اخبار

تحول های پر شتابِ منطقه؛ تنش ها کاهش می یابد؟

در حالیکه ترامپ به انتشار پیام های تهدید آمیز علیه ایران ادامه می دهد؛وزیر دفاع آمریکا گزارش‌های مربوط به خروج نیروهای ائتلاف از عراق را نادرست نامید.همزمان نظام با بهره برداری از تشییع جنازه سلیمانی ان را “تجدید میثاق با ولایت” لقب داده و موقعیت خود پس از خیزش آبان ماه را بازسازی می کند.

نشست فوق‌العاده ناتو در بروکسل

“مقام‌های ارشد ناتو برای بررسی آینده عملیات این ائتلاف در عراق، با بالا گرفتن تنش‌ها در خاورمیانه تشکیل جلسه دادند.به گزارش ایسنا، نمایندگانی از۲۹ کشور عضو ائتلاف در مقر ناتو در بروکسل گردهم آمدند و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از آن در کنفرانس خبری شرکت می‌کند. یک مقام ناتو گفت: «شورای آتلانتیک شمالی به بررسی شرایط این منطقه می‌پردازد. دبیرکل ناتو پس از رایزنی با متحدان، به تشکیل این نشست سفیران ناتو تصمیم گرفته است.»ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو امروز از آمادگی خود برای از سرگیری ماموریت آموزش در عراق خبر داد. او در گفت‌وگویی مطبوعاتی تصریح کرد: «ما آماده از سرگیری مأموریت آموزش در عراق هستیم. اعضای ناتو خواهان خویشتن‌داری و برقراری آرامش شده‌اند.»وی ادامه داد: «ایران باید از خشونت و تشدید تنش بیشتر خودداری ورزد.»دبیرکل ناتو افزود، تمام اعضای ائتلاف پشت ایالات متحده در خاورمیانه ایستاده‌اند. استولتنبرگ پس از این جلسه که در آن نماینده آمریکا درباره حمله پهپادی جمعه گذشته در بغداد به متحدان کشورش توضیحاتی ارائه داد، همچنین خواستار تنش‌زدایی شد و بیانیه‌های برخی از رهبران اروپایی را تکرار کرد.دبیرکل ناتو گفت: در نشست امروز، متحدان خواستار خویشتنداری و تنش‌زدایی شدند. وقوع درگیری جدید به نفع هیچ طرفی نیست.به گفته دو منبع دیپلماتیک، هیچ نماینده حاضری، مقام‌های وزارت دفاع و وزارت خارجه آمریکا را که از طریق ویدیو کنفرانس صحبت می‌کردند”…

واکنش ترامپ به گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران

فرارو در گزارش خود از تحولات منطقه به واکنش ترامپ به گام پنجم برجامی ایران اشاره کرده و نوشت :”«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در یک توییت تازه درباره ایران، گفت تهران هرگز به سلاح اتمی دست نمی‌یابد.وی در توییتر نوشته است: «ایران هرگز بمب اتم نخواهد داشت.»ترامپ در این مورد توضیح بیشتری نداده، اما به نظر می‌رسد این توییت واکنشی باشد به گام پنجم جمهوری اسلامی ایران برای کاهش تعهد به توافق هسته‌ای. ترامپ بعد از گام‌های پیشین ایران هم توییت‌های مشابهی منتشر کرده بود”.

رئیس کمیسیون اروپا:اتحادیه اروپا دو جلسه درباره ایران برگزار می‌کند

در خبر دیگری خبرگزاری مهر نوشت:”«اورزولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا، بر کاهش تنش در روابط ایران و آمریکا تاکید کرد.رئیس کمیسیون اروپا در عین حال در ادعاهای خود، با اتهام به آنچه او «گروه‌های تحت حمایت ایران در عراق» نامید، خواستار ایجاد فضای دیپلماسی بجای تشدید تنش‌ها شد.رئیس کمیسیون اروپا همچنین از برگزاری جلسه اعضای این کمیسیون درروز چهارشنبه درباره ایران خبر داد و افزود بعد از آن جلسه وزرای خارجه اروپا نیز با موضوع ایران در روز جمعه برگزار خواهد شد.به گفته فون درلاین به نفع ایران و عراق است که مسیری احتیاطی را دنبال کنند.فون درلاین همچنین در ارتباط با برجام نیز اعلام کرد که به نفع ایران است که به تعهدات خود در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بازگردد”.

وزیر دفاع آمریکا: برنامه ای برای خروج از عراق نداریم

همچنین یورو نیوز گزارش داد:”در پی انتشار نا‌مه‌ای که نشان می‌داد ائتلاف به رهبری آمریکا در راستای «احترام به تصمیم پارلمان عراق» نیروهای خود را از این کشور خارج خواهد کرد، وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید گزارش‌های درز کرده در این ارتباط غیردقیق هستند.پیش‌تر خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز اعلام کرده بودند که تصمیم ارتش آمریکا مبنی بر خروج نیروهای ایالات متحده در نامه‌ای به تاریخ ۶ ژانویه (۱۶ دی) از سوی فرمانده ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق به وزیر دفاع این کشور اعلام شده است.ژنرال ویلیام سیلی در این نامه به مقام عراقی گفته است که این اقدام بنا به درخواست پارلمان و نخست‌وزیر عراق و برای احترام به تمامیت ارضی عراق اتخاذ شده است. آمریکا همچنین در این پیام اعلام کرده است عملیات جابجایی نیروهای ائتلاف در روزها و هفته های پیش رو انجام خواهد شد.
با این حال مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، به خبرنگاران گفت آنچه در این نامه آمده «غیردقیق» بوده و هیچ تصمیمی از هر نوع مبنی بر ترک عراق گرفته نشده است.آقای اسپر اصالت سند درز کرده را تایید کرده است اما به گفته وی «نامه اشتباهی فرستاده شده است»”.

دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار کاهش تنش ها در منطقه شد

به گزارش خبرگزاری مهر، دبیرکل سازمان ملل متحد کاهش تنش ها در منطقه را خواستار شد.بر اساس این گزارش، «آنتونیو گوترش» از رهبران منطقه خواست بالاترین سطح خویشتنداری را در پیش گرفته و گفتگوها را از سر بگیرند.وی همچنین بروز تنش ها را موجب اتخاذ تصمیمات غیرقابل انتظار دانست که می تواند پیامدهای غیرقابل پیش بینی به همراه داشته باشد.

اتحادیه اروپا فعال‌سازی “مکانیزم ماشه” علیه ایران را بررسی می‌کند

“ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در جدیدترین اظهارات خود راجع به کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: اروپا طی روزهای آتی روند فعال سازی “مکانیزم ماشه” که می‌تواند به پایان برجام منتهی شود را، بررسی خواهد کرد.به گزارش ایسنا، “ژان ایو لودریان” وزیر امور خارجه فرانسه گفت که موضوع توافق هسته‌ای ایران دارد به آرامی نابود می‌شود و قدرت‌های اروپایی طی روزهای آینده در مورد آخرین کاهش تعهدات ایران تصمیم‌گیری می‌کنند.ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه گفت: آخرین تصمیمات ایران به این معنی است که ایرانیان اکنون می‌توانند اورانیوم را بدون محدودیت و با مقادیر موردنظرشان در مناطقی که می‌خواهند و با تعداد سانتریفیوژهای موردنظرشان غنی کنند.وی مدعی شد، نقض‌های مکرر ایران امروز باعث می‌شود که اعتبار این توافق (هسته‌ای) زیر سؤال برود و گفت: ما در نظر داریم “مکانیزم ماشه” (ساز و کار حل اختلاف) را راه‌اندازی کنیم. ما در روزهای آینده در مورد آن تصمیم خواهیم گرفت”…

نظام و بازسازی شکاف ها ؛ کشتار آبان فراموش می شود ؟

به گزارش خبرگزاری مهر؛” وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تشییع جنازه سردار سلیمانی و پاسخ ملت به ترامپ نوشت: آیا وی هنوز امیدوار است که آن‌ها را مرعوب کند؟ ظریف در فضای مجازی نوشت: دونالد ترامپ، ایران را با نقض حقوق بین‌الملل و حتی جنایات جنگی مانند استفاده از زور، پاسخ نامتناسب و بمباران بناهای فرهنگی تهدید می‌کند”.

در همین رابطه سایت زیتون در گزارش خبری – تحلیلی خود پیرامون تشییع جنازه قاسم سلیمانی و بهره برداری سیاسی سران نظام از ان، از جمله نوشت:”چنانچه انتظار می‌رفت جمهوری اسلامی جمعیت عظیم تشییع‌کننده را تجدید میثاق کنندگان با نظام جمهوری اسلامی خواند…مقامات حمهوری اسلامی هم به نوبه خود این فرصت را از دست ندادند و از جمعیت امروز برای دلگرمی دادن به دوستان و ترساندن دشمنانشان بهره گرفتند…در تمام سال‌های بعد از انقلاب، بالاخص سال‌های اخیر که هسته سخت نظام بیش از پیش دچار بحران مشروعیت بوده است همواره تلاش کرد به شیوه‌های متفاوت بدنه‌ای بسازد و به خیابان بیاورد و با به خدمت گرفتن همه ابزارهای تبلیغاتی، صدا و سیما، تعطیلی مراکز آموزشی، تنبیه و تشویق کارکنان این بدنه را بتراشد و به رخ بکشد. از ۹ دی ۸۹ تا تک‌تک ۲۲بهمن‌ها و ۱۳ آبان‌ها و تظاهرات‌هایی که به عنوان «پاسخ مردمی» برای پایان دادن بحران‌های داخلی به راه می‌افتاد…به نظر می‌رسد اتحادی که میانه‌روها بالاخص پس از گسست آبان امید آن را داشتند در ذهن هسته سخت قدرت شکل دیگری دارد. میثاقی یک‌سویه با ولایت”.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا