بین‌المللی

خیز مجلس نمایندگان آمریکا برای کاهش «اختیارات جنگی» ترامپ

نانسی پلوسی گفت، مجلس نمایندگان به قطعنامه کاهش اختیارات نظامی رئیس‌جمهوری این کشور رای می‌دهد.

آفتاب؛ پیشتر یک پایگاه اینترنتی آمریکایی از برنامه دموکرات‌های کنگره برای تصویب قطعنامه “الزام دونالد ترامپ به دور نگه داشتن سربازان آمریکایی از عملیات‌ خصومت آمیز علیه ایران تا زمانی که کنگره به آن مجوز نداده”، خبر داده بودند.

به گزارش ایسنا، پایگاه اینترنتی هیل آمریکا نوشت، دموکرات‌ها می‌توانند سنا را ملزم به رای‌گیری بر سر چنین قطعنامه‌ای در صورت مطرح شدنش کنند، زیرا “قطعنامه مربوط به اختیارات جنگی یک قطعنامه ممتاز محسوب می‌شود”.اما دموکرات‌ها بعید است که بتوانند اکثریت لازم را برای غلبه بر هر گونه وتوی رئیس جمهوری به دست بیاورند چراکه جمهوریخواهان ظاهرا پیرامون حمایت از رئیس جمهوری آمریکا بعد از دستور او به عملیاتی که منجر به شهادت سردار سلیمانی شد، متحد هستند.

دیک دوربین، یک دموکرات ارشد سنای آمریکا گفت: مجلس سنا نباید به این رئیس جمهوری اجازه رفتن به سمت یک جنگ دیگر در خاورمیانه بدون کسب مجوز از کنگره را بدهد. قانون اساسی آمریکا صراحتا گفته که تنها کنگره می‌تواند اعلان جنگ کند.بر اساس این گزارش، سناتورهای آمریکایی هم اکنون بررسی می‌کنند که چه زمانی سنا را ملزم به رای‌گیری درباره این قطعنامه کرده و “چه ابزارهای دیگری در اختیار آنهاست”.

در این رابطه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز تاکید کرد، مجلس نمایندگان به قطعنامه کاهش تحرکات نظامی دونالد ترامپ در قبال ایران رای خواهد داد. وی تصریح کرد: این طرح شبیه طرح سناتور تیم کین در مجلس نمایندگان آمریکاست و آن تاکید مجددی بر مسوولیت نظارت قاطعانه دیرباز کنگره خواهد بود.

این مقام آمریکایی در بیانیه‌ای اظهار کرد: آمریکا و جهان نمی‌توانند رسیدن تنش به حد وضعیتی بی‌بازگشت را تحمل کنند. دو قانونگذار دموکرات روز یکشنبه گفتند، طرحی را به کنگره ارائه می‌دهند که موجب بازداشتن ترامپ از هدایت یکجانبه این کشور به جنگ با ایران خواهد شد. اعضای دموکرات کنگره تاکید کردند: رهبران حزب به خصوص پلوسی و چاک شومر، رهبر اقلیت سنا از قبل در جریان حمله‌ پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد که به کشته شدن  سردار سلیمانی،‌ فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و ابومهدی المهندس، نایب رئیس حشد شعبی و همرزمان‌شان انجامید، قرار نگرفته بودند.

شومر در گفت‌وگو با شبکه “ای بی‌سی” گفت: تصور نمی‌کنم رئیس‌جمهوری اختیار اعلام جنگ بدون موافقت کنگره را داشته باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا