فرهنگی

واکنش «نیویورک‌تایمز» و «گاردین» به تهدید فرهنگی ترامپ

اگر تهدید ‌دونالد ترامپ برای هدف قرار دادن مناطق فرهنگی ایران عملی شود، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده نیز در زمره «ویرانگرهای فرهنگ و تاریخ» یعنی «‌طالبان» و «داعش» قرار خواهد گرفت.

در پی تهدید اخیر رئیس‌جمهور آمریکا مبنی‌ بر حمله این کشور به ۵۲ مرکز فرهنگی و آثار تمدنی ایران، نشریه «گاردین» اقدام به تهیه فهرستی از گنجینه‌های فرهنگی ایران کرد و همچنین نیویورک‌تایمز نیز به این اقدام «ترامپ» در مقاله‌ای واکنش نشان داد.
به گزارش ایسنا، در بخشی از این گزارش «گاردین» که با محوریت معرفی گنجینه‌های تاریخی و فرهنگی ایران منتشرشده، آمده است: «اگر تهدید ‌دونالد ترامپ برای هدف قرار دادن مناطق فرهنگی ایران عملی شود، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده نیز در زمره «ویرانگرهای فرهنگ و تاریخ» یعنی «‌طالبان» و «داعش» قرار خواهد گرفت؛ گروهک‌هایی که هر دو به تخریب و ویرانگری‌های مشابهی در این قرن دست زده‌اند.»
در ادامه این گزارش «گاردین» می‌خوانید: «طالبان ‌در سال ۲۰۰۱ «تندیس‌های بودا در بامیان» را بمباران کرد؛ «داعش» مساجد، مکان‌های مقدس و دیگر سازه‌های تاریخی واقع در عراق و سوریه را نابود کرد‌ که ازجمله آن‌ها می‌توان به شهر باستانی «پالمیرا» اشاره کرد.»
آیا ترامپ می‌داند چه چیزهایی از بین خواهند رفت؟ احتمالاً نه؛ اما ممکن نیست که او تنها فردی باشد که از ارزش این آثار آگاه نباشد. این حقیقت که گردشگران غربی به‌ندرت از کشور ایران بازدید کرده‌اند به فقدان جاذبه‌های گردشگری مربوط نیست. ایران با وجود داشتن تمدن ۵ هزارساله و حدود ۲۰ سایت ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی «یونسکو»، یک کشور غنی و منحصربه‌فرد، به ویژه در حوزه معماری مذهبی محسوب می‌شود که معماری مذهبی را می‌توان نمایشگر مهارت و تسلط بالا بر علم هندسه، طراحی انتزاعی و مهندسی پیش صنعتی بی‌مانند تمدن این کشور محسوب کرد. این‌ها فقط میراث فرهنگی ایران نیستند بلکه به تمام بشریت تعلق دارند.

فهرست «جواهرات ایران»
این نشریه در ادامه به ارائه فهرستی راهنما از بناها و مناطقی که از آن‌ها به عنوان «جواهرات ایران» یادکرده، پرداخته است. گاردین از «‌تخت جمشید»‌ به عنوان جواهر تاج باستانی ایران، از مسجد «شاه‌چراغ» به عنوان بنایی با معماری منحصربه‌فرد و نورپردازی ماورایی، از کلیسای «وانک» به عنوان بنایی مملو از نقاشی‌های دیواری چند تکه‌ای و حکاکی‌های طلاکاری شده، از «پل‌های اصفهان» به عنوان پل‌هایی مبهوت‌کننده و شاهکارهایی از لحاظ مهندسی و کاربرد، از مسجد «شیخ لطف‌الله» به عنوان یکی از نفیس‌ترین بناهای کاشی‌کاری شده جهان، از حرم «امام رضا» (ع) به عنوان بزرگ‌ترین مسجد جهان و خانه آثار تاریخی ارزشمند، از «پاسارگاد» به عنوان مجموعه ساختمان‌های الهام‌بخش «تاج‌محل» و کاخ «الحمرا»، از آرامگاه «دانیال نبی» به عنوان آرامگاهی متعلق به هزاره ۴ پیش از میلاد، از «ارگ بم» به عنوان بزرگ‌ترین سازه خشتی جهان، از «گنبدکاووس» به عنوان نمونه‌ای بارز از بی‌نظیری بناهای ایران باستان در مهندسی و طراحی یادکرد.
نشریه نیویورک‌تایمز نیز در گزارشی در پی تهدیدهای اخیر ترامپ، هدف قرار دادن سایت‌های فرهنگی در جنگ را غیرقانونی و وحشیانه خواند. در بخشی از گزارش این نشریه آمده است: «دونالد ترامپ تهدیدهای خود برای نابود کردن گنجینه‌های هنری و معماری ایران را تکرار کرده و این کار او ایالات‌متحده را در زمره «داعش» و «طالبان» قرار می‌دهد.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا