرداخت شود.

۱. چنانچه بر اساس قرارداد یا عرف کارگاه ، مبلغ مزد به صورت روزانه یا ساعتی تعیین شده باشد ، پرداخت آن باید پس از محاسبه در پایان روز یا هفته یا پانزده روز یک بار به نسبت ساعات کار و یا روزهای کارکرد صورت گیرد .

۲. در صورتی که بر اساس قرارداد یا عرف کارگاه، پرداخت مزد به صورت ماهانه باشد ، این پرداخت باید در آخر ماه صورت گیرد. در این حال مزد مذکور حقوق نامیده می‌شود.

تبصره- در ماه‌های سی و یک روزه مزایا و حقوق باید بر اساس سی و یک روز محاسبه و به کارگر پرداخت شود.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا