از هر دری سخنی

سایه جنگ بر بازارهای مالی

همزمان با افزایش تنش میان رژیم ایران و آمریکا روند صعودی قیمت نفت و طلا در اولین روز معاملات بازارهای جهانی در هفته کاری جدید ادامه یافت. اما با وجود ادامه رونق معاملات در بازار نفت و طلا، بازارهای سهام همچنان شاهد افت شاخص‌ها هستند….
به گزارش یورو نیوز، در حالی که بانک مرکزی ایران نرخ عرضه رسمی دلار در سامانه صرافی‌های بانکی همچون روز شنبه در نرخ ۱۳ هزار و ۳۳۰ تومان تثبیت کرده بود، بهای فروش دلار تحت تاثیر نگرانی‌های موجود از افزایش تنش میان ایران و آمریکا بیش از ۲۰۰ تومان افزایش یافت و تا آستانه ۱۴ هزار تومان صعود کرد. همزمان هر یورو نیز در بازار آزاد تهران بیش از ۱۵ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد.

شاخص بورس آلمان (داکس) طی خرید و فروش‌های روز دوشنبه ۲۱۳ واحد معادل ۱.۶ درصد کاهش یافت. این افت برای شاخص داوجونز که میانگین موزون قیمت سهام ۳۰ شرکت صنعتی برتر آمریکایی را نشان می‌دهد، به میزان ۱۸۴ واحد معادل ۰.۶۴ درصد رقم خورد. شاخص بورس ژاپن (نیکی) نیز روز دوشنبه ۴۵۱ واحد معادل ۱.۹ درصد افت کرد.

دلار در آستانه ۱۴ هزارتومان

روند صعودی نرخ‌ها در بازار ارز و سیر نزولی شاخص ها در بازار سهام در ایران ادامه دارد.

در حالی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی نرخ عرضه رسمی دلار در سامانه صرافی‌های بانکی همچون روز شنبه در نرخ ۱۳ هزار و ۳۳۰ تومان تثبیت کرده بود، بهای فروش دلار تحت تاثیر نگرانی‌های موجود از افزایش تنش با آمریکا بیش از ۲۰۰ تومان افزایش یافت و تا آستانه ۱۴ هزار تومان صعود کرد. همزمان هر یورو نیز در بازار آزاد تهران بیش از ۱۵ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد.

در بورس تهران نیز با ادامه حمایت نهادهای حقوقی شبه دولتی و خریدهای گسترده آنها در دومین روز متوالی، شتاب نزول شاخص کل بازار سرمایه ایران کندتر شد و این شاخص در جریان معاملات روز یکشنبه هزار و ۵۱۸ واحد کاهش یافت و به ۳۶۵ هزار و ۸۱۵ واحد رسید.

این شاخص روز شنبه و تحت متاثر از تشکیل صف‌های فروش طولانی سهام و با وجود حمایت دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی نهادهای حقوقی از بازار، بیش از ۱۶ هزار واحد معادل ۴.۳ درصد کاهش یافته بود.

وضعیت قرمز در بازارهای مالی ایران، روز یکشنبه به بورس عربستان نیز سرایت کرد، به طوری که شاخص کل بورس ریاض(تداول) ۲۰۳ واحد معادل ۲.۴۲ درصد کاهش یافت. همچنین شاخص بورس کویت نیز ۴.۱ درصد، شاخص بورس دوبی ۱.۴ درصد، شاخص بورس بحرین نیز ۲.۲۶ درصد و شاخص بورس مصر نیز ۴.۴ درصد افت کرد.

کارشناسان نگرانی از وقوع جنگ میان رژیم ایران و آمریکا در منطقه خاورمیانه را عمده‌ترین دلیل افت شاخص بازارهای سهام خاورمیانه اعلام کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا