گوناگون

سردارها را برای پاسبانی از مرزهای ملی می خواهیم نه سرکوب ملی

فعلا میدان برای راستهای افراطی در آمریکا و ایران فراهم شده. آنها خون میریزند و اینها خون را ابزار سرکوب میکنند.

خطری که میگویم اینجاست. وقتی سردار یکتا میگوید بزنید دهن هر کسی که گفت مذاکره، یک عده افراطی به دفتر “بی مقدار” نماینده تبریز حمله میکنند چون گفته است خویشتن داری کنیم. پشت انتقام سخت، اختناق سخت است. در مرام ما مصدقی ها، دخالت و ظلم خارجی که مصداق امروزش تحریم و ترور ترامپ است همسنگ شکستن قلمها و بستن دهانهاست. چه فرقی میکند تحقیر داخلی باشد یا خارجی؟ هر دو خروج از پرنسیپهایی است که از زمان مشروطه تا کنون برایش هزینه داده ایم.

یکی میگوید بر دهنشان بزنید یکی میگوید خفه شان کنید یکی میگوید نوبتتان میرسد. حالا برای پایان برجام جشن گرفته اند و برای تصویب لوایح چهارگانه خط و نشان می کشند. اینکه خط سیر مواضع من در مورد ترامپ همین بود :او به قلب جامعه مدنی شلیک کرده ” برای چنین روزی است.

ترامپ و همکارانش عامدانه به بلند شدن صدای راست افراطی کمک میکنند. در فضایی که بحث خون باشد و انتقام، میدان برای فرزانگان محدود میشود. اگر قرار است آمریکا ما را تحقیر نکند چرا باید راست افراطی ما را تحقیر کند؟ چه فرقی است بین این تحقیر و آن تحقیر؟ استقلال دو بُعد دارد: رهایی از دخالت خارجی و استبداد داخلی. استقلال و آزادی بی همدیگر معنا ندارند. جامعه آزاد انسان آزاد مستقل است و انسان و جامعه مستقل آزاد است.

فعلا میدان برای راستهای افراطی در آمریکا و ایران فراهم شده. آنها خون میریزند و اینها خون را ابزار سرکوب میکنند. خیلی از ما، ترور سردار را محکوم کردند اما هنوز خیلی از ما این سووال را دارد تعداد کشته های آبان ماه چند نفر است؟ ما ترور را محکوم کردیم اما تاکید میکنیم نظامیها باید به پادگان برگردند. تعرض ترورگونه به سردارها برای ما تحمل ناپذیر است اما سردارها را برای پاسبانی از مرزهای ملی میخواهیم نه سرکوب ملی. برای همین نه پادو و سرباز ترامپ میشویم نه توجیه گر استبداد‌. این درسی است که فراموش نمی کنیم : استقلال بی آزادی معنا ندارد…

مجتبی نجفی-سحام نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا