گوناگون

واکنش آژانس به گام نهایی ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای برجام

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گام پنجم و نهایی ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای برجام واکنش نشان داد.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، در واکنش به گام پنجم و نهایی ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای ذیل برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه اعلام کرده است که بازرسان آژانس اعضای این سازمان را به صورت مناسب در جریان هرگونه تغییر و تحول در ارتباط با مسئله هسته‌ای ایران پس از آخرین بیانیه دولت ایران قرار خواهند داد.

در این بیانیه آمده است که بازرسان آژانس همچنان فعالیت‌های تائیدی و نظارتی خود را در این کشور (ایران) انجام می‌دهند.

این بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از اعلام گام پنجم و نهایی جمهوری اسلامی ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای ذیل برجام منتشر شده است.

شب گذشته دولت جمهوری اسلامی طی بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد و گفت: ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

در این بیانیه آمده است: جمهوری  اسلامی ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می گذارد.

بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت. همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی کمافی السابق ادامه خواهد یافت.

در عین حال در بیانیه دولت ایران تاکید شده است که در صورت رفع تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می باشد.

.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا